Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/1/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89

Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/2/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89
Chladničky i jako šperk v kuchyni, Hyperbydleni.cz

Chladničky i jako šperk v kuchyni

16.2.2009 | Alena Müllerová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Bez chladničky a mrazničky se už nejspíš neobejde žádná z českých domácností, o vánočních svátcích, které jsou typické také bohatým hodováním, tím méně. V kurzu jsou zejména obsažné a kombinované přístroje: nákupy ve velkém jsou totiž v módě.

Chladničky i jako šperk v kuchyni - foto, Hyperbydleni.cz

 V nabídce specializovaných i internetových obchodů malé chladničky už téměř nenajdete, pokud se už objeví, jsou určeny spíše do kanceláří, než do domácností. Je to také důsledek zvětšování obytných prostor, zejména kuchyní, které se rozrůstají i díky spojování s jídelnami a obývacími pokoji. Najdou v nich uplatnění vestavné spotřebiče, jež se schovají za dvířka identická s kuchyňským nábytkem, stejně jako samostatně stojící přístroje. Ty se mohou díky designu stát i šperkem, doplňkem v kuchyní nejen užitečným, ale i nepřehlédnutelným.   

Kombinované jsou v kurzu

Ať už jedno nebo dvou kompresorové, kombinované chladničky s mrazničkou zkrátka frčí. Poměr mezi oběma prostory si lze vybrat, od 1:3  až k 1:1. Největším hitem současnosti jsou však takzvané lednice americké, jež jsou charakteristické velkými rozměry a objemem. Mohou být dvoudveřové (dveře paralelně vedle sebe), mrazák však může mít i podobu výsuvného šuplíku pod chladicí částí přístroje. Některé přístroje mají dveře hlavního chladicího prostoru rozděleny, takže je možné otevírat pouze tu část chladničky, kde je uložena požadovaná potravina, na stejném principu funguje i mrazák se dvěma samostatnými zásuvkami. Americké mašinky však disponují také dosud nevídaným komfortem (je ovšem obvykle podmíněn přívodem vody), k němuž patří výčep chlazené vody, výroba a výdej ledových kostek nebo tříště, vestavěná filtrace vody nebo výrobník perlivé vody. K poměrným novinkám patří „milibar“ ve dveřích spotřebiče, který bez nutnosti otevírat je celé (zvenčí je prostor přístupný prostřednictvím malých dvířek) umožňuje vyjímat chlazené nápoje. K novinkám na trhu lze počítat přístroje, jejichž součástí je i vinotéka, nebo sofistikované exkluzivní chladničky se zabudovanou televizí či počítačem a možností poslouchat MP3, připojit se na internet, poslat e-mail, chatovat nebo podle seznamu objednat chybějící potraviny.

Chladničky i jako šperk v kuchyni - foto, Hyperbydleni.cz

Nové chytré funkce

Za vymoženosti může takzvaný šestý smysl, díky chytrým senzorům například kontrolní centrum pozná, že je – v zájmu udržení teploty na optimální úrovní – nutné zapnout kompresor. Systém no frost asi ulehčuje práci nejvíce, znamená totiž, že se nejen v chladničce, ale ani v mrazničce nevytváří stálá vrstva ledu, kterou je nutné „ručně“ odmrazovat. Navíc opět šetří elektřinu, protože čím větší je vrstva ledu, tím více přístroj spotřebuje energie. Přínosem je i takzvané  dynamické chlazení proudem vzduchu, jež funguje na principu nuceného oběhu vzduchu uvnitř chladničky, což zefektivňuje chlazení a vytváří stejnou teplotu v celém volném prostoru spotřebiče. Umožňuje ukládat potraviny tam, kde je pro ten který typ nejvhodnější teplota. Pro zeleninu, maso a ryby existují oddělené zásuvky s regulovanou vlhkostí vzduchu (nulová zóna), což se projeví na jejich čerstvosti a vzhledu: vydrží i delší dobu skladování. Existují i speciální funkce pro rychlé zchlazení nápojů, rychlé zmrazení (supermrazení) a zchlazení (superchlazení) potravin, které oceníte hlavně po velkém nákupu, kdy potřebujete, aby potraviny vložené do příslušných prostor rychle dosáhly požadovaných teplot. Na hlídání stupňů Celsia je založena i funkce, která reaguje na dočasné „odstavení“ přístroje během dovolené a umožní mu fungovat v omezeném (úsporném) režimu. Chytré chladničky  také dovedou hlasitě upozornit na to, že dvířka spotřebiče jsou otevřená.

V zájmu hygieny

Není žádným tajemstvím, že největším nebezpečím pro skladované potraviny jsou bakterie a spóry, které mohou za vznik plísní a nepříjemného pachu. Ostatně, i zdravé potraviny vydávají příznačný odér, jehož vzájemné působení v rámci chladicího prostoru není nijak žádoucím efektem. Se vším si poradí antibakteriální filtr: vkládá se obvykle do těla oběhového ventilátoru a musí se zhruba po šesti měsících vyměnit. S bakteriemi a plísněmi zatočí i speciální úprava celého vnitřního povrchu chladničky na bázi stříbra, která by – podle tvrzení výrobců – měla fungovat po celou dobu životnosti spotřebiče.      

Chladničky i jako šperk v kuchyni - foto, Hyperbydleni.cz

Čím méně, tím lépe

Řeč je pochopitelně o spotřebě energie. I díky nápadu zařazovat přístroje do energetických tříd se snížení energetické náročnosti chladicí techniky pro domácnosti stalo pro výrobce doslova prestižní otázkou a předhánějí se, kdo si s řešením tohoto problému poradí lépe. Třídy A+ a A++ jsou téměř běžné, což se sice projevuje ve vyšších cenách takových přístrojů, ale také ve snížené spotřebě elektřiny. A protože největším „žroutem“ v domácnosti je právě chladicí technika, která běží nepřetržitě, (padne jí za oběť až 25 % celkové spotřeby), výsledné úspory se v rodinném rozpočtu mohou projevit velmi výrazně. Spotřeba roste i v důsledku nevhodného umístění chladničky, například k oknu, na osluněnou stěnu, ke sporáku nebo k radiátoru. Sálavé teplo nutí spotřebič k většímu výkonu, každý stupeň okolní teploty nad 20ş C představuje zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pro chladničku není vhodné ani příliš vlhké prostředí, jež se může projevit na zvýšení spotřeby o 3 až 4 %. Podobný efekt má u samostatně stojících chladniček těsné „naražení“ na stěnu, umístění do rohu nebo dokonce do výklenku, navíc se tím omezuje jejich výkon.

Domácí vinotéka

Poměrně nový domácí spotřebič ocení milovníci vína, kteří nebydlí v bytě či domě s vinným sklípkem. Správná teplota vína se – v závislosti na typu nápoje - pohybuje při podávání v rozmezí od 7 do 14 °C (vína šumivá se podávají při teplotě 5 °C). Ovšem adekvátní péči potřebuje víno i při skladování, konstantní teplota je totiž pro výslednou kvalitu ušlechtilého moku ještě důležitější než doporučená teplota pro servírování. Uchovávání vína v klasické chladničce způsobí obvykle přechlazení, správné prostředí vytvoří právě domácí vinotéka. Vedle chladicích skříní s jednou stabilní teplotou existují i přístroje regulovatelné, s jedním až třemi teplotními pásmy. Jejich většinou prosklená dvířka dávají vyniknout krásným lahvím i vinětám, vinotéky jsou díky tomu nepřehlédnutelným kusem kuchyňského vybavení.

Chladničky i jako šperk v kuchyni - foto, Hyperbydleni.cz

Tipy

Spotřeba energie chladničky s energetickou třídou A++ může v porovnání  s přístrojem ve třídě A ušetřit až 50 % energie, tedy kolem 1000 Kč ročně.

Při dochlazování spotřebuje lednička velké množství energie, je proto rozumné otevírat dveře chladničky co nejméně a pouze na nezbytně nutnou dobu.

Pro běžný provoz v chladničce postačí průměrná teplota +5 °C a v mrazničce -18 °C, každý stupeň dolů znamená navýšení spotřeby o 6 %.

Námraza vyšší než 5 mm zvyšuje náklady na elektřinu až o 30 %. Nemáte-li přístroj s funkcí no frost, neukládejte do mrazničky tekuté potraviny, jako je třeba polévka nebo voda, které se odpařují

Mrazák s předními dvířky a policemi a boxy je přehlednější, nelze ho však použít k přechovávání větších kusů. Pro ty jsou vhodné truhlicové mrazáky otevírané shora, vybavené koši. Jsou určené do sklepů a poskytují špatný komfort osobám menší postavy, které nedosáhnou na dno.  
Jednu z nejnovějších amerických chladniček na trhu zdobí dekor s  jemnými květinovými motivy z dílny světově proslulé korejské malířky Sang-rim a blyštivé křišťály Swarovski.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Chladničky i jako šperk v kuchyni zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo