Co oči vidí – výplně vestavěných skříní

29.5.2008 | PhDr. Alena Müllerová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Nejviditelnější částí vestavěných skříní jsou výplně dveří. Jejich design by měl korespondovat s ostatním interiérem, tedy: jsou-li okolní zařizovací předměty a nábytek v místnosti hodně výrazné, bude nejspíš lepší sáhnout po nenápadnějším strukturovaném a barevném ladění povrchu. Je-li naopak interiér příliš jemný a nenápadný, lze ze dveří a čelních ploch vestavěných skříní učinit jeho dominantu.

Co oči vidí – výplně vestavěných skříní - foto, Hyperbydleni.cz

K výrobě dveří se nejčastěji používá odolná a snadno udržovatelná laminovaná dřevotříska, která ve spoustě dekorů velmi věrohodně imituje různé druhy dřeva. Další variantou jsou dýhované materiály, opět v široké škále dřevin, smrkem počínaje, přes dub, buk až po finančně náročnější exotické dřeviny. Sáhnout je možné i po dveřních výplních z ratanu a masivu, mohou být kazetové, žaluziové a z mřížkovaných výpletů, pro něž se jako dobře využitelný a oblíbený stal i bambus. Materiály lze také různě kombinovat a jejich prostřednictvím plochu vertikálně nebo horizontálně členit (opět v závislosti na dalším vybavení interiéru). Špičku v nabídce představují výplně skleněné a zrcadlové (v bronzovém nebo stříbrném provedení). Ty poslouží i k optickému zvětšení a zjasnění místnosti, proto se používají do menších prostor, v malých bytech jsou často jediným velkým zrcadlem. Kvůli bezpečnosti jsou podlepené fólií, při rozbití sklo i zrcadlo pouze popraská a neroztříští se na nebezpečné kousky. Viditelným prvkem je i kování dveří (hliník, mosaz, nerez), které rovněž může posloužit jako výrazný dekorativní prvek interiéru.

Rámečky

 

Typy skleněných výplní

Connex - bezpečností sklo skládající se ze dvou vrstev plochého plaveného skla a bezpečnostní fólie, která při nechtěném rozbití zamezí poranění. Materiál celou vestavěnou skříň odlehčí a současně vkusně a efektně zakryje vnitřní prostor..
Lacomat – hladké čiré plavené sklo pokryté na jedné straně kvalitním lakem. Na pohled připomíná pískované sklo, skříním dodává neutrální matný a průsvitný vzhled.
Lacobel – čiré plavené sklo pokryté z jedné strany barevným lakem, jeho hladký povrch je odolný proti poškrábání, snadno se čistí. Na trhu je v různých pastelovýách barvách.

Co byste měli vědět:

-    Skříně se dají osvětlit nejen centrálním světlem v místnosti, ale i světly zabudovanými do stropu, rampami upevněnými v horní č-    ásti nábytku nebo šatní tyč-    í se zářivkami.
-    Při výběru vnitřních prvků myslete i na to, jaké bude mít vestavěná skříň dveře. Budou-li například posuvné, zpřístupní jen č-    ást skříně, a pokud by se za nimi měly skrývat zásuvky (výsuvné police), musí být o několik centimetrů užší než šířka dveřního křídla.
-    Dovoluje-li rozloha vašeho bytu zřízení šatny, vsaďte na posuvné dveře s oboustranným systémem. Pojízdná koleč-    ka pak zůstanou skrytá z obou stran.

Osvětlení šatny

Není-li šatna samostatnou místností s oknem, budeme si muset poradit s dostatečným přísunem umělého světla. Hodit se budou především variabilní rampy s bodovými světly nebo zářivky, a to i v případě, že například posuvné dveře z mléčného skla, které oddělují šatnu od sousední místnosti, zabezpečují částečný přísun denního světla.

Co oči vidí – výplně vestavěných skříní - foto, Hyperbydleni.cz

Přednosti stavebnicových systémů

jednoduchá manipulace a montáž, variabilita (lze upravit výšku polic, tyčí, skříněk) - lze je využít nejen ve skříňových sestavách a šatnách, ale i jako součást vybavení obývacího pokoje, pracovny, chodby atd.

Šatna: spojení praktičnosti a nejnovějších trendů  

Hygienický úložný prostor, který dá interiéru vzdušnost a volnost. Osvobodí jednotlivé pokoje od přemíry nábytku potřebného k ukládání věcí. Šatna je obvykle samostatná místnost nebo její část (například ložnice) se samostatným vchodem, oddělená většinou posuvnými nebo skládacími dveřmi. Nemá žádné pevné bočnice, pro instalaci polic a šatních tyčí se používají speciální variabilní systémy, díky nimž lze vnitřní uspořádání šatny snadno změnit tak, aby vždy korespondovalo s individuálními potřebami majitele.
Dobře koncipovaná šatna musí využít každého volného místa, poskytovat přehled a snadný přístup ke všem uloženým věcem. O přehlednost se postarají průhledné kontejnery, prosklená čela zásuvek a drátěné programy, dosažitelnost uložených věcí zase zaručí různé žebříky, stupínky či schůdky, výsuvné a sklápěcí šatní tyče. Stejně jako je to u vestavěných skříní, i v šatnách patří místo nahoře u stropu a dole u podlahy věcem nejméně potřebným a užívaným. Věci, které potřebujeme mít po ruce často, ukládáme do zóny mezi výškou očí a pasu.

Co oči vidí – výplně vestavěných skříní - foto, Hyperbydleni.cz

Vnitřní výbava šatny

Pokud preferujeme ukládání oděvů na ramínka, měli bychom počítat s minimální hloubkou vnitřního prostoru skříně 60 cm. Zásuvkám bude stačit minimální hloubka 40 cm. K ukládání delších kusů oblečení používáme speciální stojany na kolečkách, s nimiž lze snadno manipulovat. V optimálním využití prostoru šatny nám pomohou zásuvky a zásuvkové kontejnery, které se stejně dobře hodí pro uložení drobného osobního prádla jako lůžkovin. Větší přehlednost a pořádek docílíme rozdělením zásuvek vnitřními přihrádkami výškou odpovídajícími typu uložených věcí (na drobné prádlo stačí 10 cm, pro objemnější věci budeme potřebovat 30 cm). Zásuvky s takzvanými plnými výsuvy můžeme beze strachu  vytáhnout „nadoraz“, protože jisticí zarážky zabrání jejich vypadnutí. Trefu vedle neznamenají ani zásuvkové kontejnery na kolečkách, protože se snadno přemísťují. Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Co oči vidí – výplně vestavěných skříní zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo