Moderní, nebo klasická kuchyně?

20.6.2018 | Redakce | Kuchyně | Komentářů 0 |

Jistě budete souhlasit, že kuchyň je srdcem každého domova. Tento prostor již dnes neslouží pouze k vaření, ale stává se příjemným místem ke stolování nebo k setkávání a posezení s přáteli. V kuchyni to prostě žije!

Moderní, nebo klasická kuchyně? - foto, Hyperbydleni.cz

Jakou kuchyni zvolit?

Vaříte rádi a trávíte proto v kuchyni hodně času? Nebo vám kuchyně slouží jen jako prostor, kde si občas ohřejete večeři? Nejprve se zamyslete, kolik času v kuchyni budete trávit a co všechno v ní budete potřebovat. Je dobré si nakreslit plánek místnosti spolu s rozměry a promyslet si, jaké spotřebiče v kuchyni využijete. Budete je do kuchyně stěhovat ze starého bytu, nebo si je pořídíte nově? Jakmile budete mít jasno, nebojte se vzít plánek a jít se poradit do některého z kuchyňských studií či nábytkového domu.

Typů kuchyní existuje velká řada – od moderních až po dřevěné kuchyně z masivu. Záleží jen na vašem vkusu zvolit takovou, ve které se budete cítit dobře a kde se vaření stane zároveň vaší zálibou.

Většinu spotřebičů a zařizovacích předmětů lze pořídit jako vestavné, tj. dají se dobře zabudovat do celého tělesa kuchyně. Na výběr je mnoho materiálů, velikostí, tvarů a hloubek. Je dobré se zamyslet nad tím, zda např. zvolíte klasický dřez, či dvoudřez, kde vám bude druhý z nich sloužit k odmočení nádobí či k opláchnutí ovoce či zeleniny.

Velikost myčky by pak měla odpovídat počtu lidí ve vaší domácnosti – rodiny spíše ocení myčky v šíři 60 cm, na rozdíl od jednočlenné či dvoučlenné domácnosti, ve které bude postačovat šíře 45 cm.

Dobré je vzít v potaz i to, že pokud si vyberete vestavné spotřebiče, musíte vždy počítat s tím, že budou uvnitř o něco menší než klasické spotřebiče, které vestavěné nejsou. Výhodou vestavěných je však vzhled, který je nenápadný a působí čistějším dojmem, což je základem moderní kuchyně. Nevýhodou se naopak může stát to, že pokud by vestavěný spotřebič dosloužil či byl neopravitelný, hůře se pak dá z celé sestavy vymontovat a nahradit jiným.

Kuchyňská linka

Kuchyňská linka je základem každé kuchyně. V nabídce je mnoho barev, dekorů a dezénů. Pokud přesně víte, který materiál a barvu zvolit, je to jistě skvělé, nicméně měli byste se zamyslet i nad tím, zda se vám barva kuchyně a vzor bude líbit i za tři nebo pět let a podle toho upravit svoje rozhodnutí. Každý materiál se chová trochu jinak a je jinak náročný na péči. Myslete na to, že materiály budou zvláště namáhané – tj. vylijete na ně např. vodu či olej, budete na ně pokládat teplé hrnce či zapékací misky.

Uvažujte nad tím, zda použít sklokeramickou varnou desku, či klasickou varnou plynovou desku. Sklokeramická deska vypadá z designového hlediska velmi čistě a minimalisticky, nicméně pokud ji při vaření zašpiníte teplým olejem, bude náročnější ji vyčistit. Zamyslete se také nad tím, jaké kování pořídíte do šuplíků – nejlepší je to s plnovýsuvem a tlumeným dojezdem. Je rozdíl, když ve spěchu stačí strčit do zásuvky, která se zavře sama tiše a pomalu, než když ji musíte rukou dostrkat až k úplnému zavření. To samé platí o dvířkách kuchyňské linky, ať už se otevírají horizontálně, či vertikálně.

Nevyplatí se šetřit ani na osvětlení a dobře rozmyslete také přípojku vody a odpadu, případně odvětrání digestoře.

Pokud vybíráte barvu a dezén obkladu, vyplatí se nepodléhat moderním trendům a hledět na ně spíše z praktického hlediska – jak snadno se dají otřít, pokud se na nich usadí omastek či prach? Co se týče barev – volte spíše nadčasovou klasiku, nikoli poslední výstřelky módy. Berte v potaz to, že kuchyň si pořizujete jen párkrát za život.

Moderní, nebo klasická kuchyně?, fotka

 

Dobrý plán je základ úspěchu

Ať už se rozhodnete pro klasickou dřevěnou kuchyni vyrobenou z masivu, nebo pro kuchyni v moderním stylu, je dobré pamatovat na ergonomii kuchyně. Každý krok by na sebe měl logicky v nové kuchyni navazovat. Je tedy dobré si tyto zóny rozdělit – ideálně by měly tvořit po propojení trojúhelník. Jde o zónu mytí, vaření a pracovní zónu. Vzdálenost mezi nimi by neměla být moc velká a měla by být snadno dostupná a navazovat na odkládací plochu. Pro praváky může vhodné uspořádání vypadat takto: zóna vaření, zóna přípravy, zóna mytí a odkládací zóna.

Hlavní částí zóny mytí je kuchyňský dřez. I pokud máme myčku, strávíme stáním či pohybem kolem dřezu hodně času. Horní hrana by se měla pohybovat v rozmezí 85 a 106 cm od podlahy a vycházet by měla z výšky postavy – tj. cca 5 cm nad úrovní ohnuté ruky, mírně nad pasem. Zónu vaření určuje vhodné umístění varné plochy, místo na odkládání a digestoř s odsáváním par. Výška varné plochy by měla být 10-17 cm pod úrovní ohnuté ruky, tj. výška od 75-85 cm. Ideální je, pokud je po obou stranách odkládací plocha. Varnou plochu neplánujte nikdy do rohu, a už vůbec ne u plynových sporáků. Boční vzdálenost od stěny by měla být minimálně 20 cm.

Zóna pracovní by se měla nacházet ideálně po obou stranách mycí a varné zóny. Výška by měla být taková, abyste pohodlně dosáhli na zadní část pracovní plochy či na dno dřezu. Za standardní hloubku pracovní plochy se považuje 60 cm.

Zapomenout byste neměli ani na zónu skladování a odkládání, které jsou v kuchyni stejně důležité jako hlavní 3 zóny, které zde již byly zmíněny.

Při výběru té správné kuchyně vám přejeme mnoho štěstí!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Moderní, nebo klasická kuchyně? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo