Jak nasvítit kuchyň

27.9.2007 | Martin Kubát | Kuchyně | Komentářů 0 |

Správné osvětlení v kuchyni pomáhá vytvořit bezpečné a zdravé prostředí na práci i na vaření. Na přípravu jídla a práci potřebujete jasné a efektivní osvětlení, ale ke stolování a povídání s přáteli je lepší slabší náladové osvětlení.

Jak nasvítit kuchyň  - foto, Hyperbydleni.cz
Chcete-li sloučit účelové osvětlení s náladovým, vyžaduje to trochu flexibility, které lze snadno dosáhnout kombinací přímého a nepřímého osvětlení. Vyzkoušejte si nejrůznější kombinace ve výše uvedené kuchyňské sestavě. Každé světlo buď můžete ovládat a nastavovat samostatně nebo si vybrat jednu z přednastavených kombinací. Dnešní trh vychází zákazníkům vstříc a nabízí širokou paletu speciálních svítidel pro kuchyně.

Světlo pro všechny


V každé kuchyni je několik druhů osvětlení: celkové osvětlení kuchyně stropním světlem, osvětlení pracovní plochy, barového pultu a jídelního stolu a vnitřní osvětlení spotřebičů. Zatím co ve světlé kuchyni stačí používat světlo až večer, v tmavé kuchyni je potřeba svítit už během dne Záleží také na tom, je-li kuchyň situovaná na východní nebo západní stranu. Je velmi důležité si uvědomit, jestli před kuchyňským oknem rostou vysoké stromy, na oknech jsou žaluzie nebo rolety, na parapetech jsou truhlíky s vyšší zelení a podle toho zvolit intenzitu osvětlení celé kuchyně. Velkou roli zde hraje rovněž barva a povrch kuchyňské linky, pracovní plochy a obkladu stěn. Světlá barva, leštěný kámen nebo plech z korozivzdorné oceli velmi dobře odrážejí světlo, tmavé a matné odstíny světlo pohlcují, proto potřebují větší intenzitu osvětlení.

Výbojka nebo žárovka


Vybíráte konkrétní typ osvětlení? Pak se můžete řídit třemi základními skupinami rozmístění svítidel: centrálními, funkčními a dekorativními. Centrální osvětlení zahrnuje lustry, zářivky a pohledová světla, která jsou obvykle ovládána hlavním vypínačem. Funkční svítidla slouží k dokonalému osvětlení pracovního prostoru, jako jsou kuchyňské linky. Doporučená jsou i bodová světla, která namontujete do stropu či stěn, a pak patřičně nasměrujete. Dekorativní světla pak mají zdůrazňovat detaily - květiny, obraz, kus nábytku či zajímavý kout pokoje. I výběrem správné žárovky, krytu nebo stínidla lze upravit vizuální vjem jednotlivých místností. K osvětlení interiérů se používá několik základních světelných zdrojů. Mezi ně patří klasická či halogenová žárovka, lineární nebo kompaktní zářivka. Výbojky si postupně dobývají trh, ale žárovky mají stále prvenství, neboť jsou cenově výhodné. Navíc mají přirozené spektrum barev, svítí ihned, zhasnou okamžitě. To výbojky mají pětkrát až sedmkrát nižší spotřebu a při stále stoupající ceně elektřiny se jejich výhodnost zvyšuje. Rovněž klesá i jejich cena, přesto stále platí, že jsou přibližně až desetkrát dražší než klasické žárovky. Při provozu pak výbojky nezvyšují teplotu - nepoškozují svítidla, vydrží déle. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Jak nasvítit kuchyň zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo