Lahodné fondue pro mlsné jazýčky

13.6.2012 | Monika Kovačková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Francouzský název fondue (čes. tavená) původně označoval porkm připravený z chleba a nad ohněm roztaveného sýra. Se vznikem této pochutiny jsou spojeni švýcarští a francouzští alpští pastýři, kteří byli po celý rok odkázáni na základní potraviny, chléb a sýr- a tak ke vzniku této dobroty nebylo daleko. Obliba fondue během staletí neupadla, naopak dnes je fondue hojně rozšířeno po celém světě a kromě původní sýrové kombinace se dočkalo mnoha jiných chutných variací.

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud jste fondue, ještě neokusili, je nejvyšší čas to napravit. Záleží jen na vás, jakému typu fondue dáte přednost, ale svému výběru musíte přizpůsobit i volbu materiálu sady na fondue.
 

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky, fotka

 

Na přípravu tradičního sýrového fondue vám postačí keramická nádoba, která je zahřívána čajovou svíčkou. Podle původního receptu v ní můžete roztavit více druhů sýra, podle chuti je obzvláštnit bílým vínem, pálenkou, pepřem, česnekem či muškátem a podle potřeby zahustit kukuričným škrobem. Do sýru se pak namáčí kousky čerstvého, rozpečeného či osmaženého chleba napíchnuté na speciálních vidličkách, které jsou součástí každé sady fondue.
 

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky, fotka

 

Keramické nádoby se svíčkou jsou vhodné i na přípravu výtečného čokoládového fondue. Do rozpuštěné horké čokolády můžete namáčet různé pochutiny – nejoblíbenější variantou je čokoláda s kousky čerstvého ovoce, jako jsou například jahody či banány. Skvělou náhradou čokolády je i sladký vanilkový krem. Sýrové a čokoládové fondue lze připravovat i ve speciálních elektrických nádobách s elektrickým ohřevem, které jsou vybaveny praktickou automatickou regulací teploty.

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky, fotka

 

Výborným jídlem je také masové či rybí fondue, na jehož přípravu je ideální nerezová nádoba zahřívaná plamenem z hořáku, díky kterému dosáhnete požadované vyšší teploty. K přípravě masového fondue si připravte kousky nejlepšího masa podle vlastního výběru, které se následně fritují v horkém tuku napíchnuté na dlouhých vidličkách. Stejně tak na rybí fondue se používají nejlepší druhy masa bez kostí - to se však nefrituje v tuku, ale vnořuje se do vroucího bujónu. Fondue se podává s pečivem a různými šťávami a remuládami.
 

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky, fotka

 

Všechny druhy fondue se vyznačují tím, že k jejich přípavě se používají výhradně syrové suroviny, které každý strávník pro sebe sám tepelně upravuje v průběhu stolování. Dlouhá příprava tohoto pokrmu tak měla ve všech kulturách a dobách svou společenskou důležitost a dodnes se k fondue jeho milovníci uchylují především ve volných chvílích, kdy si chtěji u jídla se svými stolovníky dlouhou dobu posedět a popovídat.

Lahodné fondue pro mlsné jazýčky, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Lahodné fondue pro mlsné jazýčky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo