Umění vybrat si ten správný nůž

17.2.2012 | Monika Kovačková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Bez kvalitních, ostrých nožů bychom se v kuchyni jen stěží obešli. Nože jako takové obstarávají velké množství různorodé práce, od vykošťování, přes loupání až po jemné krájení. A jelikož mají nože snadno zvládnout různorodé úkoly, nebude nám při vaření stačit jeden druh nože. Pro snadné a pohodlné vaření, které vás bude bavit a půjde vám lehce od ruky, si pořiďte rozličné kuchyňské nože nejrůznějších tvarů a více či méně specifického určení.

Umění vybrat si ten správný nůž - foto, Hyperbydleni.cz

I když si nemusíte kupovat nožene určené pro profesionály, ale bohatě vám postačí nože pro běžné domácí použití, pamatujte, že v této oblasti platí pravidlo, že čím dražší, tím lepší. Investujte do kvalitních nožů renomovaných výrobců a při každém vaření se budete těšit z opravdu dobře odvedené práce. Cena kvalitních běžných kuchyňských nožů se pohybuje kolem 500 korun. Pokud se příliš nevyznáte v nabídce a druzích nožů, můžete sáhnout po kompletních sadách, zvažte však, zda všechny nože ze sady v kuchyni opravdu upotřebíte nebo zda vámi požadovaný druh nože v sadě nechybí.

V žádné domácnosti by neměl chybět nůž na pečivo. Ten snadno poznáte podle dlouhé pružné čepele s hrubě zubovaným ostřím. Obdobný tvar mají i nože určené pro krájení dortů jen s tím rozdílem, že mají rovné ostří a zakulacenou špičku čepele.

 

Umění vybrat si ten správný nůž, fotka

 

S těžší prací si musí poradit nože na maso, přičemž si ideálně zvolte speciální nože na vykosťování, na porcování masa a na porcování větších ryb, které se od sebe liší délkou a šířkou čepele i zoubkováním ostří. Vykosťovací nože mají čepel krátkou a nízkou – díky tomuto tvaru snadno oddělíte maso od kostí a kloubů, přičemž je čepel dostatečně odolná vůči zlomení a mechanickému poškození. Naopak nože na porcování masa, tzv. dranžíráky, jsou masivnější a vynikají delší a poměrně širokou (vysokou) čepelí, díky níž si poradíte i s měkčími kostmi. K porcování ryb vám pak nejlépe poslouží nože delší a užší s jemným zoubkováním.

 

Umění vybrat si ten správný nůž, fotka

 

K čištění, vykrajování a loupání zeleniny se hodí nože s kratší čepelí a hladkým zahnutým ostřím. K samotnému krájení a porcování by však tyto nože nestačily, neboť by měkčí druhy spíše rozmačkaly – k těmto úkonům si vyberte nože delší se zubovaným ostřím. Vyhrát si můžete s tzv. kerblovacími noži s různě tvarovaným ostřím, které jsou určeny ke zdobení ovoce a zeleniny.

 

Umění vybrat si ten správný nůž, fotka

 

Milovníkům vína a dobrého sýra by v příborníku neměl chybět nůž na sýr. Ten je vybaven zoubkovaným ostřím a děravou čepelí, aby se tenké plátky sýra na čepel nepřichytávaly. Nože na sýry mívají zpravidla dvojitou špici, kterou můžete používat jako jakousi vidličku pro lepší upravu a servírování plátků.

 

Umění vybrat si ten správný nůž, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Umění vybrat si ten správný nůž zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo