Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu

13.2.2012 | Monika Kovačková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Kuchyňská pracovní deska je nejfrekventovanější částí kuchyně: slouží k umístění spotřebičů, k odkládání nádobí a odehrává se na ní i příprava pokrmů. Proto musí být pracovní plocha nejen dostatečně velká, ale také odolná vůči mechanickému zatížení a poškození a všem chemikáliím potřebným k jejímu čištění. Všechny vlastnosti, jež zajišťují dlouhou životnost plochy, se mohou skvěle snoubit s moderním trendy vzhledem – stačí jen vhodně zvolit materiál, z kterého je deska vyrobena.

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu - foto, Hyperbydleni.cz

Masiv je opět v módě

Masivní dřevěné kuchyňské desky už nejsou hudbou minulosti, ale výrazně se derou na výsluní. Jelikož trendy moderního bydlení fandí přirozenému a příjemnému vzhledu, je dřevo, které kuchyňský interiér příjemně zútulní a proteplí, trefou do černého. K výrobě pracovní plochy se osvědčilo dřevo tvrdé, nejlépe bukové či dubové, a nádherné exotické. Aby dřevo i při častém namáhání a po dlouhodobém užívání neztratilo nic ze své krásy, věnujte mu větší péči. Dřevo je obecně citlivé na teplo, vlhko a poměrně snadno se mechanicky poškozuje, proto volte desky s povrchovou úpravou a tlakovou impregnací, které zvýší odolnost dřeva. V případě potřeby lze silnější dřevěné desky zbrousit, znovu povrchově upravit a vnuknout jim opět nový a bezchybný vzhled.

 

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu, fotka

 

Nestárnoucí klasika

Dřevotřískové desky s laminátovou povrchovou úpravou patří k nejpoužívanějším kuchyňským pracovním plochám. Jedním z důvodů je bezpochyby jejich přijatelná cena, v pozadí oblíbenosti však také stojí jejich nepopiratelná praktičnost. Laminátové plochy splňují i ty nejnáročnější hygienická kritéria – jsou odolné vůči vlhkosti, mastnotě, chemikáliím a krátkodobě snesou vyšší teploty (do 200°C), snadno se udržují a čistí. Materiál je však náchylný k mechanickému poškození, proto nikdy nekrájejte přímo na ploše (což se však nedoporučuje ani u jiných materiálů). Za negativum lze považovat i spáry mezi jednotlivými díly desek. Aby spárami do konstrukce nevnikala vlhkost, volte frézované spoje nebo je vyplňte silikonovým tmelem. Pokud vám spoje nevyhovují čistě z estetického hlediska, můžete si vybrat produkty s neviditelnými spojy. Velkou výhodou dřevotřísek s laminátovou fólií je široká škála pestrých barev a vzorů, díky které deska snadno padne do každé kuchyně – velmi oblíbené jsou imitace dřeva či kamene.

 

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu, fotka

 

Návrat ke kořenům

Přírodní kámen jako součást interiéru je naprostým hitem posledních let. Kamenná deska je masivní a elegantní zároveň, je přírodní a přesto originální a nadčasová. Vynikající funkční vlastnosti a skvělý design do vaší kuchyně vnesou desky ze žuly, mramoru či travertinu. Desky jsou ošetřeny ochranným povlakem, díky němuž je jejich povrch velmi odolný vůči vysokým teplotám, vlhkosti i kyselinám. Kamenná kuchyň bude krásná nejen na pohled, ale i příjemná na dotek.


Pro výrobu kuchyňské desky je téměř bezchybným materiálem i kámen umělý, který se vyrábí z jemných kameninových směsí a pojiv. Kompozitní kámen oplývá stejnými kvalitami, a to jak estetickými, tak funkčními, jako pravý kámen. Jeho nepopiratelnou předností je jeho tvarovatelnost – desku z umělého kamene si můžete nechat vyrobit na míru, přičemž perlou vaší kuchyně se může stát jednolitá deska bez spojů se dřezem ze stejného materiálu.

 

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu, fotka

 

 Netradiční beton

Beton, dříve užívaný pouze jako stavební materiál, dnes čím dál častěji proniká i do interiéru – je vyhledávaný především díky své vysoké kvalitě a trvanlivosti a neobvyklému vzhledu. Beton v kuchyni představuje dokonale praktický materiál, proces výroby desky je však poměrně složitý, a proto i finančně náročnější. Na druhé straně si můžete z betonu nechat vyrobit monolit s integrovaným dřezem a povrch podle potřeby opakovaně brousit, tmelit, leštit a voskovat, a proto na něm ani po letech nebudou znát stopy času.

 

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu, fotka

 

Profesionální lesk

Kuchyně všech profesionálů se pyšní chladivou deskou z nerezové oceli. Na nerezu je ceněna především jeho tvrdost, odolnost vůči vysokým teplotám, vlhku i chemikáliím a opravdu nadstandardní hygieničnost. Tyto výhody zajisté uvítáte i ve své kuchyni, nezapomeňte však, že nerezová plocha je dost výrazná, a proto vyžaduje adekvátní prostředí. Odpovídajícím designem jsou čisté a jednoduché liniie – pokud by na vás minimalistický styl působil až přiliš stroze, můžete jej zjemnit prvky ze dřeva či živými rostlinami.

 

Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kuchyňská pracovní deska: sloučení komfortu a designu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo