Pravidla dětského stolování

17.1.2012 | Monika Kovačková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Společné jídlo a stolování bylo odjakživa významnou událostí, jež spojovala celou rodinu. Kultura stolování je důležitou součástí našeho životního stylu, přičemž stolování nezahrnuje pouze zdravou a chutnou stravu, ale také materiálně a esteticky kvalitní nábytek, nádobí a textílie. Správné stolování by se mělo stát v každé rodině zvykem a neopomíjenou částí výchovy dětí. V případě dětského stolování musíme mimo jiných kritérií zohlednit především parametry bezpečnostní a zdravotní a hlavně podle nich bychom dětský nábytek a nádobí měli vybírat.

Pravidla dětského stolování - foto, Hyperbydleni.cz

Jídelní židlička

Jídelní židlička, tedy sedátko s opěrkou a pultíkem na čtyřech nohách, musí být především dokonale stabilní, pevná a bezpečná. Židlička nesmí obsahovat žádné ostré a vyčnívající části, o které by se dítě mohlo lehce zranit. Nezbytností je zábrana mezi nožičkami dítěte, popřípadě i kšíry, které zaručují, že dítě ze stoličky nevyklouzne. Židlička musí být vhodně prostorná, aby dítě v pohybu příliš neomezovala a zároveň zabránila jeho možnému vypadnutí. Určitě je dobré, aby se židlička dala polohovat; tuto možnost oceníte především při krmení ještě nesedících dětí. Pokud bojujete s prostorem, zvolte židličky lehké, skládací a na kolečkách. Dalším kritériem vyhovujcích židliček je jejich snadná udržba. Udržovat čistotu vám ulehčí židličky s odnímatelným pultíkem, který by měl být opatřen protiskluzovým povrchem, a s výjimatelným, pratelným polstrováním.

 

Pravidla dětského stolování, fotka


Židličky mohou být ze dřeva, nejčastější jsou typy vysokých židliček na kolečkách. Praktické jsou modely, jejichž sedátka i nožní opěrky se dají nastavit do výšky i hloubky a vydrží tak dítěti i několik let. Moderní jsou židličky z plastu, které jsou vyráběny v různých tvarech a barvách s množstvím úprav a vylepšení. Další variantou jsou přenosná sedátka, která jsou velmi jednoduchá, praktická a vhodná na cesty. Buď jde o látkové sedačky, které se zavěšují na opěradlo židle a jsou určeny především pro lehčí děti (asi do 15 kg), nebo to jsou sedátka bez vlastní konstrukce, která se připevňují k židli.

 

Pravidla dětského stolování, fotka

 

Jídelní stůl a židle

Pokud dítěti pořídíte samostatný jídelný stůl a židli, myslete do budoucna. Jelikož děti ze všeho rychle vyrostou, staly se opravdovým hitem tzv. rostoucí stoly a židle, které jsou speciálně vyvinuty tak, aby se dokázaly přizpůsobit nárokům dítěte s ohledem na jeho růst. Na stůl můžete pro větší bezpečí při jídle opět použít protiskluzovou podložku. Nejžádanější jsou dřevěné nebo plastové dětské stoly a židle, jež mohou být vylepšeny veselými obrázky a motivy.

Pravidla dětského stolování, fotka

 

Pro zdravé stolování dětí platí stejná pravidla jako pro zdravé stolování dospělých. Výška jídelního stolu musí být vhodně uzpůsobena výšce židle tak, aby sedící zaujímal správnou vztyčenou polohu, která je pro zdravé trávení velmi důležitá. Správnou výšku dětské židle poznáte snadno – dítě opřené celými zády o opěrku by se mělo pohodlně celou plochou chodidla opírat o podlahu, přičemž nohy jsou ohnuty do pravého úhlu. Mezi spodní hranou stolu a sedací plochou židle musí být dostatečný prostor pro stehna. Zasunutí židle by neměly bránit ani nohy stolu, zásuvky či jiné jeho části.

 

Pravidla dětského stolování, fotka

 

Zdravotně nezávadné nádobí

Navzdory přísným normám a kontrolám se dětské nádobí čas od času objeví na černé listině zdravotně nebezpečných výrobků. Proto při nákupu nádobí pro děti dejte přednost prevenci a vyhněte se některým materiálům. Ze zdravotního hlediska nevhodné je nádobí z PVC, nádobí s obsahem bisfenolu A a melaminu. Pozor si dávejte také na nádobí pestrých barev a obrázků, které mohou obsahovat těžké kovy, například olovo. Dlouhodobé používání zdravotně závadného nádobí může způsobit i celoživotní komplikace.


Nejvhodnější volbou je nadobí z kvalitního materiálu, jakým je čisté sklo a porcelán. Tento materiál však bývá v případě malých dětí nevyhovující, a proto nic nezkazíte, sáhnete-li po kvalitním plastu. Vyhněte se opět křiklavě pestrobarevným výrobkům i výrobkům podezřele levným. Plastové nádobí by v ideálním případě mělo být opatřeno certifikátem garantujícím zdravotní nezávadnost výrobku; certifikát si vyžádejte od prodejce. Doporučuje se především zboží renomovaných evropských výrobců. Pokud chcete mít jistotu, na nákup se vypravte do lékárny nebo specializované prodejny pro děti. Praktické jsou především dělené talíře s přihrádkami a s protiskluzovou úpravou.

 

Pravidla dětského stolování, fotka

 

Výběr vhodných dětských příborů je kapitolou sám o sobě. Příbory mohou být silikonové, plastové, později nerezové. Příbory by měly mít rukojeť opatřenou protiskluzovými body a být dobře anatomicky tvarované. Nebezpečí popálení odvrátí speciální lžička s tepelným senzorem, která se zbarví, přesáhne-li teplota pokrmu 41°C. 

 

Pravidla dětského stolování, fotka

 

Bezpečný nábytek a nádobí jsou nezbytným pomocníkem každého dítěte při jeho prvních pokusech jíst samostatně, a proto si s jeho výběrem, ke kterému můžete přizvat i své dítko, patřičně vyhrajte.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Pravidla dětského stolování zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo