Zařizujete novou kuchyň?

21.1.2011 | Lucie Sýkorová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Koupě nové kuchyňské linky nebo kompletní redesign nového kuchyňského interiéru je dnes velmi složitým procesem, podmíněným jak otázkou finanční, tak i časovou. Dokonce se může stát, že se pořizování kuchyně pro někoho stane i nepříjemnou noční můrou. My vám ale poradíme, jak mít vše pod kontrolou.

Zařizujete novou kuchyň? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Není zlato, co se třpytí

Interiérový design občas tu a tam vyprodukuje něco, o čem se jen stěží dá tvrdit, že je to skutečně praktické. Ano, možná je to na pohled atraktivní věcička, ale hlavní problém tkví v tom, že je mnohdy zcela nepoužitelná. Takové produkty většinou doprovází i astronomická cifra na cenovce. To pak člověk přemýšlí: je to hezké, je to drahé, to bude jistě kvalitní a luxusní zboží. A produkt si třeba i zakoupí. V takových případech se vyplatí neustále si opakovat přísloví – dvakrát měř a jednou řež. Položte si otázku, zda daný produkt skutečně potřebujete a třeba si jej nechte i předvést - to platí dvojnásob v případě spotřebičů.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Ergnomie na prvním místě a to i v instalačních rozvodech

Důležité je nechat si navrhnout kuchyň včas, dokud je možné měnit instalace přívodu vody, plynu a elektřiny. Vše je potřeba logicky uspořádat tak, aby jednotlivé činnosti v kuchyni na sebe navazovaly, aby jste měli vše po ruce a zbytečně jste se při vaření nenachodili. Pakliže jste kreativní a máte jasnou představu o tom, jak by měla kuchyň vypadat, navrhněte si sami plánek. Dřív, než začnete předělávat instalace - voda, plyn, elektřina a obklady - měl by být vytvořen návrh kuchyně s jehož pomocí jde vše snáze. Váš úvodní plánek se proto stane perfektním základním materiálem pro celkovou organizaci vašeho projektu.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Pozor na výšku

Při plánování je velmi důležité myslet na to, že je nutné přizpůsobit výšku pracovní plochy výšce postavy, pokud je tedy vaše výška kolem 165 cm, měla by výška pracovní plochy být 85 cm od země. Pokud však měříte více jak 170 cm je vhodná výška pracovní plochy 90 cm. Přece se při práci nebudete chtít ohýbat. Máte li početnou rodinu, vaše záda jistě ocení, že jim vysokou plochou ulehčíte od bolestí při vyváření rodinného oběda.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka
Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Nepodcenit dřez

Při výběru kuchyňského dřezu volte raději dřez s 3,5 palcovým odtokem, opatřeným uzávěrem se sítkem, ve kterém se zachytí zbytky potravin a nečistot. Nasnadě je pořízení kuchyňského drtiče, který vám naprosto usnadní práci s vybíráním sítka.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Prostor pro myčku

Plánujete si pořídit myčku? Máte-li takovou možnost si pořídit myčku v šířce 60 cm, určitě tak učiňte, oceníte velikost myčky a hlavně to, že v ní umyjete i větší nádobí. Byť se vám na první pohled zdá, že ji nevyužijete, protože máte vlastně jen pár hrníčků a talířků, pokud nežijete sami, uvidíte, že ji nakonec plně zaměstnáte.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Místo pro odpadky

Odpadky jsou nedílnou součástí našeho života – bohužel. Nicméně jejich největší množství bývá právě v kuchyni. Proto, aby se nešířil intenzivní zápach, je dobré zvolit koš uzavíratelný, popřípadě vestavěný. Můžete si však vybrat i koš větší, který je rozdělen na přihrádky, aby jste mohli rovnou třídit i odpad.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka
Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Úložné prostory

Pokud máte možnost, vybavte kuchyň větším počtem výsuvných zásuvek pro přehledné ukládání příborů, hrnců, talířů nebo misek. Nebudete se muset stále ohýbat a hledat něco ve spodních skříňkách, budete mít vše přehledně uloženo. Nechte si výsuvné zásuvky a skříňky osadit dojížděcími mechanizmy, zabraňujícími nepříjemnému bouchnutí.

 

Zařizujete novou kuchyň?, fotka

 

Zeptejte se na montáž

Při plánovaných kuchyních na míru se rozhodně vyplatí profesionální montáž. Kvalifikovaná montáž si umí hravě poradit s přizpůsobením různých atypyckých nerovností a také zvládne pokroucení stěn při dořezávání pracovních desek. Ani nejdražší kuchyně nebude vypadat dobře, pokud bude lajdácky smontovaná a nainstalovaná. Navíc na kuchyně poškozené při amatérské montáži se většinou ani nevztahuje záruka.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: freshome, interior.com, bestofintergreate.co.uk

Související články na Living.cz:

Video: Šikulka v kuchyni

Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zařizujete novou kuchyň? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo