Kouzlení se dřevem

6.1.2011 | Jana Henychová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Zajímá vás, jak vzniká kuchyňské dřevěné prkénko, palička na maso, váleček na nudle a další dřevěné kuchyňské potřeby? Pojďme se společně podívat do výrobních prostor, kde všechny výrobky vznikají – do výrobního družstva invalidů DIPRO v Proseči u Skutče. I dřevo má svoje kouzlo, jak ostatně stojí ve sloganu družstva, které také tato slova uvádí do praxe. Dlouhá je cesta od dřeva jako suroviny až ke konečnému výrobku. Zruční zaměstnanci družstva stojí za kvalitními a precizně zpracovanými dřevěnými výrobky. Můžeme si nyní přiblížit, co všechno je potřeba, než se ke konečnému uživateli dostane hotový výrobek...

Kouzlení se dřevem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Procházíme v místech, kde leží hromady složeného dřeva. Dřevní surovina - pilařské výřezy - se nakupuje v smluvně stanovené kvalitě a  množství. Pilařské výřezy se roztřídí dle průměrů a délek do boxů. Třídí se dle velikosti průměrů pro dvě pilařské technologie - pásovou pilu a rámovou pilu. Výřezy se řežou na požadované tloušťky řeziva (středové - fošny a boční – prkna). Vyrobené řezivo se rovná do hrání, kde v období cca. osmi měsíců probíhá přirozené sušení. Proti přímému poškození je řezivo v hráních chráněno zakrytím stříškami, část řeziva skladována v otevřených halách. Před samotným zpracováním se ještě dosouší na požadované vlhkosti v sušárenských komorách. Sušící proces je řízen programem. Provádí se postupně, ohleduplně k materiálu, aby nedošlo při tomto procesu k jeho poškození. Odpad se využívá jako palivo, část ho družstvo prodává, ovšem v tomto případě je potřeba vždy zvážit případný výnos. V budoucnu plánuje z odpadu výrobu briket.

 

Kouzlení se dřevem, fotka
Kouzlení se dřevem, fotka

 

Hlavním výrobním programem družstva jsou ramínka na šaty, kuchyňské zboží a malosériová kartonážní výroba (provoz v Krouné). Dalšími důležitými výrobními komoditami jsou zubní párátka (plochá), kulatiny různých průměrů (hůlky, spojovací kolíčky pro nábytkáře), soustružené výrobky (válečky kuchyňské, rukojeti k nářadí, komponenty k hračkám apod.) nebo frézovaná držadla k pilkám. Rozvíjí se výroba řeziva, přířezů, spárovek jako surovin pro další zpracovatele a dveřních prahů (buk, dub). Vše kromě zubních párátek se vyrábí z buku, párátka z březových výřezů. Výjimečně se část kuchyňského zboží vyrábí z javoru a dubu. Ramínka na šaty se vyrábějí jednoduchá (oblouky) či tvarová (lomená, lepená ze dvou dílců) a další komoditou jsou napínáky na kalhoty a sukně. Párátka se vyrábějí z březových výřezů - manipulace je prováděna na úzké kuláče, loupání dýhy, sekání párátek, sušení, hlazení s klouzkem ve speciálních hladících bubnech a balení. Družstvo je současně výrobcem klasických dřevěných kolíčků na prádlo.

 

Kouzlení se dřevem, fotka
Kouzlení se dřevem, fotka

 

Povrchová úprava kuchyňského zboží spočívá v napouštění přírodními oleji. Ramínka na šaty se povrchově upravují voskováním v tzv. omílacích bubnech, lakováním v lakovacích bubnech neb máčením, příp. stříkáním. Část výrobků se ještě před lakováním moří nebo se provádí finální úprava barvou. Často se výrobky dodávají pouze broušené (hůlky, soustružené výrobky), broušené v brousících bubnech. Zplodiny z lakovny se spalují ve speciálním spalovacím zařízení z důvodu zajištění ekologických postupů.

 

Kouzlení se dřevem, fotka

 

Historie družstva začíná v roce 1957, kdy malá skupina lidí se zdravotním postižením založila "Lidové výrobní a opravářské družstvo invalidů". Výrobní program drobných dřevěných výrobků byl postupně rozšiřován a současně přibývaly nové druhy výrob s jiným charakterem, včetně různých řemeslných služeb. Tento vývoj v růstu družstva doznal zásadních změn ve druhé polovině šedesátých let, kdy se postupně ustupovalo od činností, které byly odlišné od základního charakteru výroby dřevozpracujícího družstva. Došlo k přesunu výroby z jednotlivých provozoven do Proseče, kde probíhalo postupně rozšiřování výrobních prostor.

 

Kouzlení se dřevem, fotka
Kouzlení se dřevem, fotka

 

Trvalý růst družstva a zaměstnanosti ve družstvu, kde v první polovině osmdesátých let pracovalo již 300 pracovníků, byl dalším impulsem k nové etapě rozvoje družstva. V letech 1980 až 1993 došlo postupně k celkové přestavbě, rozšíření a modernizaci všech objektů družstva a výrobní program se specializoval jen na dřevařskou výrobu a výrobu kartonáže v Krouné, jediné provozovně mimo Proseč.

 

Kouzlení se dřevem, fotka
Kouzlení se dřevem, fotka

 

V současnosti družstvo zaměstnává asi 200 zaměstnanců, z nichž více než 50 procent tvoří osoby se zdravotním postižením. Základním programem je dřevařská výroba doplněná o kartonážní výrobu z hladkých a vlnitých lepenek. Když opět připomeneme sortiment výrobků, lze v něm nalézt širokou škálu výrobků, mezi něž patří šatní ramínka a napínáky na kalhoty. Na svém významu také neustále získává výroba doplňků do kuchyně - prkénka na maso a zeleninu, stojánky na hrnečky a na ubrousky, podnosy, příborníky, poličky na kořenky, chlebníky, paličky na maso a další. Družstvo vyrábí také kolíčky na prádlo, zubní párátka, soustružené výrobky, komponenty k dřevěným hračkám, hůlky kulatého průřezu v různých délkách, nábytkářské kolíčky a uzenářské štěpky.

 

Kouzlení se dřevem, fotka

 

 DIPRO se neustále zaměřuje na modernizaci technologie zajišťující vysokou kvalitu produkce. Poslední investice směřovaly do oblasti ekologie, kde družstvo splňuje podmínky stanovené v zákonných normách k životnímu prostředí. Všechny tyto skutečnosti napomáhají tomu, že se o výrobky družstva zvyšuje zájem nejen na tuzemském trhu, ale i v zahraničí. Téměř 50 procent celkové produkce je určeno na vývoz do zemí Evropské unie i mimo ni. Strategii družstva lze shrnout do tří základních bodů - kvalita výrobků, respektování přání zákazníka a ekologie výroby. Více informací naleznete na http://www.dipro-prosec.cz.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kouzlení se dřevem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 23349 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo