Bezpečná kuchyň

17.12.2010 | Lucie Sýkorová | Kuchyně | Komentářů 2 |

Už je to tak - kuchyň zkrátka byla, je a bude symbolem domácí rodinné pohody a soudržnosti. Je to ale zároveň místo, kde dětem hrozí různé nebezpeční a často se zde stávají velmi bolestivé úrazy. Jejich předcházení bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost. Vždyť nic není tak srdceryvné jako dětský pláč. Ideální je mít kuchyňské zařízení opatřeno se zaoblenými hranami a kulatý stůl.

Bezpečná kuchyň - foto, Hyperbydleni.cz

 

Chladnička

Nikdy do ní neukládejte léky, čistící potřeby či chemikálie. Nevíte na co právě váš potomek dostane chuť, a vy nemusíte být vždy po ruce, abyste zbránili konzumaci těchto věcí.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Sporák

Při vaření používejte raději zadní plotýnky. Dbejte na to, aby držadla hrnců a pánviček vždy směřovala dozadu či do středu sporáku, nikdy ne směrem do volného prostoru. Dítě by pak na sebe pánev i s vařícím obsahem mohlo překlopit. Pokud máte plynový sporák, ujistěte se, že zápalky a škrtadla jsou umístěna z dětského dosahu. Plynový vařič by také měl mít tepelnou pojistku. Co kdyby vaše dítě v nestřeženém okamžiku otočilo kohoutkem a začal by ucházet plyn? Kuchyňský sporák a varnou desku opatřete digestoří. Plynový sporák neumisťujte do prostoru, kde je průvan a mohou vzplanout třeba záclony.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Trouba

Před otevřením trouby se přesvědčte, že je vaše dítě v dostatečné vzdálenosti. Již při výběru spotřebiče byste se měli zajímat o to, jaká bezpečnostní zařízení do něj výrobce nainstaloval. Některé trouby mají dětské pojistky proti otevření, chlazení dvířek aj.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Myčka na nádobí

Vždy se ujistěte, zda jsou její dvířka skutečně zavřená a dítě z ní nemůže vytáhnout nože či jiné předměty, o které by se mohlo poranit. Moderní myčky již také mají zabudovanou dětskou pojistku, která zabrání jejímu nežádoucímu otevření.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Elektrické spotřebiče

Nikdy nenechávejte šňůru například od rychlovarné konvice volně viset do prostoru, dítě by za ni mohlo zatáhnout a spotřebič na sebe i s vroucí vodou převrhnout. Ustavte spotřebiče v kuchyni tak, abyste nemuseli po místnosti cokoli horkého. Na kávu a čaj používejte varnou konvici, která se při uvaření vody sama vypne a je dostatečně zabezpečena proti vylití horké vody.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Elektrické zásuvky

Co může mít pojistku nebo jinou ochranu, ať ji má. Nejen dětem hrozí v kuchyni nebezpečí, že si přivřou prst do zásuvky, převrhnou na sebe horkou tekutinou a podobně. Opatřete je proto speciálním ochranným plastovým krytem, který dítěti zabrání strkat do zásuvky prsty či předměty, jako třeba kávovou lžičku. Dbejte na to, aby ostré předměty a nástroje byly vždy bezpečně uloženy.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Odpadkový koš

Nikdy do něj nevyhazujte jedovaté látky či rozbité sklo a ostré předměty. Raději je hned odneste do popelnice, chvilka nepozornosti by se vám pak nemusela vyplatit.

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

Plyn a elektřina jako taková

Nikdy není na škodu dodržovat zásady bezpečnosti, pokud jde o elektřinu, plyn a vodu. Každé pochybení může znamenat katastrofu! Budou-li vaše spotřebiče a zařízení kuchyně v dobrém a odpovídajícím stavu, snížíte počet kalamit. Zjistěte si, kde je hlavní uzávěr plynu a vody, tohle se v případě nutnosti vždy hodí vědět. Topná tělesa, ať už elektrická nebo plynová, nezakrývejte! Prádlo sušte na místech k tomu určených. Otevřený oheň (krb, svíčky, kahan) zapalujte minimálně metr od textilií. Dbejte na to, aby komíny a kouřové trubky pravidelně zbavovány sazí a smetí. Pravidelně nechte odborně prohlédnout elektrické a plynové spotřebiče, nepodceňujte nařízené revize. Zásuvky, které nepoužíváte, zajistěte pojistkami. Ověřte si, že elektrické spotřebiče jsou správně uzemněny. Kabely veďte rozumně (podél stěn a v ochranných pláštích).

 

Bezpečná kuchyň, fotka

 

K vyšší bezpečnosti v kuchyni ale přispějete i takovou drobností, že budete vařit na zadních plotýnkách místo předních a rukojeti hrnců a pánví budete otáčet směrem dozadu nebo nad pracovní desku, aby na ně dítě nedosáhlo ze země a nestrhlo je na sebe. Chcete-li, aby vaše kuchyň byla zkrátka bezpečná, vždy si pořídit spotřebiče s odpovídajícími bezpečnostními normami. U všech spotřebičů si prostudujte návod k používání, správná obsluha je zárukou bezpečnosti.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Jarda: Bezpečnost velmi souvysí s...< Odpovědět

hopkirk: Bezpecna kuchyn je takova,...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 23349 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo