Když se řekne kuchyň

23.11.2010 | Lucie Sýkorová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Kuchyň je bezesporu důležitou místností v níž se odehrává veliká část rodinného života. Každý chce mít v kuchyni atmosféru pohody a nejlépe i vůni dobrého jídla. Co je však dále také důležité, kromě těchto dvou aspektů? O tom vám něco prozradí následující článek.

Když se řekne kuchyň - foto, Hyperbydleni.cz

 

Ergonomie je v kuchyni zásadní

I přes všechny designérské sny nesmíme zapomenout na hlavní funkci kuchyně, jako pohodlného pracovního koutu. V moderních kuchyních bývají dřezy dnes již vyvýšeny o čtyři centimetry, řešeno je i čištění ovoce a zeleniny. Vše potřebné k postupu práce, od prkének až k odkapávacímu sítu, má být při ruce s možností si to jediným pohybem ruky přitáhnout nebo odstrčit stranou. Závěsné skříňky nad pracovní plochou mohou mít skládací dvířka, aby se nikdo neuhodil, zůstanou-li při práci otevřena. Ergonomové také vymysleli již celá kompletní varná centra, většinou z nerezu, kde vlevo a vpravo ve spodních skříňkách vedle varné desky nebo v zásuvce sporáku pod ní mají své místo kořenky, formy, vařečky, zatímco v chromovaných regálech přímo pod varnou deskou se ukládají těžké pánve a hrnce. Samotná varná deska se umístí do pracovní plochy o šest centimetrů níže a její bezpečnost zvýší zapuštěné ochranné zábradlí.

 

Když se řekne kuchyň, fotka
Když se řekne kuchyň, fotka

 

Zásadní je podlaha

Podlaha musí být odolná a snadno omyvatelná. Dlaždice budou asi nejvhodnějším řešením. Jestliže ale nechcete strávit zbytek života čištěním spár, nedělejte je určitě z bílého cementu. Pohled z okna ke kuchyni také patří. Není-li zrovna půvabný, použijte například benátskou roletu. I stažená krásně propouští denní světlo.

 

Když se řekne kuchyň, fotka

 

Otevřená kuchyně

Nezřídka bývají pracovní zóny odděleny ani ne tak opticky, jako spíš pouze provozně. Při takovém řešení mluvíme o otevřené kuchyni. Při současném neformálním společenském styku není nijak na závadu, když hosté přihlížejí přípravě pokrmů, naopak je to žádoucí, neboť hospodyně není vyřazena z konverzace. Předpokladem takto řešeného kuchyňského pracoviště je vyšší úroveň technického vybavení domácnosti, včetně zřízení hospodářského centra pro ostatní domácí práce, jako jsou praní, žehlení, šití apod.

 

Když se řekne kuchyň, fotka
Když se řekne kuchyň, fotka

 

Chcete kuchyň za milion?

Cenové hladiny kuchyňského zařízení a vybavení se obvykle pohybují v řádu desítek, ale někdy i stovek tisíc. Ten, kdo si však potrpí na poslední módní výstřelky věhlasných designerů, může počítat až s částkou přes milion. Na cenu má samozřejmě opět vliv několik aspektů. Kromě již výše zmiňovaných, je to také materiál, barevnost a design. Trendy nadále zůstává klasika v podobě dřeva, nicméně moderní styl, v němž hraje prim kov, sklo a lesklý MDF povrch, se v současné době zvláště mezi mladší generací těší opravdu velké oblibě. Neméně atraktivní (a to i cenově) však i nadále zůstává dřevotříska s fóliovou laminátovou povrchovou úpravou. I tyto materiály se však mnohem více než v minulosti kombinují se sklem, které dokáže celou sestavu odlehčit a provzdušnit. Co se týká barevnosti, hodně záleží na vkusu a věku budoucích obyvatel kuchyně. V nabídce současného trhu je skutečně naprosto nepřeberná škála.

 

Když se řekne kuchyň, fotka
Když se řekne kuchyň, fotka

 

Hotová linka?

Další otázkou je případná reklamace poškozených dílů - neřekne nám prodávající, že k poškození došlo při neodborné montáži? Je určitě možné si takovou montáž objednat a samozřejmě i zaplatit, ale dostáváme se tím s cenou zase kousek jinam, podstatně blíž ke kuchyni vyrobené na míru. Když pomineme omezené vybavení „hotové“ linky a uspořádání, kdy má každá skříňka svůj kus pracovní desky, přeskočíme jako zcela scestný směr, má „hotová“ linka ještě několik vad na kráse. Spodní skříňky většinou nemají seřiditelné nožičky, jsou na pevném soklu, boky spodních skříní jsou až na zem a horní skříňky nemají z úsporných důvodů seřiditelné závěsy. Stejně jako žádná podlaha není ideálně rovná, nepodaří se nám do jedné ideální roviny vyvrtat otvory pro zavěšení horních skříněk a možnost seřízení nám u spodních i horních skříněk bude při montáži chybět.

 

Když se řekne kuchyň, fotka
Když se řekne kuchyň, fotka

 

Zakázková linka?

Když vezmeme všechny tyto skutečnosti v úvahu, přidáme možnost sestavy do jakéhokoliv tvaru – do L, do U, barovým pultem („hotové“ linky jsou zpravidla rovné) možnost výběru kování, výsuvů, vestavných spotřebičů, drátěného programu a dalšího příslušenství, a máme zájem o pěknou a praktickou kuchyňku podle našich představ, dáme zpravidla přednost zakázkové výrobě na míru. Ideální stav je začít s projektováním kuchyní než začneme stavět.

 

Když se řekne kuchyň, fotka

 

Ergonomie podruhé

Boky spodních skříněk až na zem se můžou stát další pastí, jednak z ergonometrického hlediska, protože špička nohy by měla mít možnost být alespoň 6 cm pod linkou, aby nemusela hospodyňka na špičkách stát, jednak z hlediska životnosti. Při vytírání, pokud nás nedej bože soused shora vytopí, nebo nám praskne voda, boky skříněk až na zem nasají vodu, nabobtnají a my se s tím musíme smířit, nebo koupit nové skříňky. U naší kuchyňky na míru se takovém případě vymění sokl, tedy oprava v řádu stokorun.

 

Když se řekne kuchyň, fotka
Když se řekne kuchyň, fotka

 

Kuchyň se spotřebiči

Mnoho začátečníků neví, že pokud kupují kuchyni do nového bytu, je lepší připlatit a nechat ji vybavit spotřebiči již u výrobce kuchyní. Ten totiž všechny kuchyňské trouby, sporáky a varné desky zapojí zdarma. Navíc má na vestavné spotřebiče 5% sazbu DPH. Spotřebiče také výrobce doveze s rozmontovanou kuchyní až k vám domů. Pokud si zakoupíte spotřebiče sami, budete platit za jejich dopravu, montáž a připojení a také záruku budete uplatňovat tam, kde jste spotřebič koupili.

 

Když se řekne kuchyň, fotka

 

Zpátky do středu

Kuchyně jako komunikační střed bytu funguje nejlépe tehdy, jestliže oblasti přípravy jídla, vaření a jeho servírování jsou soustředěny do jejího centra. Zařízení okolo zůstává spíše volné. Místo drahého kuchyňského nábytku se v praxi jeví jako rozumnější investovat do kvalitních a spolehlivých kuchyňských přístrojů. Taková kuchyně získá příjemný vzhled a atmosféru, v níž i případní hosté budou mít chuť přiložit ruku k dílu. Tento princip se dá realizovat již od devíti čtverečních metrů podlahové plochy, takže je přijatelný nejen pro majitele prostorných rodinných domů, ale i pro méně šťastné obyvatele třeba sídlištních bytů.

 

Když se řekne kuchyň, fotka

 

Ať už je kuchyň taková či maková, měli bychom dbát na to, aby bylo její dispoziční členění ergonomicky vhodné pro každého člena rodiny a aby, když se řekne kuchyň, se každému vybavila právě ta kýžená pohoda a vůně dobrého jídla.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: fopple.com, wm-lab.com, designrumahku.com, freshome.com,darwinkitchens.com.au, geappliances.com

Související články na Living.cz:

Proměny kuchyně - tipy

Realizace venkovské obytné kuchyně - jak to dělají profesionálovéDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Když se řekne kuchyň zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo