Jak vyřešit stavbu kuchyně v bytě malých rozměrů

29.10.2010 | Jana Henychová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Ti z vás, kteří mají malé prostory v domě či bytě, měli až do nedávna výrazně omezené možnosti realizace. To vše se může změnit. Současní výrobci kuchyňských linek i řada bytových architektů nabízí i domácnostem s velmi malými prostory různá řešení, jak efektivně využít a vyplnit prostor a ještě navíc ušetřit místem.

Jak vyřešit stavbu kuchyně v bytě malých rozměrů - foto, Hyperbydleni.cz

 

Moderním trendem současné bytové architektury pro takovéto malé byty jsou zejména kuchyňské linky s nástěnnými skříněmi, které se zpravidla kvůli malému prostoru vybírají co nejužší. Pokud máte náhodou vyšší strop, můžete si nechat upevnit více takových nástěnných skříní nad sebe. Do nejhořejších skříní si pak uložíte věci, co nejméně často používáte, a hned máte vyřešený problém minulosti, který dosud představovaly objemné a zbytečně široké skříně. Obýváte-li byt skutečně malých rozměrů, jako je například garsonka, můžete si nechat zhotovit takové úzké nástěnné skříně po celém bytě, kde to jenom jde. Díky jejich malé šířce tolik do prostoru nezasáhnou a vy tak můžete uskladnit podle povahy a velikosti, co je jenom možné. Často užívané kuchyňské náčiní si uložíte na nejlépe dostupná místa, především do prvního fochu horních skříněk linky nebo přímo na linku. Kuchyňské potřeby s rukojetí, jako jsou naběračky, podběráky nebo pánvička si můžete umístit na linku nebo si je můžete zavěsit přímo na zeď v bezprostřední blízkosti kuchyňského pultu pod horní skříňky. Pokud jde o úložný prostor na nádobí a potraviny, bude se vám o mnoho lépe manipulovat s užšími dvířky, úplně nejlepší je zvolit variantu páru dvířek posuvných.

 

Jak vyřešit stavbu kuchyně v bytě malých rozměrů, fotka

 

U běžných kuchyňských linek se dá spodní úložní prostor pod pracovní deskou snadno plošně zaplnit, ale prostorově bývá pořád z nějaké části nevyužitý. Například do nich uložíte velké hrnce, které jsou sice vysoké, ale nad nimi se nachází pořád dostatek nevyužitého prostoru, a proto na jejich vrch můžete položit ještě třeba mísy na salát nebo síta na cezení těstovin, což dohromady působí velmi neesteticky a ani takové uspořádání není příliš praktické. Moderní kuchyně pro malé byty nabízí využití každého volného prostoru v rámci skříní a poliček. Jeden velký úložní prostor je tu nahrazen několika menšími skříňkami a zbytek doplňují zásuvky, takže nad hrnci nebudete mít zbytečně velký nevyužitý prostor, v takovém místě bude například zásuvka nebo další skříňka.

 

Jak vyřešit stavbu kuchyně v bytě malých rozměrů, fotka

 

Další výrazně rozšířený druh nábytku, který by vám mohl pomoci, je co největší množství zásuvek. Jsou výhodné především do kuchyně. Máte-li více kuchyňské výbavy nebo jiných malých věcí, můžete si pár minipoliček se zásuvkami přikoupit a vytvořit tak kuchyň s velkými a malými šuplíčky různých velikostí a barev vhodně nakombinovaných. To, co vám může také ušetřit místo, je odpadkový koš, který můžete vyměnit za koš zabudovaný přímo ve dvířkách kuchyňské linky. Pro moderní a technicky vyspělé domácnosti se může hodit rovněž drtič odpadků. Další, co vám může v kuchyni ušetřit prostor jsou zbytečně objemná osvětlení v podobě lustrů a velkých lamp do jídelních koutů. To vše můžete nahradit plochými světly na zdech, halogenovými svítidly nebo osvětlením zabudovaným přímo v kuchyňské lince. Některé moderní kuchyně mají vyřešené osvětlení i takovým způsobem, že část nástěnných skříní je úložným prostorem, ale současně také osvětlením. Uvnitř poličky je totiž umístěná objímka s žárovkou a její dvířka jsou vyrobena z mléčného skla. A tak se na první pohled může zdát, že se jedná pouze o osvětlení.
 

 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak vyřešit stavbu kuchyně v bytě malých rozměrů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo