Zbavte se zápachu a páry - pořiďte si digestoř! (1.díl)

23.9.2010 | Lucie Sýkorová | Kuchyně | Komentářů 2 |

V kuchyni se vaří, jí a mnohdy i kouří. Pravidelným větráním se sice zbavíte zápachu, ale vlhkost z páry, která při vaření vzniká, může poškodit kuchyňský nábytek nebo tapety, a navíc evokuje vznik plísní. Ideálním řešením je digestoř, neboli odsavač par. Na trhu najdete mnoho druhů, typů i designových variací, což může výběr produktu značně zkomplikovat, je-li ale člověk správně informován, jde to téměř samo.

Zbavte se zápachu a páry - pořiďte si digestoř! (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

 

Na co pamatovat při výběru?

 

Digestoře s odtahem 

Mezi odtahové, patří všechny odsavače, u nichž bude možné odvádět páry z domu potrubím. Čím širší, kratší a hladší je odtahové potrubí, tím lépe. Při výběru digestoře je nejdůležitějším parametrem sací výkon, který by měl vždy odpovídat minimálně desetinásobné hodnotě objemu kuchyně. Podobná rovnice Vám pomůže i při volbě šíře digestoře, ta nesmí být menší než plocha varné desky či sporáku. Neméně důležitou roli hraje také výškové umístění odsavače, přičemž vzdálenost od varné desky by měla být zhruba 70 cm. K vybavení digestoří patří také tukové filtry pro zachytávání mastnoty a výparů. Větší komfort a životnost zaručují filtry kovové, lacinější přístroje jsou oproti tomu osazovány textilními filtry, které se ale musí pravidelně dokupovat. Nejideálnější, ale také cenově nejnáročnější, jsou filtry hliníkové. Tento moderní proces odsávání Vám zaručí vyšší savost při stejném výkonu digestoře. Zvážit byste měli také hlučnost zařízení. Požadujete-li absolutní ticho, zvolte bezmotorový model, který se napojí na centrální ventilaci. Pokud Vám postačí, když se nebudete muset v kuchyni překřikovat, volte modely odsavačů, označené jako tiché.

 

Zbavte se zápachu a páry - pořiďte si digestoř! (1.díl), fotka

 

Recirkulační digestoře

Tyto odsavače jsou správnou volbou tam, kde není nasnadě možnost odvodu páry ven z domu. Recirkulační digestoř filtruje vcházející vzduch přes uhlíkový filtr a pročištěný jej vrací do místnosti. Může být tedy umístěna kamkoliv. Velké plus těchto odsavačů je v ekologii. Filtr pohlcuje veškeré zplodiny, které tudíž nejsou vypouštěny do ovzduší. Minimálně jednou za půl roku je však nutné filtry vyměnit, což Vám u vybavenějších odsavačů připomene indikátor zanesení filtru.

 

Zbavte se zápachu a páry - pořiďte si digestoř! (1.díl), fotka

 

Působivý design
 

Moderní odsavače disponují exkluzivním systémem ovládání s dotykovými senzory, podtrhujícími efektivní design a usnadňujícími jejich používání. Nejběžnější jsou designové variace bílé a černé, nebo stříbrné. Důležité je adekvátně zvolit digestoř k designu cílové místnosti. Do moderních, symetrických kuchyní rozhodně zapadnou čisté geometrické tvary digestoře. Můžete však sehnat i extravagantnější zvlněné či prosklené modely, které Vám výrobce na zakázku opatří jakoukoliv barvou, kterou si zvolíte. Mějte na paměti, že špatná volba designu odsavače může zcela narušit vzhled Vaší, jinak esteticky pěkné, kuchyně.

 

Zbavte se zápachu a páry - pořiďte si digestoř! (1.díl), fotka

 

Materiály

Digestoře ve stříbrném dekoru, ať už lesklém, či matném, jsou vyráběny z kvalitních kovů. Na trhu je možné vybírat z materiálů, jakými jsou nerez, měď nebo například povrchově tvrzený aluminiový plech. Tento typ plechového opláštění digestoří je vyroben metodou speciálního povrchového vytvrzení. Jeho předností je velká odolnost proti otiskům prstů, poškrábání či otěrům, což také usnadňuje údržbu. Digestoře s povrchovou úpravou z aluminiového plechu jsou navíc k dostání v luxusním provedení saténově matného vzhledu.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

jarmil: :)) dobra hlaska< Odpovědět

milan: Evokuje vznik plisni??< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo