Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové

3.9.2010 | Ing. Karel Smejkal, Ph.D. | Kuchyně | Komentářů 0 |

Pokud jste se již dostali do situace, kdy jste zařizovali kuchyň, pak možná budete souhlasit, že muži a ženy mají rozdílné požadavky nejen na celkový vzhled kuchyně, ale i na její funkčnost a rozmístění spotřebičů. Architekt Karel Smejkal z Ateliéru Styltex, který nám bude proměny a realizace interiérů přinášet, má pro vás nejen inspiraci, ale i cenné rady. Dnes na téma realizace kuchyně.

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jak navrhnout kuchyni:

Je sice pravda, že laik si kuchyni sotva troufne navrhnout, ale na druhou stranu je důležité hlídat si několik obecných pravidel. Nejdůležitější je asi umístění varného tělesa a jeho bezprostřední prostor. Málokdo si totiž uvědomuje, že minimální prostor na obou stranách musí být 30 cm. Tedy topeniště nesmí být nikdy v rohu, nebo na konci kuchyňské sestavy. Důvodem je ryze praktická zkušenost. Při vaření budete nuceni ve velice krátkém okamžiku odstranit hrnec s vroucí vodou na stranu a je možné, že chybně zvolíte stranu, kde nemáte oněch minimálních 30 cm. Nemluvě o možnosti, že v té chvíli nebudete mít po ruce ochranu rukou. Hrnec neudržíte a hodíte ho v nejlepším případě jen na podlahu, v nejhorším někoho zraníte. Podobné úvahy se týkají umístění trouby a mikrovlnky. Teoreticky se říká, že pokud umístíte mikrovlnku anebo troubu do spodní partie kuchyně, nikdo na sebe nevylije horké jídlo, protože jej bude mít stále na očích pod sebou a bude jej pouze zvedat. Můj osobní názor je ten, že vyndávat cokoliv z trouby a mikrovlnky by děti neměly nikdy a proto bych se snažil držet tyto přístroje raději ve vyšších "patrech" kuchyně. Minimálně tím ochráníte nechtěné zneužívání knoflíků od malých dětí, před kterými je rozhodně neuchráníte.

 

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové, fotka

 

Vzdálenost mezi stěnou a pracovištěm kuchyně (nebo mezi dvěma rovnoběžnými částmi kuchyně) by měla být cca 120 cm, aby se dva lidé v pohodlí vyhnuli. Pokud jde o využití odborníků při tvorbě návrhu kuchyně, rozhodně tuto variantu doporučuji. Vyhnete se zbytečným přehmatům.

 

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové, fotka

 

Drátěný program vypadá efektně, ve skříňkách má ale dle mé zkušenosti význam jen v nedostupných rozích, jinak je to pouze plýtvání peněz a nikdy nevyváží komfort klasické policové skříňky. Dejte si také pozor na výšku nejvyšších míst kuchyně - protože by v provozu pro vás mohly být nepoužitelné a nebojte se upravit si výšku linky podle vašich proporcí.

Dispozice:

Tato kuchyně (galerie pod článkem) je součástí prostoru s úplným stolováním a obývacím pokojem, do kterého zasahuje protáhnutou linkou podél oken. Samotná kuchyně je tvaru U, kde centrem je topeniště a po jeho levé straně se odehrává pracovní prostor, na opačné straně technologie a uskladnění potravin. Kuchyň nevytváří žádné nadbytečné šikminy a proto působí dispozičně čistě. Většina skříněk a šuplat je situována do spodní linky a není nutné příliš zasahovat do výšky, kde je dostatek prostoru pro zavěšení nástrojů "okamžité" potřeby a kde se odehrává více design kuchyně.

 

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové, fotka

 

Provoz:

Šířka mezi pracovním prostorem a prostorem s vybavením je dostatečná pro vyhnutí dvou osob a na druhou stranu není zase tolik široká, aby nebyla v dosahu pracovního místa. Podlaha je omyvatelná, stejně jako pracovní deska a stěny v místech předpokládaného styku s potravinami. Kuchyně je prosvětlena po celé své délce jak hlavním osvětlením, tak i světly ve všech částech očekávaného pracovního procesu. Topeniště je umístěno ve střední části linky a má tedy dostatečný odkládací prostor na obě strany. Umyvadlo je umístěno v dosahu topeniště zároveň s myčkou.

 

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové, fotka

 

Barevnost:

Celá kuchyně je laděna v bílých a hnědých odstínech doplněných pouze stříbrnou barvou technologického vybavení. Na skříňkách byly použity dva stejné barevné prvky dřevo a bílé lamino, které se promítly i do řešení stropu. Barevnost je střídána jak vertikálně, tak i horizontálně v nepravidelných objemech. Barevně jsou doladěny i doplňky kuchyně.

 

Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové, fotka

 

Osvětlení:

U osvětlení je vidět záměr nejen provozní, ale i estetický. Na stropě světla vytvářejí "model" kuchyně. Kde je viditelná vstupní část do samotného kuchyňského prostoru (dole prezentovaná změnou orientace spár dlažby). Dále jsou dvě řady světel demonstrující rovnoběžné linky, které směřují k části pro vaření. Světla jsou dále zabudována ve skříňkách ať již z provozního nebo jen estetického důvodu.

Text: Ing.K.Smejkal Ph.D. / Living.cz
Foto:atelierstyltex.cz

Související články na Living.cz:

Francouzské stylové kuchyně

Cool kuchyně od mladých nadějných designérůDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Realizace kuchyně - jak to dělají profesionálové zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo