Jakou sprchu zvolit?

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Koupelny | Komentářů 0 |

Kdo stojí před rozhodnutím, jak vybavit novou koupelnu, zvažuje pochopitelně také své finanční možnosti. Většinou chceme skutečně jednoduchou, elegantní a stylovou koupelnu, která bude vyhovovat všem individuálním požadavkům.

Jakou sprchu zvolit? - foto, Hyperbydleni.cz

Zařídit novou koupelnu je jedna z nejoblíbenějších činností. Kdo by si nepřál mít útulnou a přitom teplou koupelnu? V prvé řadě je nutné si uvědomit, jaké budeme klást na koupelnu nároky. Za poslední desetiletí se koupelny výrazně změnily. Už neslouží jen k očistě těla, ale i k regeneraci ducha. Do popředí se dostává wellness styl, klade se důraz na příjemný pocit pohody, blahobytu v koupelnovém útočišti, který člověku kromě hygienického užitku přináší i relax pro tělo. Tato hlediska ovládají múzy současných designérů a jejich fantazie spolu s kreativitou opustila všední koupelny.

Šetříme s baterií


Uvědomte si však, že vana není zrovna úsporné zařízení. Spotřeba vody je opravdu enormní. Je dokázáno, že páková baterie dokáže uspořit 30-40 % vody, a jejich životnost je také oproti klasickým delší. Koupelna by měla být vybavena bateriemi stejné sady od jednoho výrobce. Pokuste se sladit design baterií s celkovým barevným provedením koupelny. Klasické vodovodní kohoutky se z koupelen pomalu vytrácejí a jsou nahrazovány praktickými, kvalitními bateriemi pákovými. Existují však i výrobci, kteří mají ve své nabídce atraktivní luxusní série kohoutkových baterií. Rozvoji designu se nevyhnuly ani sprchové programy, proto bez problémů sladíte se zbytkem koupelny i tyto produkty.

Není sprcha jako sprcha


Sprchový kout lze vybavit kromě běžné sprchy také speciálními sprchovými panely, které mají navíc většinou ještě jednu horní a výškově nastavitelnou sprchu, masážní boční trysky a vodopád. Funkce jednotlivých sprch, trysek a regulace teploty se provádí mechanicky nebo digitálně. Při vertikální masáži se dosahuje podobných masážních účinků jako při klasickém ponoření do hydromasážní vany. Uživatel si dnes může vybírat z velkého množství víceúčelových kompaktních masážních boxů, které mohou obsahovat trysky určené pro vertikální masáž, trysky pro masáž zad vsedě, parní (tureckou) lázeň, program skotských střiků a prospěšnou kaskádu.

Kvalita masážních koutů


Masážní boxy jsou konstruovány jako uzavřené systémy s vaničkou, bočními stěnami a většinou i stříškou. Velký výběr nabízí také výplň stěn. K přednostem pravého skla (síla 6 - 10 mm) patří snadné čištění, tvrdost, odolnost proti poškrábání, tvarová stálost a stoprocentní recyklovatelnost, je ovšem podstatně dražší než výplně umělohmotné. Snadnější údržbu zajišťují nové chemické povrchové úpravy známé pod různými názvy - Anti-plaque, Artclean, EverClean, Glas Plus, AntiCalc, které brání usazování vodního kamene. Velkou předností zástěn z umělého skla je nízká hmotnost umožňující lepší manipulaci a montáž. Tabule s reliéfním motivem (například kapky) nevyžadují díky plastičnosti plochy tak častou údržbu jako skla hladká a čistě průhledná.

Hlavně bez úklidu


Výrobci sanitární keramiky své výrobky neustále ve všech směrech vylepšují. Novinkou posledních let je speciální povrchová úprava bránící špinění. Někteří výrobci masážních van nabízejí akrylát se speciální antibakteriální úpravou, která snižuje množství bakterií na povrchu stěn vany po celou dobu její životnosti. Dostupná je také keramika s obdobnou úpravou používaná při výrobě umyvadel, klozetů i pisoárů. Funkce keramické glazury odpuzující nečistoty spočívá ve velmi hladkém povrchu, který po celou dobu životnosti zabraňuje usazování i nejmenších částí nečistot a bakterií. Kromě toho poskytuje tato speciální glazura podle údajů výrobce téměř úplnou ionizaci povrchu, která při kontaktu s vlhkostí vytváří záporný náboj odpuzující nečistotu. Využitím těchto materiálů v praxi zaručují jejich výrobci mimo jiné snížení spotřeby desinfekčních prostředků.

Záchodové dilema


Otázkou je, zda chcete, aby součástí koupelny bylo i WC. Jedním z hlavních rozhodnutí je, zda umístnit toaletu zvlášť, nebo do jedné společné místnosti. Jestliže se celá několikačlenná rodina bude každé ráno v koupelně střídat v rychlém sledu, bude asi lepší zvolit oddělené místnosti. Téměř nezbytností moderního klozetu je úsporný typ splachování pomocí stop-tlačítka, případně dvojpolohového ovládání splachování s možností volby objemu vody. Zejména v případě, že ke splachování používáme pitnou vodu, lze tímto způsobem účelně ovlivňovat její spotřebu.

Závěsné záchody nejen na krásu


Ve velké oblibě jsou v současnosti závěsné typy záchodových mís, které se montují přímo na stěnu bez nutnosti jejich upevnění v podlaze. Jejich největší výhodou je kromě lepšího vzhledu především určitý komfort při úklidu, protože lze v jejich okolí velmi pohodlně stírat podlahu. Široký výběr klozetových sedátek nabízí jak levnější univerzální typy, která se hodí na více druhů mís, tak sedátka z duroplastu u sanitární série střední a vyšší třídy. Jsou ergonomicky tvarovaná, vyhotovená ve stejném barevném odstínu jako sanitární keramika, dají se lehce snímat a celá toaleta se tak mnohem lépe udržuje.


Text: Vladimír Iliev

Foto: Rako

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Jakou sprchu zvolit? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo