Otevřete koupelnu barvám

27.11.2008 | Alena Müllerová | Koupelny | Komentářů 0 |

Do koupelen vtrhly barvy. Klasická představa o hygienickém prostoru v kombinaci bílé a tlumených pastelových odstínů sice vzala za své už před mnoha lety, ovšem pro současnost je charakteristický výrazný příklon k  sytosti a leckdy až pitoresknosti. A to nejen v případě obkladů a dlažeb, ale i pokud jde o vany a umyvadla.

Otevřete koupelnu barvám - foto, Hyperbydleni.cz

 Přesto si z nabídky vyberou i ti, komu se do barevné extravagance nechce, škála jemnějších odstínů nijak neutrpěla a odvážnější přístup směrem k současným trendům, tedy například ke květinovým a obecně přírodním motivům mohou aplikovat například pouze na poli doplňků nebo dekorací. Tradiční a osvědčená bílá hraje stále prim hlavně v sortimentu koupelnové keramiky.

Návrat k přírodě

Zejména dřevo se v reálné i imitované podobě (například jako laminát) vrátilo do českých koupelen už před časem, hlavně na površích koupelnového nábytku. Motivy dřeva se ovšem dají najít i v sortimentu obkladů a dlažeb, na koupelnové podlaze i stěnách  není zakázán ani reálný přírodní materiál pocházející hlavně z vodě odolných exotických zdrojů. Novinkou jsou ovšem výrazné kresby dřeva, ať už jde o africké wenge se střídavými světlejšími a tmavšími, hustě tmavohnědými pruhy skládanými do různých vzorů, nebo o zebrano s typicky hnědým až černým pruhováním. Díky promyšleným kombinacím dřeva se satinovaným sklem s rostlinnými motivy lze dosáhnout efektních výsledků. Dominantní design pak ovšem potřebuje „klidnou“ sanitu, nejlepší bude vsadit na bílou, béžovou, krémovou nebo na výrobky z přírodního či umělého kamene. Barevné ladění tón v tónu a zařizovací předměty z jedné série nemohou vést jinam než k výsledné eleganci.

Otevřete koupelnu barvám - foto, Hyperbydleni.cz

Černá a červená odvaha

Zejména černá umyvadla nebo vany či obklady a dlažby se sice do českých koupelen prodírají poněkud složitě, protože volba tak odvážných kontrastů chce odvahu, ale jsou architekti a investoři, kteří právě tuto variantu berou jako symbol luxusu. Opět však musí pochopitelně následovat velmi citlivé začlenění do celkového vybavením koupelny. Nejčastější a nejpoužívanější kontrast černé s bílou se sice může zdát neosobní, ovšem osvědčil se už ve třicátých letech minulého století a dodnes je pro designéry logickým a nejčastěji požívaným řešením. S dominantní černou si rozumí také šedá, stříbrná a zlatá. Konzervativcům, kteří se přece jen nechtějí vzdát tradiční bílé sanity, ale přesto touží i po razantnějších sytých tónech, lze poradit červenou, oranžovou, žlutou nebo zelenou nejlépe na obkladech, na čelních plochách koupelnového nábytku nebo na odkladních plochách umyvadl. Ani v takových případech nesmíme zapomenout na střídmost a uvážlivost při výběru dalšího vybavení koupelny, a to z hlediska barev i tvarů. Pro vyniknutí výrazných odstínů v koupelně udělá mnoho dobré osvětlení.     

Otevřete koupelnu barvám - foto, Hyperbydleni.cz

Kvetoucí osvěžení

Květinové dekory a motivy, ať už realistické či abstraktní, klasické nebo  exotické, v tlumených, lépe však v pestrých, jasných a výrazných barvách v současné době prostě letí. Trendy nahrávají milovníkům červené, azurové, oranžové nebo černé, uplatní se však i šedá, hnědá, béžová. Kdysi cudně kvetly nejčastěji pouze listely, teď jsou v rozpuku celé obklady, lísty či květiny lze najít i na sanitě, minimálně na umyvadlech nebo na stěnách sprchových koutů. Dominují velké kresby na velkých formátech, ovšem i tady platí, že méně je více: i když květinové motivy působí na lidskou psychiku pozitivně, nic se nemá přehánět a doporučit lze  - hlavně pokud jde o výraznější motivy – střídmost a uměřenost v podobě aplikací například pouze na část stěny. Výrobci tento trend podporují produkcí různých sérií obkladů, které lze sestavovat variabilně, s využitím  fantazie a preferencí tvůrce a hlavně pak uživatele koupelny. K nejmodernějším patří orchideje a strelicie, na výsluní zájmu se stále drží bambus, vzory trav i listů, často obohacené o metalické efekty. Květinové motivy snadno vznikají i z mozaikové dlažby, díky níž se dobře řeší zaoblené tvary.

Otevřete koupelnu barvám - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 17

Diskuze

Článek Otevřete koupelnu barvám zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo