Světlo v koupelně

25.10.2007 | Martin Kubát | Koupelny | Komentářů 0 |

Pohodlí v koupelně znamená mít nejen pěkné obklady, vhodný nábytek, dobré topení a odvětrávání, ale i světlo. A to není tak jednoduché. Přestože dnešní trh nabízí neomezenou nabídkou koupelnových světel, vybrat to správné nemusí být vůbec jednoduché.

Světlo v koupelně - foto, Hyperbydleni.cz

 

Světlo a stín

Pro osvětlení koupelny platí norma ČSN 36 0452 Umělé osvětlení obytných budov. Doporučuje se osvětlení žárovkami o výkonu 40-65 W na metr čtvereční plochy koupelny. Můžete však také použít kompaktní zářivky, které dávají více světla. U nich stačí výkon 15-25 W na metr čtvereční plochy koupelny. Na koupání, sprchování nebo praní by vám mohlo stačit relativně slabší osvětlení. Pro osobní hygienu, holení nebo malování volte silnější světlo v určité části koupelny. Touto částí bývá nejčastěji prostor u zrcadla. Většina koupelen má více zdrojů světla.

Dvojí cesta

Osvětlení koupelny můžete mít celkové nebo lokální. Celkové osvětlení koupelny můžete provést dvěma základními způsoby — z jednoho světla umístěného na stropě nebo na stěně a z několika světel umístěných v různých místech koupelny. Lokální osvětlení umístěte účelově v určitém, přesně daném místě — nejlepším pro osvětlení zrcadla. Světla se rozlišují podle umístění na zrcadlová, stěnová a stropní. U zrcadel můžete mít osvětlení zvenku nebo také uvnitř. Venkovní osvětlení je boční, horní nebo obojí současně. Jako zdroj světla můžete použít žárovky, zářivky nebo neonová světla. Žárovek používaných pro osvětlení je několik druhů – běžné, energeticky úsporné nebo halogenové. Běžné a energeticky úsporné žárovky umístěte na stěnu nebo na strop, tak se osvětlí celý prostor. Halogenové žárovky se umísťují nejčastěji do horní části koupelnové skříňky. Síla kombinace Výkon celkového osvětlení volte podle počtu a druhu světel přibližně od 60 W u malých koupelen až do 300 W u velkých koupelen. Počet žárovek bývá 1 až 6 a zářivek 1-4. Můžete také využít kombinaci žárovek se zářivkami nebo neonovým osvětlením. Osvětlení prostoru koupelny můžete mít přímé nebo nepřímé. U přímého osvětlení dejte zdroj světla přímo do prostoru koupelny Nepřímé osvětlení usměrněte krytem do stěny nebo do stropu místnosti. Světla opatřete vhodnými skleněnými či plastovými kryty, výběr je široký. Některé druhy světel jsou určeny pro vybavení stínícími kryty z ozdobných kovových plechů. Jestliže vám vadí přímé světlo do očí, instalujte osvětlení s krytem usměrňujícím tok světla nahoru (viz obrázek). Vybrat si můžete také z nabídky světel, určených přímo pro koupelny a bazény. Tato světla jsou opatřena těsněním proti vlhkosti.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Světlo v koupelně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo