Koupelny směřují k dokonalosti

26.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Koupelny | Komentářů 1 |

Nikdy nebyly tak velké, tak skvěle vybavené a tak útulné jako jsou dnes. A od jejich designu se nikdy tolik neočekávalo. Koupelnové vybavení a vzhled celého prostoru určeného k hygieně a relaxaci jsou pro člověka stále důležitější.

Koupelny směřují k dokonalosti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dnešní designéři mají k dispozici nejen řadu nových materiálů a povrchových úprav, ale také stále se zvětšující prostor. Otázka, kterou si kladou, už se neptá jen po stylu, ale také po interpretaci a funkčnosti jednotlivých koupelnových zón. Lze vypozorovat tři základní trendy: ten první velí vzdalovat se v koupelně od zdí. Nejde přitom pouze o vanu, na tu jsme si v podobě solitéru už celkem zvykli, nebo o ostrůvkový sprchový kout. Odpoutávání od opory v podobě stěny se týká i toalet a umyvadel. Druhý směr myslí na snadnost a jednoduchost používání koupelny, na to, aby sloužila všem generacím, od dětí po seniory. Třetí trend je jasným návratem k přírodě.

 

Koupelny směřují k dokonalosti, fotka

 

Multifunkční prostor

Koupelna přestala žít svým jednoznačným a jednoúčelovým uzavřeným životem. Stejně jako kuchyně a obývací pokoj, i koupelna a ložnice jsou dnes vnímány jako spojené nádoby, jejichž funkčnost na sebe navazuje. A stejně jako v kuchyni, i v koupelně se stále více prosazuje oblíbený ostrůvkový princip. Uživatel už nechce jen uspokojovat základní životní potřeby v tom nejmenším možném prostoru, potřebuje dostatek místa pro nejrůznější aktivity, místnost s různými zónami použitelnými pro hygienu, relaxaci, fitness, styling, duševní a fyzickou regeneraci. Vany a sprchy v nejmodernější koncepci dokonce mohou být umístěny i přímo do ložnice. Což všechno se samozřejmě nemohlo neodrazit nejen v designu výrobků, ale také v techlogiích, jimiž jsou vybaveny. V tomto ohledu je stále více patrný trend ukrývat maximum armatur a ovládacích prvků pod omítku, což umožňuje stylově čistá řešení. Patrné je i směřování k náročnému technickému vybavení moderních koupelen: elektronické rozlišení splachování toalety a pisoáru či elektronicky řízené koupelnové baterie už nejsou pouhou hudbou budoucnosti. Stisknutím tlačítka lze pustit vodu nejen přesně o požadované teplotě, ale také v naprogramovaném množství, jakmile je vana plná, proud se automaticky zastaví. Další z nových výrobků umožňuje nejen automatickou, ale také osobní volbu množství splachovací vody u WC, díky čemuž může čtyřčlenná domácnost v průběhu jednoho roku ušetřit přes 40 000 litrů pitné vody. Koupelna a toalety prostě dosáhly statutu kultivované high-tech oázy.

 

Koupelny směřují k dokonalosti, fotka

 

Maximální jednoduchost

To, co lidé budou hledat v budoucnosti, je koupelna, která uspokojí potřeby všech členů rodiny, od dětí po seniory. Vícegenerační koupelna musí proto být nejen nadčasově krásná, ale i velmi snadno a bezpečně ovladatelná a používatelná. Hlavním cílem je vynechat vše, co by mohlo kohokoliv diskriminovat. Jde tedy o umění redukce na podstatu, na maximální omezení jakýchkoliv bariér, díky němuž lze krásnou a sofistikovanou koupelnu užívat od dětství do vysokého stáří, bez jakékoliv závislosti na komkoliv. Předpokládá to absenci zbytečně komplikovaných přístrojů a zařízení. Lidé právem očekávají, že jim jejich koupelna zjednoduší každodenní život a pomůže vyrovnat se s obtížnou životní situací, která může postihnout kohokoliv z nás. Dobrý, univerzální design by měl předvídat tyto požadavky a reagovat na ně. Nejde přece o to, aby taková koupelna vypadala jako nemocniční nebo rehabilitační zařízení. Stačí zvolit odpovídající velikosti, bezpečné tvary a materiály, dispozice respektující změněné schopnosti uživatele.

 

Koupelny směřují k dokonalosti, fotka

 

Zelená koupelna

Chůze naboso po oroseném mechovém trávníku, sprška letního deště, voda ze studánky, plno rostlin a přírodních materiálů s akcentem voňavého dřeva... i tak může vypadat současná koupelna. Snaze sladit přírodu a civilizaci vycházejí vstříc tvůrci, kteří se svým pojetím odvážně vracejí k období romantismu, to vše s ohledem na udržitelný rozvoj, na zachování a obnovu přírodních zdrojů. Výsledkem je koupelna šetrná k životnímu prostředí, zohledňující úspory vody a energií, jež je protiváhou modlám současnosti: rychlosti, spěchu, výkonnosti, náročnosti, perfekcionalismu. Do konceptu budoucnosti však patří také nadčasový design. Trend směrem k zelené koupelně vychází nejen z touhy po blízkostí přírody, ale také z racionální nutnosti. Proto jsou výrobky určené pro zelenou koupelnu zaměřené zejména na snižování spotřeby vody a energií nutných k jejímu ohřívání. Ke slovu se dostávají různé omezovače, provzdušňovače, termostatické ventily, pákové baterie a další moderní technologie, jejichž úkolem je sice šetřit, ale zároveň vytvořit pocit neomezeného komfortu. Návrháři přicházejí se spoustou nápadů, například s chytře navrženými vanami s ergonomickými vnitřními konturami, jež – přestože jsou plné po okraj - spotřebují na koupání mnohem méně vody než dosud. Ovšem neúspornější je samozřejmě stále sprchování. To, jak je voda cenná, připomínají i baterie a armatury, které se v ekonomické verzi obejdou bez přetlakové vody. Stranou ekologických snah nezůstává ani sanitární keramika: její povrchy odpuzující vodu a usnadňující čištění omezují používání chemických čistcích prostředků, střepy ze starých umyvadel zase poslouží k výrobě nových produktů, což opět šetří přírodní zdroje.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Dornbracht, Hansgrohe, Ideal Standard, KeramagDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Veronika: Tak dokonalou koupelnu,...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo