Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo

8.11.2010 | Lucie Sýkorová | Koupelny | Komentářů 0 |

Je tomu už pár let, co slavný interiérový designér Phillipe Starck posadil umyvadlo na koupelnovou skříňku. Bílou keramickou obdobu dříve tak populárního klasického lavoru. V případě moderních umyvadel však není důvod, aby stála zastrčena v koutě, jako dřívější „necky“. Přestože za královnu sanity se považuje vana, umyvadlo si dominantní pozici v koupelně zaslouží.

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo - foto, Hyperbydleni.cz

 

Klasika nebo umyvadlová mísa? Co že je to vlastně ta umyvadlová mísa? Ačkoliv to laikové příliš nerozlišují, odborníky bývá za umyvadlovou mísu označováno umyvadlo, jehož stanovištěm je samostatná deska, stolek či koupelnová skříňka. Podstatným rozdílem je například to, že umyvadlová mísa, vyrobená většinou z keramiky a přírodního kamene, má na rozdíl od běžných umyvadel zbroušenou spodní hranu. Díky této úpravě těsně dosedne na podkladovou desku, což zajišťuje větší stabilitu a zároveň brání vodě v zatékání.

 

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka
Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka

 

Pravda je ale taková, že moderní umyvadla dle vlastního výběru je dnes prakticky možné posadit na desku či jakýkoliv kus koupelnového nábytku. Umyvadlo je potom připevňováno pomocí silikonu nebo vyrovnávací hmoty tak, aby k takzvané „podkladovce“ perfektně sedlo. Nutno podotknout, že tato instalace vyžaduje notnou dávku zručnosti, jelikož zmíněné přípravky nesmějí zanechat na podkladu jakékoliv stopy. Dalším důležitým aspektem této instalace je nosnost a zátěžeschopnost podkladové desky v poměru ke hmotnosti umyvadlové mísy. V případě, že deska tuto hmotnost bez problému unese, může být umyvadlová mísa na dané ploše pouze postavena. V opačném případě se nejčastěji připevňuje do zdi pomocí šroubů. Zkrátka, jistota je jistota.

 

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka
Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka

 

Kam s ním?

Umyvadlovou sanitární techniku lze posadit na jednoduchou desku, případně na vhodný kus koupelnového nábytku. K výrobě těchto „podkladovek“ se využívají nejrůznější materiály, jako například hliník, laminát nebo sklo. Nelehkou nosnou roli obstojně zvládají i materiály, které se osvědčují i v nteriérech kuchyní, jakožto pracovní desky. Jde například o přírodní či umělý kámen a masivní dřevo. Často jsou využívány i desky obložené keramickým, popř. skleněným obkladem. Při výběru je dobré zohlednit následující - pakliže umyvadlo postavíte na podložku, jež nesnese vodu, musí mít voděodolnou povrchovou úpravu! Nejčastěji se jedná o nejrůznější druhy fólií, laky, oleje a vosky.

 

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka
Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka

 

Na designu vždycky záleží

Jsou to právě designově zajímavé umyvadlové mísy, u nichž je vhodné se zamyslet nad jejich umístěním na podkladové desce či nábytkové skříňce. To, kde přesně bude na podkladu mísa situována, hraje významnou roli ve výsledném estetickém vzezření. Jedná se například o keramická umyvadla zajímavého tvaru, ale i umyvadlové mísy ze skla, přírodního a umělého kamene či dřeva. Takzvané „lavory třetího tisíciletí" na rozdíl od svých předchůdců nemusí být již nutně kulaté. Na trhu jsou k dostání i umyvadlové mísy oválné a hranaté, jež patří mezi nejaktuálnější módní záležitosti v oblasti sanitární techniky. Velice líbivá jsou také umyvadélka ve tvaru trojúhelníku. Na desku se dnes v koupelnách instalují i takzvaná dvojumyvadla, a ještě častěji dvě stejná umyvadla vedle sebe, což skýtá nadstandardní komfort obzvláště v případě, je-li vaše rodina z těch početnějších.

 

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka
Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka

 

Na co si dát pozor!

Zcela zásadní při výběru umyvadlové mísy je nejenom její vzhled, ale je také nezbytné brát v úvahu její funkčnost. Je třeba zvážit, ještě lépe vyzkoušet, zda vám umyvadlo odpovídá hloubkou, zda se voda po otočení kohoutkem nebo pákou, nerozstřikuje po celé koupelně a podobně. Obdobně jako u každého druhu umyvadla je nutné i v případě umyvadlové mísy postavené na desce zajistit dostatečný prostor pro odkládání nejnutnějších věcí. V neposlední řadě se nevyplácí pouštět ze zřetele ani náročnost na údržbu.

 

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka
Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo, fotka

 

Pokud se tedy budete pouštět do rekonstrukce koupelny, nebo jen řešíte výběr nové sanitární techniky, zvažte, zda pro vás bude výhodnější zvolit umyvadlovou mísu, či klasické umyvadlo.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: premierevanities.com, jogjatec.com, kitchenlav.com, lockbridgepottery.com, geekologie.comnews.stonebtb.com,craziestgadgets.com

Související články na Living.cz:

Jak na umakartové jádro?

6 věcí, které musíte vědět před koupí domuDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo