Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl)

10.9.2010 | Lucie Sýkorová | Koupelny | Komentářů 0 |

Ačkoliv se nároky na komfort a praktičnost celých našich obydlí neustále zvyšují, od koupelny toho lidé očekávají asi nejvíce. Automaticky musí splňovat atributy jako maximální pohodlí, funkčnost a účelné uspořádání prostoru, a to zcela bez ohledu na její velikost. „Chci víc“ je zkrátka heslo moderní doby, které si na každém z nás vybírá svou malou daň, v podobě vysokého životního tempa, majícího za následek únavu, stres a psychické vyčerpání. Vaše tělo a smysly Vám proto poděkují a dokonale si odpočinou, dopřejete-li si, byť jen obyčejnou vonnou regenerační lázeň u Vás ve vaně. Koupelna už zdaleka není jen místem, kde si myjeme ruce, pereme, čistíme si zuby a očišťujeme tělo. Naopak, stala se takovým malým domácím centrem relaxace a odpočinku, bez něhož si většina z nás už nedokáže život ani představit.

Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Podobně, jako u ložnice je při řešení renovace, či inovace koupelny nutné, aby místnost svým pojetím harmonicky ladila s ostatními prostorami Vašeho domu či bytu, a to jak drobnými doplňky a dekoracemi, tak celou svou kompozicí. Estetickou úroveň koupelnového interiéru pak do značné míry ovlivňují neustále nové designové trendy a vyvíjející se technologie. Trh je doslova zaplaven bezpočetným množstvím koupelnového vybavení, nábytku, doplňků a textilu. Dostupné jsou i kvalitní, ucelené programy zařizovacích sanitárních předmětů, umožňujících navhrnout koupelnu v libovolném rozsahu tak, aby užívání místnosti bylo komfortní, jako po stránce funkční, praktické, tak i estetické.

 

Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl), fotka

 

Chystáte se zařizovat? Nepodceňujte základní koncept

Koncept návrhu Vaší představy o tom, jak má výsledný projekt vypadat, je dobré mít detailně promyšlený. Svou roli hraje i ten nejmenší detail, jako například správná volba materiálu, jenž bude zastoupen na předmětech koupelnového vybavení a nábytku, a v jehož provedení mohou být i stěny, či podlahy. Hlavním kritériem je kvalita materiálu, samozřejmě úměrná jeho pořizovací ceně. Estetické hodnoty rozhodně stoupnou v případě, že se podaří zmiňovaný materiál, vzor či prvek aplikovat na každý kus nábytku, vybavení, či stěny tak, aby celá koupelna působila uceleným dojmem. Výsledný efekt je šik a má styl, nicméně není snadné jej bez pomoci interiérového designéra dosáhnout. Oko zkušeného profesionála dokáže s citem vybrat způsob, materiál či barvu tak, aby vše působilo nenásilně a výsledný design byl tudíž dokonalý. Navíc, máte-li po ruce odborníka, nemusíte se bát popustit uzdu své fantazii, neboť i zprvu šílená představa o koupelně, jejíž zařízení, obvodové zdivo i sprchový kout, jakoby proplétala saténová stuha, může nakonec vypadat originálně a luxusně. Nová koncepce vybavení vede k využívání více funkčních předmětů, jako jsou vany se sprchovacím prostorem, sprchovací boxy s nejrůznějšími sety pro masáže, páru, saunování, klozety s bidetovací funkcí a odváděním pachů přímo z klozetové mísy apod.

 

Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl), fotka

 

Co člověk, to koupelna - aneb jak vše pořídit a zařídit
 

Pozornost je nutno věnovat nejen designu jednotlivých prvků, ale především jejich funkční technologii. V neposlední řadě také na tom, zda bude koupelnu užívat rodina s dětmi, nebo bude-li sloužit pouze dospělým osobám. Moderní pojetí bydlení spočívá v komfortu, tedy v tom, aby měla vícečlenná rodina koupelny pro rodiče a děti oddělené. V případě vícegeneračního bydlení by neměla chybět samostatná koupelna i pro prarodiče. Pro děti a starší generaci je vhodné umístit do koupelny jedno až dvě umyvadla a sprchový kout, v ložnice rodičů pak může být prostornější koupelna, vybavená dvěma umyvadly, případně dvojumyvadlem, pohodlnou vanou pro relaxaci, případně sprchovým koutem nebo víceúčelovým boxem a klozetovou mísou s bidetem, jež by v nejlepším případě měla navazovat na šatní místnost. V případě, že zvelebujeme relaxační koupelnu pro starší osoby, tělesně postižené nebo osoby s jakýmkoliv zdravotním omezením, je nezbytně nutné dbát například na ergonomické řešení místnosti, preventivní protiskluzové povrchy a dostatek úchopů, jichž se bude moci dotyčný přidržovat. Vývojový trend v oblasti sanitární techniky a ostatních koupelnových komponentů nabízí širokou škálu moderních zařizovacích předmětů, které jsou elegantní a mají racionální, ergonomicky vytvořený tvar.

 

Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl), fotka

 

Ať už uvažujete o rekonstrukci nebo zařizujete vodní království od základů nové, je důležité si ujasnit, bude-li ve Vašem bytě, či domě standardně jedna koupelna, nebo zda jich bude více. Právě od počtu se odvíjí nejen styl, ale i uspořádání a volba zařizovacích předmětů. Klíčové jsou ovšem parametry prostorů, které jsou k dispozici. I v případě, že máte malou koupelnu, můžete vhodnou volbou zařizovacích předmětů, mnohdy multifunkčních doplňků a prostorovou koncepcí jejich uspořádání docílit toho, že bude opticky působit vzdušně, její účelovost bude plně funkční, pohodlná. Výběr zařizovacích předmětů a jejich uspořádání v koupelně musí respektovat všeobecné dispoziční zásady, především možnosti napojení zařizovacích předmětů na instalace, zejména na odpadní potrubí.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Koupelna jako vodní království plné relaxace (1.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 21123 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo