Co je to ten konvektor?

19.7.2007 | Zdeněk Syrový | Klimatizace a vytápění | Komentářů 1 |

Kdo by nechtěl mít dům plný světla, prosklenou stavbu s okenními tabulemi sahajícími až k zemi, francouzskými okny. Nicméně toto stavební řešení sebou nese podstatně vyšší tepelné ztráty než dobře izolované obvodové stěny. Boj se studenými proudy vzduchu nám pomůže zvládnout podlahový konvektor.

Co je to ten konvektor? - foto, Hyperbydleni.cz

Klasické topné těleso, starý známý radiátor, považuje stále více architektů a uživatelů za nutné zlo, které hyzdí interiér vytápěného prostoru. Proto ke slovu stále více přicházejí otopná tělesa, která prakticky nejsou vidět. K nim patří i konvektory. Ty předávají teplo do vytápěného prostoru konvekcí, tedy ohřívají pouze vzduch ve vytápěné místnosti.

Na rozdíl od jiných druhů otopných těles deskových, článkových nebo trubkových, nepředávají žádnou část svého tepelného výkonu sáláním. Oproti radiátorům také nevydávají žádné tepelné záření směrem k zadním okenním plochám, čímž se zabrání zbytečným tepelným ztrátám.

Přichází konvektor


Pro konvektory se v technickém názvosloví využívá i označení „fan-coily“, což každý průměrný znalec anglického jazyka přeloží jako ohřívače vzduchu. To je ale trochu zavádějící, protože i když hlavním účelem konvektorů je vytápění, tyto zařízení jsou použitelná i pro dochlazování místností v horkých letních měsících.

Co je to ten konvektor? - foto, Hyperbydleni.cz

Jak fungují


Základem topného konvektoru je měděná trubka, na kterou jsou nalisované speciálně tvarované hliníkové lamely. Ty společně s trubkou vytvářejí takzvaný topný registr. Hliník i měď jsou materiály s vynikajícími koeficienty přestupu tepla, životností a dalšími pozitivními vlastnostmi. Do topného registru přitéká a z něj odtéká topná voda. Samotné topné registry jsou pak uloženy v plechovém kanálu, který se obvykle zabetonuje v rámci podlahové konstrukce. Vrchní část konstrukce tvoří horní krycí a nášlapná mřížka s rámečkem.

Co je to ten konvektor? - foto, Hyperbydleni.cz

Topení i dochlazování


U podlahových konvektorů se tedy nejedná se o systém celoplošného podlahového vytápění, ale o účelné umístění standardně nerezových žlabů s výměníkem tepla na horkou vodu a podle požadavku i s ventilátorem do podlahy v exponovaných místech interiéru. Těmito místy se rozumí především velké prosklené plochy. Může jít například o francouzská okna a dveře ve vašich domech a bytech, zimní zahrady, bazény, autosalóny. Vedle samotné podstaty vytápění a v letních měsících též dochlazování slouží podlahové konvektory též jako tepelné clony u chladných oken.

Co je to ten konvektor? - foto, Hyperbydleni.cz

Konvektor jako jediná možnost


Do tohoto prostoru, kde vzniká průhledná a navíc izolačně slabší stěna, je vyloučeno umístit jakékoli jiné těleso. Jedinou viditelnou částí je nášlapná mřížka a pokud je správně zvolena, velmi esteticky splývá s daným interiérem. V případě použití chladící vody o teplotách umožňují kondenzaci vody musíme odtok konvektoru napojit na odpad.


Text: Zdeněk Syrový

Foto: Archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

milvel: Podlahové konvektory před...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo