Zdroje tepelného čerpadla země-voda

9.3.2012 | Monika Kovačková | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Země je dokonalým zdrojem přirozeně obnovitelné energie, neboť absorbuje a ukládá velké množství tepla. Jen pár centimetrů pod povrchem země se drží konstantní teplota 4 -12°C a tohoto tepla lze efektivně využít pomocí tepelných čerpadel typu země-voda.

Zdroje tepelného čerpadla země-voda - foto, Hyperbydleni.cz

Zěme představuje obrovskou zásobárnu nízkopotencionální energie, kterou může tepelné čerpadlo země – voda odebírat buď pomocí kolektorů uložených v hlubinných vrtech nebo v mělké hloubce (asi 1 m) pod povrchem země. Kolektory jsou vlastně plastové hadice, v nichž v uzavřeném okruhu cirkuluje voda s látkou, jež zabraňuje zamrznutí. Kapalina absorbuje tepelnou energii ze země a předáva jí tepelnému čerpadlu. Nemrznoucí směs putuje do tepelného čerpadla, kde je výparník s chladivem, které má velmi nízký bod varu a které se po odebrání tepla od směsi mění v plyn. Páry chladiva jsou vedeny do kompresoru, kde jsou stlačeny, čímž se se výrazně zvýší jeho teplota a toto vysokopotencionální teplo je předáno vodě v topném systému domu, kde se uvolní radiátory, podlahovým topením nebo v zásobníku na ohřev vody. Chladivo po předání tepla opět zkapalní a celý proces absorbování a předávání tepla se opakuje.

Tepelná čerpadla procházejí řadou inovací zvyšujících jejich efektivnost. Můžete si pořídit nízkoenergetické oběhové čerpadlo typu A, které má mimo jiné velmi dobře izolovaný zásobník na teplou vodu. Moderní čerpadla mají vysoký topný faktor, který udává množství produkovaného tepla v porovnání k množství potřebné energie. Taková čerpadla dokážou také velmi efektivně reagovat na změny povětrnostních podmínek a sezónní proměnlivou potřebu energie v domácnostech. Díky tepelnému čerpadlu se spotřeba energie pro vytápění a ohřev vody v průměru sníží až o 80%.

Čtyři zdroje energie ze země

Cenově nejpříznivějším způsobem, jak získat levně tepelnou energii, je využít zemní kolektor uložený v povrchové vrstvě půdy, kde se ukládá sluneční energie. Kolektor je uložen asi 80-100 cm pod povrchem a jeho délka je podle výkonnosti 250-400 m.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Pokud k uložení kolektoru máte jen opravdu malý prostor, zvolte tepelné čerpadlo se systémem hlubinných vrutů. V závislosti na výkonu čerpadla se hloubka vrutu pohybuje v rozmezí 90-200 m. Tento typ vytápění může být využit po všechny typy budov, přičemž se ideálně hodí pro rekonstrukce nebo pro přechod z vytápění fosilními palivy.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Možným zdrojem energie je také snadno dostupná spodní voda. Podzemní voda může být jako zdroj tepla využita, jestliže se její teplota po celý rok drží v mezích 4– 12 °C. Zpravidla jsou k zapotřebí dvě studny pro cirkulaci vody: jedna pro čerpání vody, druhá pro návrat vody zpět do podloží.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Pokud dům stojí v blízkosti vodní plochy, lze ekonomicky příznivým způsobem využít teplo vody prostřednictvím plošného kolektoru ukotveného na dně této vodní plochy.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zdroje tepelného čerpadla země-voda zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo