Zdroje tepelného čerpadla země-voda

9.3.2012 | Monika Kovačková | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Země je dokonalým zdrojem přirozeně obnovitelné energie, neboť absorbuje a ukládá velké množství tepla. Jen pár centimetrů pod povrchem země se drží konstantní teplota 4 -12°C a tohoto tepla lze efektivně využít pomocí tepelných čerpadel typu země-voda.

Zdroje tepelného čerpadla země-voda - foto, Hyperbydleni.cz

Zěme představuje obrovskou zásobárnu nízkopotencionální energie, kterou může tepelné čerpadlo země – voda odebírat buď pomocí kolektorů uložených v hlubinných vrtech nebo v mělké hloubce (asi 1 m) pod povrchem země. Kolektory jsou vlastně plastové hadice, v nichž v uzavřeném okruhu cirkuluje voda s látkou, jež zabraňuje zamrznutí. Kapalina absorbuje tepelnou energii ze země a předáva jí tepelnému čerpadlu. Nemrznoucí směs putuje do tepelného čerpadla, kde je výparník s chladivem, které má velmi nízký bod varu a které se po odebrání tepla od směsi mění v plyn. Páry chladiva jsou vedeny do kompresoru, kde jsou stlačeny, čímž se se výrazně zvýší jeho teplota a toto vysokopotencionální teplo je předáno vodě v topném systému domu, kde se uvolní radiátory, podlahovým topením nebo v zásobníku na ohřev vody. Chladivo po předání tepla opět zkapalní a celý proces absorbování a předávání tepla se opakuje.

Tepelná čerpadla procházejí řadou inovací zvyšujících jejich efektivnost. Můžete si pořídit nízkoenergetické oběhové čerpadlo typu A, které má mimo jiné velmi dobře izolovaný zásobník na teplou vodu. Moderní čerpadla mají vysoký topný faktor, který udává množství produkovaného tepla v porovnání k množství potřebné energie. Taková čerpadla dokážou také velmi efektivně reagovat na změny povětrnostních podmínek a sezónní proměnlivou potřebu energie v domácnostech. Díky tepelnému čerpadlu se spotřeba energie pro vytápění a ohřev vody v průměru sníží až o 80%.

Čtyři zdroje energie ze země

Cenově nejpříznivějším způsobem, jak získat levně tepelnou energii, je využít zemní kolektor uložený v povrchové vrstvě půdy, kde se ukládá sluneční energie. Kolektor je uložen asi 80-100 cm pod povrchem a jeho délka je podle výkonnosti 250-400 m.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Pokud k uložení kolektoru máte jen opravdu malý prostor, zvolte tepelné čerpadlo se systémem hlubinných vrutů. V závislosti na výkonu čerpadla se hloubka vrutu pohybuje v rozmezí 90-200 m. Tento typ vytápění může být využit po všechny typy budov, přičemž se ideálně hodí pro rekonstrukce nebo pro přechod z vytápění fosilními palivy.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Možným zdrojem energie je také snadno dostupná spodní voda. Podzemní voda může být jako zdroj tepla využita, jestliže se její teplota po celý rok drží v mezích 4– 12 °C. Zpravidla jsou k zapotřebí dvě studny pro cirkulaci vody: jedna pro čerpání vody, druhá pro návrat vody zpět do podloží.

 

Zdroje tepelného čerpadla země-voda, fotka

 

Pokud dům stojí v blízkosti vodní plochy, lze ekonomicky příznivým způsobem využít teplo vody prostřednictvím plošného kolektoru ukotveného na dně této vodní plochy.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zdroje tepelného čerpadla země-voda zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo