Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda?

2.3.2012 | Monika Kovačková | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Technologie, kterou využívají tepelná čerpadla vzduch-voda, je založena na velmi jednoduchém a známém principu cyklického stlačování par. Jak se říká v jednoduchosti je krása - nainstalujete-li si tepelné čerpadlo, můžete se těšit nejen z příjemně prohřátého domova, ale i z ušetřených úspor a pocitu, že děláte něco prospěšného pro životní prostředí.

Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda? - foto, Hyperbydleni.cz

Jak tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje?

Hlavními součástmi tepelného čerpadla jsou kompresor, dva tepelné výměníky – výparník a kondenzátor – a expanzní ventil. Okolní vzduch, jenž obsahuje tepelnou energii, je nasáván ventilátorem do tepelného čerpadla, kde se dostává do styku s výparníkem, který obsahuje chladivo. Chladivo má velmi nízkou teplotu, díky čemuž z venkovního vzduchu absorbuje teplo a následně se mění v páru.

Pára se vede do kompresoru, kde je stlačena natolik, že získává vysokou teplotu. Toto teplo je z kondenzátoru předáno topnému systému, přičemž je chladivo vedeno do expanzního ventilu, kde se navrací do kapalného stavu a je tak připraveno na další cyklus přechodu do plynného skupenství, tedy další získávání nového tepla.

 

Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda?, fotka

 

Šetřete náklady i přírodu

Tepelné čerpadlo vzduch-voda snadno nainstalujete, ať žijete kdekoli. Efektivního a praktického vytápění včetně ohřevu vody si můžete užívat za zlomek nákladů v porovnání s jinými druhy vytápění, přičemž mnohem méně zatížíte životní prostředí.

 

Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda?, fotka

 

Celkovou úsporu nákladů na vytápění i přípravu teplé vody tepelným čerpadlem ovlivňují některé faktory, jako je velikost vytápěných prostor, místo bydliště či to, zda čerpadlo používáte i jako klimatizaci. V každém případě se číslo snížených nákladů pohybuje kolem neuvěřitelných 65%. Vzhledem k neustále rostoucí ceně energie, pocítíte účinnost tepelných čerpadel v podobě navrácených investic již od prvního měsíce užívání. Jelikož instalace tepelného čerpadla typu vzduch-voda nevyžaduje na rozdíl od tepelného čerpadla země-voda žádné geotermální vrty, počáteční investice není žádnou závratnou částkou. Díky nižším nákladům na vytápění se vám investované peníze brzy navrátí a vy se budete moci radovat z ušetřených úspor.

 

Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda?, fotka

 

Neméně důležitý důvod pro volbu tepelného čerpadla je jeho velmi malý dopad na životní prostředí. Jelikož tepelné čerpadlo vzduch-voda pouze převádí tepelnou energii, která se přirozeně vyskytuje ve venkovním vzduchu, na teplo, nedochází k žádnému spalování. To má za následek mnohem nižší emise CO2 a právě z toho důvodu jsou tepelná čerpadla vzduch-voda klasifikována jako obnovitelné zdroje energie. Jen pro představu: čerpadla průměrně snižují emise CO2 produkované domácnostmi na polovinu. S jistotou lze tak tvrdit, že tepelná čerpadla představují k přírodě šetrný způsob, jak snadno a levně získat teplo a teplou vodu.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo