Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl)

9.2.2012 | Monika Kovačková | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Předpokladem nádherných, živých a nečoudících plamínků, jež sálají teplem a pokoj halí do kouzelné, útulné atmosféry, je kvalitní krb či kamna a vhodné dřevo. I když jste takto vybaveni, neuskladníte-li dřevo správně, tančící oheň vám moc tepla a radosti nepřinese.

Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Správné skladování dřeva

Snadné zatopení, pomalé hoření a silnou výhřevnost zásadně ovlivňuje vlhkost dřeva. Druhy dřeva vhodné pro topení mají vlhkost nižší, a tím zajišťují dobré topení při nízké spotřebě. I kvalitní a vhodné dřevo však musíte nechat řádně proschnout. Ač se to zdá neuvěřitelné, může dřevo pod kůrou mezi jádrem a lýkem obsahovat až 75% vody. Čerstvé dřevo má tak nutně mnohem nižší výhřevnost, neboť teplo, které by mohlo být uvolňováno do prostoru, je spotřebováno na odpaření vody. Za skutečně suché dřevo, které vám poskytne maximální požitek z ohně, se považuje dřevo, které vysychalo dva roky. Jen pro srovnání: 1 kg vlhkého dřeva vyrobí až 10 000 KJ/h, zatímco 1 kg dřeva suchého vyvine kolem 16 000 KJ/h.

 

Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl), fotka

 

Navlhlé dřevo vás nejen nezahřeje, ale ani příliš nepotěší, neboť při topení tvoří jen málo plamenů, zato však velké množství dehtu a dýmu. Ohniště je pak plné nečistot a jeho účinnost i životnost se výrazně snižují, nemluvě o čištění a údržbě, kterou takto zanešená kamna a krby vyžadují. Jak je vidět, ani u dřeva se spěchat nevyplácí, proto mu dopřejte dostatečný čas na proschnutí. Tato trpělivost výrazně ušetří vaše peníze.

 

Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl), fotka

 

Dřevo tedy musíte dobře uskladnit, nejlépe pod krytý přístřešek s dobrým větráním a se zamezeným přístupem vody od země. Slunce ani mráz prosychání dřeva nevadí, jen před deštem ho musíte dokonale ochránit. Vysychání urychluje vítr, proto dřevo ideálně uskladněte na místo, kde dostatečně profukujete. Pokud dřevo skladujete na půdě, v garáži nebo ve sklepě, musíte často větrat, aby se vlhkost nedržela ve vzduchu. Zda je dřevo řádně proschlé, vám rychle odhalí jednoduchý test - ve vyhřáté místnosti uzavřete polínko dřeva do plastikového sáčku – pokud se sáček zapotí, je dřevo ještě vlhké, pokud se neorosí, můžete směle zatápět.

 

Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl), fotka

 

Nejpoužívanějším palivem je dub, buk a jasan. Příprava dubu k zatápění je poměrně časově zdlouhavá. První dva roky dub ideálně skladujte nezakrytý, aby z něj dešťová voda vyplavila třísloviny, a až poté jej uskladněte na chráněném místě na dobu dalšího jednoho až dvou let. Naopak u buku a jasanu je třeba dřevo ihned po naštípání umístit na kryté místo, neboť tyto druhy dřeva ve vlhku velmi rychle zahnívají a ztrácejí svou výhřevnost.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kvalitní dřevo pro kvalitní topení (2. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo