Oheň nejen zahřeje

28.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Dokáže ničit i pustošit, ale bezpečně planoucí v krbu nebo v krbových kamnech přináší kromě tepla také klid, uvolnění těla i mysli, pohodu a neopakovatelnou atmosféru. Pohled do plamenů zkrátka neomrzí.

Oheň nejen zahřeje - foto, Hyperbydleni.cz

 

Otevřené ohniště bývalo kdysi nejen zdrojem tepla, ale také důležitým místem pro přípravu jídla. Dnes mají krby a krbová kamna dvě důležité role: topit a zdobit. Přičemž obě tyto součásti jsou si rovnocenné. Proto je design krbu a krbových kamen a jeho sounáležitost s ostatním interiérem podstatným parametrem při jejich výběru. Ovšem ještě před samotnou realizací je nutné si uvědomit, jestli toto zařízení opravdu chceme a využijeme, a zda se budeme moci věnovat jeho obsluze. Rozumné také je ujasnit si topné médium, eventuálně způsob a místo skladování paliva.

 

Oheň nejen zahřeje, fotka

 

Otevřený, zavřený, s kazetou?

Krb s otevřeným ohništěm a celoplošným hořením je rozumnou volbou pouze v případě, že v něm oheň bude plápolat opravdu sporadicky a jeho úkolem je spíše vytvořit příjemné klima provázené zvuky praskajících polen a vůní spalovaného dřeva. Jeho účinnost se totiž pohybuje pouze v rozmezí 12 až 20 procent. Takže očekáváte-li od krbu více tepla, pak vsaďte na krbovou vložku s účinností 50 až 80 procent, nebo na vložku s takzvanou kazetou, tedy výměnným topeništěm, jejíž účinnost je 85 procent. Hledisko výkonu krbu je samo o sobě málo vypovídající, potřebujete je totiž dát do souvislosti s velikostí vytápěné plochy, se způsobem využití (jen k přitápění nebo jako hlavní zdroj), s typem stavby (s ohledem na použité stavební materiály), s jejím energetickým štítkem… hledisek je spousta a neuškodí poradit se v tomto ohledu s odborníkem.

 

Oheň nejen zahřeje, fotka

 

Teplovzdušný a teplovodní

Krb může sloužit k vytápění prostor v celém domě. Jedním způsobem je cirkulace ohřátého vzduchu prostřednictvím soustavy s nuceným oběhem vzduchu, druhým pak zařízení s teplovodním výměníkem (což platí i o krbových kamnech). Krb napojený na teplovodní systém vytápění pak nejen topí, ale také ohřívá užitkovou vodu. Pokud je krb hlavním zdrojem vytápění, lze do systému integrovat akumulační nádrž, která uvolňovat teplo do systému v době, kdy se netopí. Teplovodní krby nepotřebují rozvody jako teplovzdušná zařízení, navíc je lze zapojit do systému ústředního nebo podlahového topení. Jsou schopny vyhřívat i sauny a bazény.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: ConmotoDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Oheň nejen zahřeje zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo