Vzduch je nutné čistit a vlhčit

8.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

V ovzduší, jež nás doma obklopuje, jsou různé znečišťující látky, plyny, bakterie, roztoči a páry, které mohou způsobovat zdravotní, zejména dýchací potíže, alergické reakce a únavu. Zbavit se jich nám mohou účinně pomoci kvalitní čističky vzduchu. Stejně důležité je také vzduch provlhčovat.

Vzduch je nutné čistit a vlhčit - foto, Hyperbydleni.cz

 

Znečištění a vysychání vnitřního ovzduší mají na svědomí zejména procesy související s vytápěním a s emisemi chemických látek používaných v nových konstrukčních materiálech a v úklidových prostředcích. Snaha zabránit tepelným ztrátám vede k minimalizaci přirozeného větrání okny a k používání klimatizace, což se projevuje kumulací škodlivin v interiéru. Dalším problémem je nízká vlhkost vzduchu. Zatímco optimální hodnoty se pohybují kolem 45%, v mnoha našich domácnostech je vlhkost v zimních o více než polovinu nižší. Výhovou je, že v uzavřeném interiéru lze kvalitu dýchaného vzduchu zlepšit pomocí vhodných přístrojů prakticky okamžitě.

Čističky vzduchu

Hlavním úkolem těchto speciálních spotřebičů je s maximální účinností zbavit domácí vzduch pevného a kapalného aerosolu, eventuálně dalších škodlivin. Děje se tak kontinuální recirkulací přes filtr nebo soustavu filtrů různé konstrukce. Čističe vzduchu pracují na rozdílných principech. Lze je rozdělit do několika skupin. Jednou z nich jsou vodní filtry. Nečistoty zachycují do nádržky s vodou, která se odpařuje, a tak zároveň funguje jako zvlhčovač vzduchu. Účinnost těchto spotřebičů se pohybuje v rozmezí 50 až 70 %. Do další skupiny patří čističe pracující na absorpčním principu, jež využívají filtru s živočišným uhlím ve spojení s HEPA filtrem na čištění vzduchu od pylu a prachu. Jejich účinnost dosahuje až 99,97 %. Třetí skupina čističek vzduchu využívá fotokatalytického principu, jenž efektivně ničí toxiny, viry i bakterie. Reakce probíhají v přítomnosti katalyzátoru, například oxidu titanu (TiO2) pod vlivem ultrafialového záření produkovaného speciální lampou. Čtvrtou skupinu tvoří přístroje s omyvatelnými elektrostatickými filtry, jejichž účinnost přesahuje 90 %. Další spotřebiče využívají k čištění vzduchu sterilizačních vlastností ozónu, jehož prostřednictvím zbavují vzduch virů, bakterií, pachů a kouře. Je však nutné hlídat, aby koncentrace ozónu nepřekročila doporučenou hladinu, jinak může být příčinou bolestí hlavy a nevolnosti. Zvláštním typem zařízení na zlepšení kvality vzduchu jsou ionizátory, které vnitřní ovzduší obohacují o lehké ionty na hodnoty obvyklé v čisté přírodě. Čistotu vzduchu v interiéru ovlivňují shlukováním částic a urychlováním jejich sedimentace.

 

Vzduch je nutné čistit a vlhčit, fotka

 

Proč a jak zvlhčovat vzduch

Nedostatečná vlhkost vzduchu přetěžuje imunitní systém, dráždí sliznice, vyvolává kašel a podobně, suchý vzduch není dobrý ani pro pokožku. Některé domácnosti, zejména s dětmi, si proto zimu a topnou sezónu bez zvlhčovače nedovedou představit. Na trhu jsou různé druhy přístrojů, studeným odparem počínaje přes tepelný mikroodpar až k nejdokonalejším ultrazvukovým zařízením. Tyto zvlhčovače vzduchu vytvářejí díky vysokofrekvenčnímu ultrazvukovému oscilátoru z vody miniaturní kapičky (jemná a rovnoměrná mlha), které se vyfouknuté do okolí odpařují, a tím zvyšují vlhkost vzduchu. K podstatným přednostem ultrazvukových přístrojů patří vysoký výkon při nízké spotřebě elektrické energie.

 

Vzduch je nutné čistit a vlhčit, fotka

 

Vůně jako bonus

Že by čistý a dostatečně vlhký vzduch měl také vonět, o tom svědčí rostoucí popularita bytových parfémů. K nám sice teprve přicházejí, nicméně v celoevropském měřítku jde už o standardní součást vybavení domácností. Bytové parfémy jsou o stupeň výše, než klasické osvěžovače vzduchu, které se běžně prodávají ve většině supermarketů a které bohužel nelze beze zbytku označit za zdravotně nezávadné. K dalším výhodám bytových parfémů patří minimálně o třídu vyšší kvalita samotné vonné esence. Neopomenutelným přínosem je také dekorativní efekt, zejména u katalytických lamp. Jejich nádobky pocházejí z dílen slavných designérů, takže jde zároveň o sice drobné, ale přesto obohacení interiéru rovněž ve vizuální rovině.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: BibetusDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vzduch je nutné čistit a vlhčit zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo