Vytápění dovede šetřit

6.10.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Tepelná pohoda je jedním z nutných parametrů kvalitního bydlení. Nelze ho samozřejmě dosáhnout bez odpovídajícího systému vytápění, s respektem k využití a účelu konkrétního objektu a částí jeho interiéru.

Vytápění dovede šetřit - foto, Hyperbydleni.cz

 

Topný systém je však s ohledem na stoupající ceny energií třeba vybírat s důrazem na ekonomickou stránku věci, která vychází z jeho efektivity a účinnosti, vhodného zdroje, možnosti regulace a schopnosti reflektovat změny. Dalším stěžejním hlediskem je dopad zvolené technologie na životní prostředí. Změna nebo přeregulování otopné soustavy je také nedílnou součástí komplexní revitalizace domu, současně se zateplením obvodových plášťů a opravou a zateplením střechy, jež vedou k výraznému snížení celkových tepelných ztrát objektu.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Kotle stále dokonalejší

Centrální kotel, rozvodná síť spojující a napájející otopná tělesa, to stále ještě je nejrozšířenější způsob vytváření domácí tepelné pohody. Technologický pokrok přinesl skvělou možnost maximálního využití topného média, ať už bylo zvoleno jakékoliv, zmenšení rozměrů a zvýšení výkonů kotlů, sníženou hlučnost provozu a podobně, kotle si navíc díky současnému designu nezadají vzhledem s dalším vybavením obytného prostoru, například s nábytkem nebo elektronikou, takže není problém je nenásilně zakomponovat do interiéru. I přesto však topným olejům, elektřině, plynu i uhlí, tedy v podstatě klasickým fosilním palivům obecně, zvoní hrana. Jejich zásoby se snižují, jejich ceny rostou, jejich spalování negativně působí na životní prostředí.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Obnovitelné zdroje na vzestupu

Využívání obnovitelných zdrojů, což jsou energie obnovované přírodními procesy, je a zejména bude hitem vytápění. Jak a v jakém složení se jednotlivé typy budou podílet na celkové energetické bilanci, o tom rozhodnou konkrétní podmínky. V České republice patří k nejčastěji aplikovaným obnovitelným zdrojům především solární energie, která se využívá nejen pro ohřev teplé užitkové vody a přitápění pomocí solárních kolektorů, ale stále častěji také k výrobě elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů. Důležitým topným médiem je také biomasa, která se spaluje a zplyňuje, používá se však i ke kombinované výrobě bioplynu a tepla a elektrické energie kogeneračními jednotkami. Geotermální energie využívá k vytápění zemského tepla prostřednictvím tepelných čerpadel, využitelná je také energie vody a větru.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Na alternativní zdroje začínáme slyšet

Solární kolektory a tepelná čerpadla vytvářejí topná média s nízkou teplotou (cca 40—50 °C), což velmi nahrává úsporným trendům na poli zateplování a vytápění prostřednictvím nízkoteplotních otopných systémů.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka
Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Patří k nim zejména velkoplošné systémy podlahového, stěnového a stropního vytápění, jejichž předností je rovnoměrné rozložení tepelného toku do celé plochy konstrukce a ve výsledku také pocitově příjemnější klima v obytném prostoru. Vzhledem k poměrně velké setrvačnosti a náběhové nepružnosti těchto systémů však odborníci doporučují kombinovat je s jiným otopným tělesem, například krbem. Naštěstí veškeré tyto produkty se dnes vyznačují skvělým designem, takže jsou ideálním doplňkem nejen pro tepelnou pohodu, ale také ozdobou interiéru.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Topit umí i vzduch

Popularizace nízkoenergetických a pasivních staveb vytvořila nutnost myslet i na adekvátní způsoby jejich vytápění: jsou z tohoto pohledu totiž tak nenáročné, že dokonce spotřebují více energie na vytvoření tepelné pohody v létě (chlazení), než v zimě (vytápění). Výrobci na tuto situaci reagují nabídkou technologií (například ventilační systémy s rekuperací tepla), jež dovedou uspokojit obě potřeby, a navíc si poradí také s čerstvostí a dokonalou výměnu vzduchu v objektu. V interiérech s těmito systémy pak už nejsou ani žádná otopná tělesa potřeba.

 

Vytápění dovede šetřit, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Jaga, Korado, KarmaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vytápění dovede šetřit zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo