Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

25.10.2010 | Lucie Sýkorová | Klimatizace a vytápění | Komentářů 1 |

Vytápění patří mezi nejdůležitější aspekty konstrukčního vybavení našich domácností. Již od pravěku bylo zváno domovem právě takové místo, kde se udržoval oheň, jež poskytoval teplo. Moderní trh oplývá množstvím modelů a typů vytápění, jejichž konstrukce se dokážou dokonale přizpůsobit dispozičním parametrům domu či bytu i potřebám jeho obyvatel.

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kamna jsou obecným názvem pro topný systém, neboli vytápění budov a bytů, vyráběná z litiny, kamene nebo jiných nehořlavých materiálů, jako například moderní zpracování v podobě obdélníkové desky z ušlechtilého kamene. Teplo v kamnech vzniká spalováním paliva, tedy chemickým procesem jeho oxidace, kdy je uvolňována energie, přičemž v případě klasických kamen je tato energie vázaná v palivu.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Krbová kamna - romantická i výhodná volba

Kdo by neměl rád uklidňující pohled na klidně plápolající plamínky a tiché praskání dřeva a příjemné teplo od ohně. Ačkoliv se jedná o efektivní a relativně levný způsob vytápění, v moderním interiéru jsou krbová kamna také trendy designovým doplňkem. Zpočátku je dobré promyslet parametry místnosti, kde budou kamna situována, nejčastěji to bývají prostory obýváku, ale třeba i jídelny či ložnice. Nasnadě jsou potom účelové požadavky na krbová kamna, zda budou sloužit spíše jako dekorativní prvek, nebo budou využívána k vytápění, a to nejen jedné místnosti, třeba celého bytu či domu. Vhodným palivem pro tento druh vytápění je suché dřevo, které dodá tu pravou romantickou atmosféru. Použít však můžete také dřevěné nebo hnědouhelné brikety.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Druhy krbových kamen

Trh nabízí mnoho variant zpracování takzvaných „krbovek“. Například klasická geometrická, či o něco větší rohová. Povrch krbových kamen pokrývá smaltovaný plech, vnitřek bývá vyšamotován. Ostatní typy se od předchozích liší především materiálovým zpracováním, například masivnější litinová krbová kamna, jež působí až starožitným dojmem.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou atraktivním řešením velmi intenzivního vytápění obydlí, přičemž dokážou zajistit i energetickou úsporu. Od krbové varianty se zásadně liší svou technologií, jež spočívá v co nejefektivnějším využití nejteplejších spalin. Obvyklým topivem je dřevo, ale k dostání jsou i kachlová kamna upravená pro uhelné vytápění. Díky akumulačním schopnostem „kachlovek“, jež závisí na velikosti a typu jednotlivého modelu, se nemusíme v noci ani v době naší nepřítomnosti zabývat starostmi o přikládání. Překvapivě nenáročné přikládání je i přes den – přikládá se dvakrát až třikrát denně.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Kachlová versus krbová

  • Krbová kamna se mohou rozpálit na velice vysoké teploty, potom však dochází k tzv. přepalování vzduchu všudypřítomného prachu, který je dále roznášen proudem horkého vzduchu. Oproti tomu kachlovky hřejí přirozeným sálavým teplem.
  • Krbová kamna mohou být buď litinová, nebo prosklená dvířka. Kachlová kamna se vyrábí v desítkách druhů barev, ale na přání a za příplatek není problém vyrobit speciální odstín.
  • Krbová kamna potřebují komínový nebo dispozičně podobný odtah.
  • Kachlová kamna mohou být propojena se soustavou radiátorů, ale častěji se využívá přesah do další místnosti nebo napojení v patře, využívající horké spaliny.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Pro oko laika je na první pohled nejsnáze identifikovatelný rozdíl ve velikosti prosklení, což je příznačným parametrem krbové varianty. Dále potom celkově nižší účinnost spalování ve srovnání s kachlovými kamny, omezené možnosti akumulace či příliš vysoký výkon předávaný sklem. Pohledově mohou být krbovky téměř z jakéhokoli materiálu, tedy i v kachlovém zpracování, což je kámen úrazu, kdy si zákazníci pod svým pojmem "kamna" vlastně představují jen "kachlový krb“, avšak není to nic jiného, než kachlemi obestavěná krbová vložka, tudíž tady nemůžeme počítat s vlastnostmi kachlových kamen.

 

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?, fotka

 

Stále ještě nevíte, zda se rozhodnout pro kachlová či krbová kamna? Pak se tedy nabízí ještě možnost prodiskutovat své záměry s odborníkem, který vám určitě dobře poradí. Ať už se rozhodnete pro tu či onu variantu kamen, rozhodně se můžete už nyní těšit na příjemné a pohodové teplíčko, které prostoupí vaším domovem a dodá mu tu pravou útulnou atmosféru.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: fkeramika.co.rs, kondorosi-kalyha.hu, specialstove.com, fireplaceproducts.co.uk, romotop.cz, pdf.archiexpo.com

Související články na Living.cz:

Zrcadlo jako dekorace interiéru

Designové střípkyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Antonín Sedláček: Moc hezká krbová kamna. Při...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo