Krbová seance

15.10.2010 | Lucie Sýkorová | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Ačkoliv jsou pro dnešní interiéry vhodnější a jim přizpůsobenější krbová kamna, teplo domova a kouzelnou vůni dřeva při kulise praskání polínek dokáže vytvořit jedině pravý krb. Pro tento symbol domácí pohody je ideální umístění v prostorách obývacího pokoje, v jídelně nebo kuchyňském koutu.

Krbová seance - foto, Hyperbydleni.cz

 

V případě rodinného domku je adekvátní umístění i ve sklepní místnosti, určené pro rodinné sešlosti a oslavy, nebo v pánské pracovně, kde může magická atmosféra krbového ohně zpříjemnit i obchodní jednání. Rapidně stoupá i popularita venkovních krbů, u nichž svébytně vyrůstají venkovní altánky a zastřešení s grilem, evokující radostné zahradní party.

 

Krbová seance, fotka

 

Správně situovaný krb, půl úspěchu

Krb musí jednoznačně navazovat na komínový průduch, díky čemuž je situován zpravidla u zdi. Pro záměry vytápění většího počtu prostor je ideální poloha krbu u masivní, takzvané akumulační zdi. Elegantní prostorové řešení je také za pomoci krbu nasnadě. V prostoru volně stojící krb nenásilně oddělí prostor, například obýváku od jídelního koutu. Velmi efektivní je typ krbu, přístupného z obou stran. Pro potěchu oka z každého bodu v místnosti je vhodné řešení krbů, prosklených ze všech čtyř stran.

 

Krbová seance, fotka

 

Otázka vkusu

Již několik století patří krb k oblíbeným doplňujícím prvkům interiéru. To je i důvodem toho, proč ve svém vývoji neustále kopíruje dějiny architektury. Kromě moderního provedení z ušlechtilých žul a mramoru s množstvím dekorativních prvků zahrnuje současná nabídka i hrubě tesané kamenné krby s pískovcovým a opukovým ostěním či překrásné dřevěné krby kombinované s kamennou římsou. Celkově je trh na nabízené produkty bohatý.

 

Krbová seance, fotka

 

K dostání jsou krby různých velikostí, jedno- i mnohostranná provedení, rohové modely a různě zdobené typy. Spojovacím prvkem všech druhů krbů je cena, která se neotřesitelně drží poměrně vysoko již delší dobu. V současnosti je módním trendem krb prosklený se spodním odtahem nebo otevřené ohniště, situované uprostřed místnosti, doplněné masivní digestoří. Oblíbenou součástí moderního krbu je takzvaná krbová vložka, umožňující uzavření otevřeného ohniště v krbu za pomoci prosklených dvířek. Tento prvek především zvýší efektivitu spalování a výhřevnost krbu.

 

Krbová seance, fotka

 

Ekologické zacházení

Moderní krby spalující pouze kusové dřevo lze také kombinovat se systémem vytápění, čímž dosáhneme rozptylu ohřátého vzduchu po celém domě. Podstatným faktorem je také odtah spalin z krbu. To je podmíněno několika fakty. Prvořadou podmínkou je dostatečná účinná výška komínového tělesa, tedy v běžném bytovém domě vzdálenost mezi vybíracím otvorem v přízemí a zaústěním prvního spotřebiče.

 

Krbová seance, fotka

 

V případě rodinného domku je však situace trochu odlišná. Vybíracím otvorem je krb samotný, přičemž celková výška komínu se pohybuje něco kolem sedmi metrů. Dobrý tah může podpořit i směr, rychlost a síla větru v okolí, a také správné technické řešení krbu, modelované již při hrubé stavbě. Rozhodně se nezdráhejte poradit s odborníky, jako například s dodavatelskou firmou, a často také s kominíky, kteří mají s čištěním zanesených a nefunkčních komínů bohaté zkušenosti. Dnešní přetechnizovaná doba nabízí dokonalé pomocné prostředky, například speciální ventilátory uměle zajišťující dobrý odtah komínů s malou účinnou výškou.
 

 

Krbová seance, fotka

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Krbová seance zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo