Pořiďte si pisoár!

12.11.2008 | Alena Müllerová | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Pisoár neboli urinál nejspíš ocení hlavně rodiny tvořené převážně mužskými členy nebo domácnosti, které jsou doma zvyklé na bohatý společenský život. Je to jedna z cest, jak se elegantně vyhnout neustálým konfliktům kolem zvedání klozetového prkénka a usnadnit i udržování hygieny na toaletě. Proto se tento kus sanitární keramiky začal objevovat i v českých bytech.

Pořiďte si pisoár! - foto, Hyperbydleni.cz

 Pisoár má své příznivce také u urologů, podle nichž je tento způsob konání malé potřeby u mužů otázkou tradice a přirozeného vývoje. Pro časté požadavky žen, aby jejich partneři a synové používali WC vsedě, hovoří pouze nemocná prostata, která už tak nepříjemné pocity při močení vestoje ještě zhoršuje. Ostatně, pisoáry se v českých zemích začaly objevovat už začátkem 19. století, tehdy ovšem výhradně na veřejných záchodcích. Dnes se tedy pomalu dostávají i do našich domácností, v jejich prospěch mimo jiné hovoří i úspora vody při splachování a fakt, že dodatečná instalace vedle WC není nijak zvlášť technicky náročná.  

Funkčnost i design   

Zájemci o pisoár si mohou vybírat z několika desítek typů, v různých velikostech (včetně rohových), barvách i s rozdílným technickým vybavením, renomovaní výrobci jakoby se předháněli v tom, kdo nabídne lepší funkčnost a design urinálu. Nové produkty vznikají na základě nejnovějších vědeckých zjištění dosažených v průběhu speciálních testovacích procedur. Důraz návrháři kladou zejména na vnitřní tvar mušle, který brání nežádoucímu odstřiku kapaliny přes okraj ven nejen při splachování, ale i při samotném použití. Rozšířený vnitřní prostor zároveň usnadňuje samotné čištění urinálu, konstrukční řešení navíc minimalizuje nutnost následného úklidu, šetří čas, čisticí prostředky, a tím i životní prostředí.

Pořiďte si pisoár! - foto, Hyperbydleni.cz

Od jednoduchých po luxusní

Ty nejjednodušší varianty mušlí se sifonem bývají také cenově nejpřístupnější, za odsávací urinály nebo typy s automatickým splachováním je nutné si připlatit. Přívod vody může být seshora nebo skrytý. K některým výrobkům lze dokoupit také poklop se zpomalovacím systémem Soft close, který hlavně v domácnostech přispěje k vyššímu pocitu čistoty. Existují také různé druhy splachovacích senzorů a speciální povrchové úpravy usnadňující údržbu a hygienu. Ostatně, zatímco dříve musel být pisoár před čištěním celý rozmontován, dnes u některých výrobků stačí pouze speciální klíč, díky němuž lze sifon uvolnit a vyjmout. Luxusní modely se senzory pro automatické splachování, se špičkovou povrchovou úpravou, s krytem a dokonce se zajímavou kresbou mušky nebo jiným motivem v míse nacházejí uplatnění při řešení náročnějších interiérů.

Pořiďte si pisoár! - foto, Hyperbydleni.cz

S úsporným splachováním i bez vody

Na trhu se v poslední době objevily i urinály s úsporným jednolitrovým splachováním vhodné do míst, kde se musí šetřit s každou kapkou vody. Bezvodné (suché) pisoáry zvolí majitelé chat bez přívodu vody nebo například jachtaři. Řešení je založeno na principu nové technologie se speciální konstrukcí sifonu, která bez použití vody umožňuje dokonalé odstranění chemických nečistot a ochranu proti odpařování. Pomocí dokonale tvarované trubice nedochází ke zpětnému průniku nepříjemných pachů, což přispívá k hygienickému prostředí toalety. Celkový komfort doplňuje integrovaný aromatický kámen. Další variantou je speciální zásobník umístěný na dně pisoáru, který obsahuje těsnicí kapalinu oddělující okolní prostředí od moči, jež jím prochází. Zásobník shromažďuje močové usazeniny, do odpadního potrubí propouští pouze nekorozní a sedimentů zbavenou moč. Veškeré nepříjemné odéry uchovává uvnitř. Stačí jej dvakrát až čtyřikrát za rok vyměnit. Bezvodá technologie ušetří kolem 15 tisíc litrů vody ročně, což je množství potřebné asi na 7000 spláchnutí.

Pořiďte si pisoár! - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Pořiďte si pisoár! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo