5 vychytávek, které by neměly chybět v moderní ekologické domácnosti

5.10.2017 | Redakce | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Považujete vlastní domácnost za ekologickou? Ano, tento pojem je poměrně široký. Nicméně abyste mohli říci, že se doma chováte šetrně k přírodě, nemusíte nutně rovnou realizovat zásadní stavební úpravy nebo se razantně loučit s věcmi, na něž jste byli zvyklí. V dnešní době se totiž na trhu objevuje spousta zajímavých pomůcek, které moderním domácnostem zjednodušují fungování a pomáhají jim v tom, aby se opravdu mohly označit za ekologicky smýšlející. Vybrali jsme proto pro vás tipy na 5 nejzajímavějších vychytávek, které si můžete domů snadno pořídit a jsou přínosné pro životní prostředí. Slyšeli jste už třeba o vermikompostéru, perlátoru nebo takzvaném re:Balíku?

5 vychytávek, které by neměly chybět v moderní ekologické domácnosti - foto, Hyperbydleni.cz

Udržitelné saky na ovoce a potraviny

K běžným činnostem, které musíme pravidelně vykonávat, patří nakupování. I když každá domácnost nakupuje jiné zboží v různém množství, všichni potřebujeme na nákup něco, v čem si zakoupené produkty odneseme. A pokud chceme být v tomto okamžiku šetrní, v našem šuplíku doma by neměly chybět speciální saky na zakoupené potraviny, které lze opakovaně používat a tvoří alternativu k jednorázovým sáčkům. Na trhu se objevují v různých provedeních, nejčastěji jsou však z látek přírodního původu, které lze snadno recyklovat. Můžeme je použít na ovoce, zeleninu nebo třeba pečivo. Například Frusack je z plně kompostovatelného materiálu, tedy pokud už nechceme tento obal používat, rozloží se v kompostéru. Sadu 5 ekologických „frusacků“ lze pořídit za 499 Kč. Sáčky Český západ jsou nejčastěji z biobavlny a ty nejmenší pořídíme od 45 Kč za kus. Ze stejného materiálu jsou i tzv. Re-Sacky, jejichž cena začíná na 249 Kč za 3 kusy. Ale existuje mnoho dalších možností.

re:Balík

Šetrnému chování někdy stojí v cestě pouhá lenivost. Kdo z nás nemá doma pár vybitých tužkových baterií, archivní CD, nefunkční počítačovou myš, klávesnici, starý fén, varnou konvici nebo jiné už nepotřebné menší domácí spotřebiče. Nechceme je vyhazovat do běžné popelnice, ale zároveň nevíme, kde jsou nejbližší kontejnery, kde by se tyto nepotřebné věci daly vyhodit. Mnohdy ani nevíme, do kterého kontejneru co patří. Právě tohle řeší tzv. re:Balík. Jedná se o službu společnosti REMA, která umožňuje zcela zdarma zaslat poštovním balíkem najednou celou řadu vysloužilých či jinak nechtěných elektrozařízení a baterií, a to až do váhy 20 kg. Stačí všechny nepotřebné věci zabalit do krabice, vyplnit online objednávku a s vygenerovaným štítkem nalepeným na balíku zajít na poštu. Krabice doputuje až na sběrné místo kolektivního systému, kde budou všechny součásti zásilky roztříděny a následně připraveny pro ekologickou recyklaci. O tom, že už byl náš odpad šetrně zlikvidován, se navíc posléze dozvíme emailem.

Perlátor

Ve výčtu domácích eko-vychytávek by neměly chybět ani perlátory. Ať už zní jejich název jakkoliv složitě, jedná se o velmi jednoduché pomocníky v úsporném zacházení s vodou. Tato zařízení stačí jednoduše namontovat na vodovodní baterii a díky usměrnění proudu vody a hlavně jeho provzdušnění se značně redukuje celkový průtok. Technologie v podstatě mísí vodu se vzduchovými bublinkami, díky čemuž je průtok menší a my vody nespotřebujeme tolik. Přitom co se komfortu mytí rukou týká, nelze poznat rozdíl. Perlátory dokážou ušetřit svým perlením až 10 000 litrů vody v jedné domácnosti za rok. Opět existují na trhu různá provedení, cena těch nejlevnějších se pohybuje asi od 160 Kč za kus.

Batoh se solární nabíječkou

I pokud opouštíme naši domácnost, můžeme se chovat šetrně a využívat přirozeně dostupných přírodních zdrojů. Pomohou nám v tom různé modely a provedení batohů, které mají v přední části všitý solární panel sloužící k výrobě elektrické energie ze slunečních paprsků. Na panel je většinou napojena speciální baterie, z níž jde následně pomocí integrovaného kabelu nabít libovolný mobilní telefon, čtečku nebo třeba fotoaparát. Výkon solárních panelů se různě liší podle dalších parametrů, roli hraje třeba použitá technologie nebo velikost panelu. V průměru však batoh nabije za 2 minuty přijímání slunečního světla 1 % baterie mobilu nebo třeba notebooku. Běžný telefon se tedy nabije za 4 – 5 hodin pobytu na slunci. Nejlevnější solární batohy se dají pořídit asi od 1 500 Kč.

Vermikompostér

Maximálně efektivní recyklace lze v domácnosti docílit s pořízením vermikompostéru. Jedná se o speciální nádobu s žížalami, která je navržena tak, aby ke kompostování mohlo docházet i ve vnitřních interiérech. Řešení je tedy ideální pro ty, kdo nemají zahradu. Vermikompostér využívá schopnosti žížal rychle přeměňovat čerstvou organickou hmotu na humus a domácnost tak zbavuje šetrnou a účelnou cestou bioodpadu. Zredukuje odpad v domácnosti až o 30 %. Recyklovat v něm lze v podstatě jakýkoliv bioodpad s výjimkou masa a masných výrobků a většího objemu tekutých odpadních látek (př. olej, mléko, apod.). Tento druh kompostéru lze poměrně snadno vyrobit, nicméně na českém trhu už existují rovněž mnohé designové verze i pro ty nejnáročnější. Nejlacinější vermikompostéry se dají pořídit cca za 2 000 Kč, k tomu je pak ještě potřeba přidat náklady na substrát a na žížaly. Základní balení zeminy a asi 500 g žížal pro první použití kompostéru vyjde asi na 1 000 Kč.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek 5 vychytávek, které by neměly chybět v moderní ekologické domácnosti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo