Zapomeňte na staré vypínače

13.2.2012 | Monika Kovačková | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Domovní vypínače se staly běžnou součástí našich domovů, a tak se trochu vytratily z centra naší pozornosti. Jejich vývoj však nezadržitelně pokračuje a vypínače přicházejí s nečekanými možnostmi, a to jak z hlediska technologie, tak z hlediska designu.

Zapomeňte na staré vypínače - foto, Hyperbydleni.cz

Pod slovem „vypínač“ si již nemusíte představit pouze ručně ovládaný mechanický spínač sloužící k zapínání a vypínání osvětlení. Vypínače se vydaly cestou k mnohostranné funkčnosti, vyššímu výkonu, komfortnějšímu způsobu ovládání a modernějšímu designu.

Technologie pracují pro vaše pohodlí

Co bylo před několika lety nemožné, je dnes naprosto běžné – řeč je o vypínačích na dálkové ovládání. Ovladače pracují v podstatě na dvou principech – rádiovém a infračerveném. Vysokofrekvenční rádiové vlny mají širší dosah, neboť se šíří všemi směry a dokonce i nekovovými překážkami, takže se vypínače pro jeho ovládání nemusíte vůbec dotknout, dokonce na něj nemusíte ani vidět. Infračervené paprsky se šíří obdobně jako světlo – v cestě signálu nesmí stát neprůhledný materiál. Díky vysoké citlivosti přijímačů můžete pro přenos signálu využívat i odrazy od stěn a jiných povrchů. Největší výhodou těchto dálkově řízených vypínačů je kromě pohodlí to, že jsou bezdrátové – jejich instalace je bez nutnosti skrývat elektrické kabely do zdí více než snadná: vypínač stačí nalepit nebo přišroubovat na vámi zvolené místo, přičemž dobře drží na různých materiálech. Vypínač můžete ovládat dálkovým ovladačem nebo ovládacím panelem umístněným na zdi. Objevují se také bezdotyková ovládání osvětlení se speciálními čidly reagujícími na pohyb.

 

Zapomeňte na staré vypínače, fotka

 

Spínáním a vypínáním světla však schopnosti chytrých vypínačů nekončí. Jelikož k jednomu přijímači můžete naprogramovat až několi desítek vysílačů s různými funkcemi, můžete stiskem jednoho jediného tlačítka spustit řadu dějů. Ovladači tak lze řídit nejen osvětlení a aktivovat rozmanité světelné scény, ale také ovládat vytápění, klimatizaci, větrání, vytahování a zatahování rolet a žaluzií, otevírání a zavírání oken a dveří, a to podle denní doby, počasí či vašeho přednastavení. Multifunkční vypínače jsou tak nezbytnou součástí tzv. inteligentních domácností, neboť mnohé funkce jsou po zadání schopny řešit nejen samostatně, ale navíc racionálně, tedy bez nutnosti zásahu uživatele.

 

Zapomeňte na staré vypínače, fotka


 

Velkou bezpečnostní vychytávkou jsou ovladače, které na určitou dobu vypínají některé zásuvky, a tím i elektrické spotřebiče v nich zapojené, takže se v práci nebo během dovolené nemusíte ani v nejmenším obávat zkratu či jiného ohrožení. K dostaní jsou také vypínače, které odmontujete pouze pomocí speciálního nářadí a nezničí je ani nejhrubší zacházení. Ve své domácnosti zajisté uvítáte vypínače „samočistící“, které obsahují kladně nabité ionty stříbra, jež ničí bakterie, mikroorganismy a choroboplodné zárodky.

 

Zapomeňte na staré vypínače, fotka

 

Vypínač jako módní doplněk

Špičkově vybavený a podle posledních trendů zařízený byt se zastaralými vypínači není bohužel neobvyklou podívanou. Přitom stačí pouhá výměna rámečku a z vypínače se lehce a levně stane dekorativní prvek, který celý interiér správně doladí. Nemusíte se držet tradičních velikostí, tvarů, barev a materiálů. Trendem jsou minimalistické a atypické tvary, přičemž si můžete vybrat retro vypínače připomínající vzácné historické kousky nebo moderní vypínače v oblíbené kombinaci skla a kovu. Vyměňte klasický plast za porcelán, dřevo, nerez, umělý kámen, mramor či dokonce kůži. V oblibě jsou také kontrasty a veselé tóny. Pokud se nechcete pouštět do výměny rámečků, můžete vypínače a jejich okolí  obzvláštnit veselými samolepkami.

 

Zapomeňte na staré vypínače, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zapomeňte na staré vypínače zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo