Aby se stříbro třpytilo zase jako nové

20.1.2012 | Monika Kovačková | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Drahé kovy nás lákají svou krásou, elegancí a oslnivým leskem, a proto se jimi rádi obklopujeme, a to nejen v podobě vzácných šperků a módních doplňků, ale čím dál častěji se jimi těšíme i v domácnostech, kde jsou nejen ozdobou, ale mají i své praktické využítí. Velmi oblíbené je nádobí a příbory ze stříbra, které používáme zpravidla při výjimečných událostech, a proto bychom se o ně měli i výjimečně starat.

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové - foto, Hyperbydleni.cz

Třpytivá prevence

Pokud používáte stříbrné nádobí a příbory, nezapomeňte, že vyžadují o dost větší péči než vaše ostatní nádobí z jiných materiálů. Stříbro je velmi náchylné ke vzniku různých škrábanců, skvrn a zákalů. Na nádobí nenechávejte zbytky jídla dlouhou dobu a raději jej umyjte ihned po použití. Nádobí myjte v teplé (nikoli horké) tekoucí vodě, a to vždy odděleně od ostatního nádobí, které by mohlo snadno poničit stříbrný povrch. Především se vyhněte kontaktu stříbra s nerezovou ocelí. Stříbrné kusy ošetřujte jemným, bezfosfátovým mycím prostředkem a k jeho čištění používejte bavlněný hadřík, měkkou buničitou houbičku nebo vatu. Ideální je použití speciálních čistících a leštících přípravků, hadříků a vat určených speciálně pro stříbro, které zakoupíte ve zlatnictví a které vaše poklady dokonale ochrání. Při mytí stříbra nepoužívejte gumové rukavice, které obsahují síru, jež by způsobila vznik nevzhledných skvrn; pokud si své ruce přece jen chcete chránit rukavicemi, vhodnou volbou jsou nitrilové. Nádobí po umytí nenechávejte oschnout, ale utřete ho do měkké utěrky.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Boj proti černotě

Černání stříbra způsobuje sirovodík, který se nachází ve vzduchu, a proto se tomuto nežádoucímu jevu jen stěží vyhnete. Zčernalému stříbru však můžete navrátit jeho původní lesk a třpyt, a to i bez nákladného čištění ve zlatnictví. Stejnou službu vám totiž prokáží suroviny, které máte doma běžně k dispozici.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Nejpřírodnějším bělícím prostředkem je citrónová šťáva. Do jednoho litru teplé vody vymačkejte asi jeden velký citrón a v této lázni namáčejte stříbro asi 15 minut. Podobným způsobem se srovnatelným výsledkem je použití octa: do jednoho litru teplé vody přidejte jednu lžíci octa. Tyto způsoby jsou velmi rychlé a levné, a jejich výsledek je znatelný, není však stoprocentní.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Silnějšími bojovníky proti černotě jsou kypřící prášek, sůl či jedlá soda. Dno velkého hrnce vystelte alobalem. Do hrnce následně vložte stříbro, zalijte ho dostatečně teplou vodou a vysypejte do ní přiměřené množství kypřícího prášku, soli či jedlé soli. Pokud máte velké množství stříbra, tentýž nálev můžete použít vícekrát. Stříbro v lázni ponechejte asi 30 minut a po celé proceduře ho opláchnětě a osuště. Tento způsob čištění je rychlý, účinný a pro stříbro velmi šetrný.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Oblíbeným způsobem čištění je použití zubní pasty. Zubní pasta však nesmí obsahovat žádný peeling, mikrogranule nebo agresivní bělící složky. Pozor dávejte i na výběr kartáčku. Šetrnějším prostředkem je vata. Čištění pastou není tolik efektivní jako druhý způsob, ručně se navíc nedostanete do všech zákoutí a rohů.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Stříbro také můžete rozzářit Coca-colou. Tento chutný nápoj váše stříbro za pár minut vybělí, nezapomente však stříbrné kousky opět pečlivě opláchnout pod tekoucí vodou.

 

Aby se stříbro třpytilo zase jako nové, fotka

 

Vyzkoušejte tedy rady a tipy pro zkrášlení zašlého stříbra a budete se z něj těšit jako by bylo nové.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Aby se stříbro třpytilo zase jako nové zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo