Vánoční stromky

10.1.2011 | Lucie Sýkorová | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Pro většinu z nás je vánoční stromek symbol vánoční tradice. Krásné ozdoby, dům provoněný vůní stromku a dárky pod ním vytvářejí tu správnou vánoční atmosféru. Jak ale tenhle zvyk vlastně vznikl a jaké možnosti dnes při volbě vánočního stromku máme?

Vánoční stromky - foto, Hyperbydleni.cz

 

Tradiční zdobený vánoční stromeček pochází z Německa - jedna z prvních zpráv je v brémské kronice z roku 1570. Jehličnatý symbol Vánoc opouští německé prostředí až v 19. století. V Česku se poprvé objevuje roce 1812, kdy vánoční stromek poprvé postavil pro nejbližší přátele ředitel pražského stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se začal prosazovat jen pozvolna, a to až v 40. letech 19. století nejprve v bohatých pražských měšťanských rodinách.

 

Vánoční stromky, fotka

 

Domy tehdy zdobily živé smrky, jedličky nebo dokonce i májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem - jablky nebo hruškami, ořechy, mandlemi či rozinkami. Do vesnických příbytků pronikaly ozdobené vánoční stromky ještě pomaleji. Až do první světové války bydlela v mnoho domácnostech jen ozdobená smrková nebo jedlová větvička. Současnou vánoční domácnost zdobí obvykle borovice, jedle, smrky nebo umělé stromky.

 

Vánoční stromky, fotka

 

K nejpůvodnějším způsobem zdobení stromku patří dekorace, které mají připomenout ztracený ráj, plody stromů rajských, symboly nového života, naděje. Tím nejtypičtějším symbolem je jablko na stále zeleném "vždy živém" stromečku. Zavěšením malého stromku na strop špičkou dolů chtěli lidé vyjádřit své poděkování Bohu a nebesům za život a jeho dary. Stromeček postavený na zemi zase zřejmě symbolizoval spojení se zemí, plodností a blahobytem.

 

Vánoční stromky, fotka

 

Pokud jablka, různé plody a červená barva představují plodnost, pak barvy zlaté a stříbrné jsou blahobytem a zároveň i světlem nebes. Zrození Krista měly připomínat preclíky a pečivo. Lidskou soudržnost a lásku k bližnímu svému na stromečku zastupuje řetěz. V chudších rodinách byla vždy z papíru, různého koření, rozinek nebo i plodů šípků či jeřabin. V bohatších rodinách se vždy používaly zlaté a stříbrné, ale také z barevného peří.

 

Vánoční stromky, fotka

 

Ten, kdo si koupí živý vánoční stromeček namísto toho řezaného, většinou soucítí s přírodou. Stromek pěstovaný v kontejneru si většinou pořizujeme na několik let. Aby ale rostlina skutečně přežila, je třeba zacházet s ní opatrně. Než ji přeneseme do teplé pokoje, musíme ji postupně zvykat na vyšší teplotu. Postupně proto stromeček přemisťujeme do stále teplejších místností - za dveře, haly, chodby atd. V interiéru jej umístíme na co nejchladnější místo, rozhodně ne do bezprostřední blízkosti topení a nezapomeneme zalévat.

 

Vánoční stromky, fotka

 

Po Vánocích ho musíme na nízké venkovní teploty zvykat rovněž postupně: nejprve ho přenést z místnosti například na chodbu, po několika dnech na verandu, pak do nevytápěného zahradního domku a až asi po dvou týdnech ho můžeme is nádobou umístit do zahrady. Vhodné je zapustit ho i s květináčem do půdy nebo alespoň chránit listím či bublinkovou fólií. Nezapomeňme ho občas zalít.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vánoční stromky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo