Adventní kalendář - netradiční inspirace

30.11.2010 | Gabriela Koulová | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Advent – tedy čas předvánoční - je plný očekávání. Ať už čekáte na zrození Páně, nebo jako každý, kdo nemá rád dlouhé doby tmy, se těšíte na slunovrat, určitě počítáte dny. A k tomu je dobré mít kalendář, třeba jako součást sváteční výzdoby bytu.

Adventní kalendář - netradiční inspirace - foto, Hyperbydleni.cz

 

Advent (původně toto slovo znamená zjevení nebo počátek) začíná v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem – letos tedy začal již 28. prosince. Čtyři adventní neděle připomínají čtyři svíčky na adventním věnci – každou neděli se zapaluje jedna. Nejspíš máte na věnci svíčky červené, ale obřadní barva adventu je ve skutečnosti fialová, třetí neděli je povolena růžová.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka
Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

A jak je to s adventním kalendářem? Ten nemá žádné liturgické opodstatnění. Je to taková moderní předvánoční hračka. Proto také začíná počítat dny až 1. prosince a „okének“ má 24 – to poslední se otvírá na Štědrý den. Jak směřujeme ke dni rozdávání dárků, každý den se malinko namlsáme – pod číslem v kalendáři najdeme maličký dáreček. Může to být třeba klasický kousek čokolády nebo bonbon, ale zkuste být kreativnější. Co třeba svým blízkým každý den nabídnout jen malé psaníčko s několika milými slovy? Často potěší víc než sladkost, protože dáte najevo, jak na ně myslíte a co jim v tomto adventním čase, určeném ke zklidnění a rozjímání, přejete do dalších dnů.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Ano, klid a rozjímání – to patří k adventu. Takže uklízejte v klidu, zvolna, rozdělte práci všem členům domácnosti, nelítejte po nákupech, vše si v klidu rozmyslete a i obchody obcházejte s čistou myslí. Prohlížejte pěkné věci, potěšte se jimi a vyberte pro každého maličkost, která mu udělá radost. Vánoce nejsou doba obžerství a nezřízeného rozdávání. Jsou časem míru, lásky a souznění. Připravujte si na ně mysl už během adventu. Báječně k tomu poslouží chvíle strávené přípravou adventního kalendáře. Jak má vypadat? Fantazii se meze nekladou, podstatných je jen těch 24 úkrytů na drobné pozornosti. Mohou být v malých balíčcích, pod obrázkem, v kapsičkách našitých na kusu látky, v papírových koulích, v plechových dózičkách. Zkuste se inspirovat fotografiemi nebo pár našimi nápady.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Sněhuláky můžete vyřezat s polystyrenu (v nějaké krabici s elektrotechnikou ho určitě najdete zásobu, případně navštivte hobby prodejnu). Připravte si třikrát čtyřiadvacet různě velkých kuliček, spojte je špejlemi. Na obličejíky namalujte nebo z rozinek přišpendlete oči, přidejte barevný nos z papírového kornoutku, široký úsměv a na hlavu nasaďte barevný kornoutek označený číslicemi 1 – 24. Právě pod kornoutkem ukryjete adventní dárečky.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Tablo z fotografií připomene vám i vašim blízkým všechny hezké okamžiky tohoto roku. Nebo můžete použít obrázky svých oblíbených míst. Aby dekorace byla působivá, kupte si pěknou korkovou nástěnku a na jednotlivé fotografie si nachystejte jednoduché rámečky. Nejsnadněji je uděláte ze špejlí – slepte vždy tři k sobě, aby rámeček byl dostatečně široký, pak nařežte a vyrobte z dílků rámečky třeba různě velké podle formátu fotografií. Obrázky přilepte k tabuli za rámečky, dárečky v podobě každodenního přáníčka zastrkejte za nepřilepenou horní hranu. Kousek přáníčka nechte vykukovat a napište na ně ozdobně číslice od 1 do 24.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Kapsář pro šikovné švadlenky. Jako základ si kupte utěrku se zimním motivem – v obchodech s bílým zbožím jich je velký výběr. Z jednobarevné pevnější netřepivé látky (použijte třeba fleece) vystřihejte čtyřiadvacet „kapsiček“. Ozdobit je můžete buď aplikacemi z ústřižků pestrých látek, kdo raději maluje, vyzdobí je pomocí barev na textil nebo modelářských barev. Jednoduchých předvánočních motivů určitě vymyslíte dost – sněhulák, kometa, květina, ptáček, hvězdička, sněhová vločka, stromeček – to je jen pár námětů pro vaši inspiraci. Ke každému motivu pak přidejte výrazné číslice 1 až 24. Umístění kapsiček na utěrku si předem pěkně rozvrhněte a pak je přištepujte – buď nenápadným drobným stehem nebo naopak barevnou bavlnkou ozdobným stehem výrazným. Na závěr utěrku olištujte, tak vytvoříte pevný rám, abyste ji mohli dobře pověsit.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka
Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Jednoduchý a rychle vyrobený adventní kalendář pořídíte z ozdobných balíčků, které se dají koupit v prodejnách s dekorativními předměty. Každý označte výrazně napsanou nebo z barevného papíru vystřiženou a přilepenou číslicí 1 až 24. Pak je uvažte je na různobarevné a různě dlouhé tenké stužky, které volným koncem přivážete ozdobnou mašličkou na kousek dřevěné lišty nebo třeba na velkou vařečku. Závěsné dřívko nazdobte přilepenými kousky smrkových větviček (živých nebo umělých) a omotejte ozdobným vánočním řetězem. Dárečky schovejte do balíčků, pokud koupíte takové, které jsou jen dekorativní a nejdou otevřít, opatrně ostrým nožem nařízněte tři hrany jedné strany, vsuňte dáreček a na jedné straně „dvířka“ nenápadně přilepte kouskem průhledné lepicí pásky.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka
Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Obálkový kalendář je také jednoduchý. Je obdobou „balíčkového“, jen místo krabiček shromáždíte 24 různě velkých a různě barevných obálek. Vyzdobte je číslicemi 1 až 24 a kresbičkami vánočních motivů, případně dekorujte umělým sněhem nebo drtí střípků z rozbitých vánočních ozdob. Jeden konec stužek přilepte k obálkám, druhý navažte ozdobně na jedlovou nebo smrkovou větvičku. Tu přestříkejte umělým sněhem a ozdobte ještě vánoční kouličkou nebo zvonečkem.

 

Adventní kalendář - netradiční inspirace, fotka

 

Oříškový adventní kalendář uděláte z opatrně vyloupaných vlašských ořechů. Mezi půlky skryjete dáreček a slepíte je k sobě. Kdo má rád přírodní dekoraci, zůstane u nahých ořechů, kdo raději blýskavé ozdobičky, zabalí každý naplněný ořech do různobarevných staniolů (třeba od bonbonů). Pak už zase jen navázat na mašličky, označit číslicemi a vytvořit na tyčce nebo větvičce pěkně rozvržený oříškový závěs.

Text: Gabriela Koulová / Living.cz
Foto: adventskalender-portal.de, bastelfrau.de, origamipage.com, creadoo.com, traum-projekt.de, sew-ih.blogspot.com, predigen-wordpress.com, blog-brigitte.de

Související články na Living.cz:

Skříně, které umí dělat radost

Rozmazlujte se polštářkyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Adventní kalendář - netradiční inspirace zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo