Pitný režim podporuje pracovní výkonnost

30.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Organismus potřebuje tekutiny po celý rok, ovšem v horkých v letních měsících jejich důležitost stoupá. Pitný režim dokonce významně ovlivňuje i pracovní proces: už mírná dehydratace může být příčinou bolestí hlavy, únavy, špatného soustředění a nižší výkonnosti. Proto se odpovědní zaměstnavatelé starají o dostatečný přísun tekutin na pracovišti.

Pitný režim podporuje pracovní výkonnost - foto, Hyperbydleni.cz

Pocit žízně, sucho v ústech – to jsou většinou stimuly vedoucí k napití. Ovšem znamenají také, že organismus už trpí jejích nedostatkem, a proto by měly být v podstatě posledním apelem k jejich doplnění. Jde totiž o dodržení správné koncentrace vody a minerálních látek v těle. I když si tělo dokáže vodu do jisté míry z potravy samo vytvářet například z konzumovaných potravin, v horkém a vlhkém prostředí může být výdej vody i mnohonásobně vyšší než běžné tři kilogramy (například až 1,5 kg za hodinu). Už při pětiprocentní dehydrataci organismu se mohou objevit křeče a nevolnost, ztráta více než 10 % tekutin přináší mimo jiné například úpal, halucinace, vysokou tělesnou teplotu… Dlouhodobý výpadek přísunu tekutin a snížení celkového obsahu vody v těle o 20 % vede ke smrti. Nebezpečí však znamená i nadměrné množství tekutin, takzvaná hyperhydratace.

 

Co a kolik vypít

Dospělí by měli v průběhu celého dne vypít 2,5-3 litry tekutin v optimální teplotě (cca 20-25 °C). Základ pitného režimu by měla tvořit pramenitá neperlivá voda, voda z vodovodu nebo z nezávadné studny. Do denního příjmu lze zařadit i neslazené ovocné čaje, ředěné stoprocentní ovocné džusy, tekutiny z polévek, omáček, ovoce, zeleniny a dalších potravin. Mléko se přitom řadí spíše k potravinám. Při pití minerálek je nutné střídat jednotlivé druhy, aby nenastala nerovnováha mezi jednotlivými minerálními látkami v těle. Do pravidelného pitného režimu nepatří alkohol, silný čaj, káva ve větším množství ani bylinkové čaje s jednoznačně léčebnými účinky. Pokud jde o energetické nápoje, jejich vliv na zvýšení výkonnosti ani soustředěnosti není prokázán. Navíc Taurin, který tyto nápoje obsahují, může mít i nežádoucí vedlejší účinky, mezi něž patří i vznik určitého typu závislosti při vysoké konzumaci.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Pitný režim podporuje pracovní výkonnost zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo