Kancelářská nebezpečí a jak jim předcházet

20.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Počítač nám v současné době dělá společnost v podstatě celý den. Zejména na pracovišti, ale i v domácím prostředí. Málokdy si však uvědomujeme, že dlouhé hodiny práce s počítačem s sebou přinášejí i rizika, jejichž důsledkem mohou být i nemoci z povolání. Existuje však řada užitečných ergonomických produktů, které jim předcházejí.

Kancelářská nebezpečí a jak jim předcházet  - foto, Hyperbydleni.cz

Jakkoliv se kancelář zdá být bezpečným a klidným pracovištěm, ohrožuje naše zdraví. Zejména počítač představuje potenciální nebezpečí. Jak totiž vyplynulo z mnoha našich i zahraničních studií, dlouhodobé sledování obrazovky vede ke zrakové únavě, za statickou polohu těla při práci s počítačem zase platíme obtížemi pohybového aparátu, zejména pokud jde o krční a bederní páteř, zápěstí, ruce a ramena. „Podle zdravotnických statistik vyvolává jednostranné zatížení pohybového aparátu při práci v sedě u 60 – 80 % lidí bolesti zad, téměř 75 % osob pracujících s počítačem si stěžuje na potíže se zrakem,“ říká Libuše Bělohlávková z Akademie práce a zdraví České republiky.

 

Může za to ergonomie

Vznik popsaných obtíží, jejich intenzita i četnost výskytu jednoznačně souvisí s ergonomickým uspořádáním pracovního místa. Onemocnění páteře a svalstva lze předcházet dodržováním správné polohy trupu a končetin při sezení, výškou a sklonem pracovní plochy. Důležité je také chránit horní končetiny před dlouhodobým jednostranným zatížením malých svalových skupin předloktí, jež je důsledkem nevhodného umístění či sklonu klávesnice. Zápěstí zase potřebuje ochranu před dlouhodobým tlakem o ostrou hranu klávesnice či stolu. Nezbytná je také správná zraková pohoda vycházející z umístění obrazovky a světelných podmínek na pracovišti. Základním předpokladem eliminace popsaných rizik práce u počítače je ergonomicky nezávadné uspořádání pracoviště a používání vhodných ergonomických pomůcek. Přinesou nejen významné omezení dlouhodobého ohrožení zdraví, ale znamenají také příjemnější práci a její kvalitnější výsledky. Stejně důležitou prevencí zdravotních obtíží v zaměstnání jsou přestávky na relaxaci a snížení psychického napětí vyvolaného zvýšeným pracovním tempem.

Kancelářská nebezpečí a jak jim předcházet  - foto, Hyperbydleni.cz

Pěkné a zdraví prospěšné

Běžný člověk obvykle posuzuje nezávadnost pracovního prostředí jednoduše podle toho, jestli se mu líbí a zda se v něm cítí pohodlně. Ale tyto pocity nemusí být a většinou ani nejsou z dlouhodobého hlediska rozhodující. Důležité je poradit se s odborníkem, vybírat skutečně kvalitní pomůcky konstruované na základě dlouhodobého testování, které splňují přísná zdravotní hlediska. Bonusem navíc je moderní design, který ideálně doplní pracovní plochu. Příkladem mohou být například nastavitelné podstavce pro notebook, díky nimž se obrazovka dostane do ideální výše, tak, aby horní část textu byla nepatrně pod úrovní očí. Patentované gelové podložky zápěstí zase ocení ti, kdo nad klávesnicí počítače tráví převážnou většinu pracovní. Produkt je z netkané látky, která odvádí teplo a vlhkost. U podložek pod myš je důležitý také protiskluzový povrch. Možná tomu nebudete věřit, ale od bolestí zad vám mohou pomoci nejen kvalitní židle, ale také podpěrky chodidel. Jsou konstruovány tak, abyste mohli zaujmout optimální pozici při práci, a tím snížili napětí a únavu nohou, zad a krku. Výška a úhel sklonu opěrky se nastavují nezávisle na sobě. Velmi široká základna opěrky umožňuje velký pohyb chodidel a nohou, povrch opěrky by měl být z materiálu s neklouzavou úpravou.

Kancelářská nebezpečí a jak jim předcházet  - foto, Hyperbydleni.cz
 


Text: Jana Jeníková, Foto: 3M

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Kancelářská nebezpečí a jak jim předcházet zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo