Zdravé sezení u počítače

3.11.2008 | Kateřina Nová | Domácí kancelář | Komentářů 1 |

Moderní křesla pro práci s počítačem jsou také založena na systému aktivního posezu, při kterém odpružení spodní části sedačky a pohyblivé spojení mezi opěradlem a sedací částí udržuje přes mikropohyby celého křesla kosterní svalstvo v neustálém drobném pohybu a předchází tak vzniku velké statické zátěže těchto svalů.

Zdravé sezení u počítače - foto, Hyperbydleni.cz

 Po zdravotní stránce vhodná a správná křesla kombinují aktivní sezení s anatomickým tvarem opěradla, které musí poskytovat oporu zejména bederní části páteře. Synchronní mechanismy podporují dynamické sezení a poskytují neustálý kontakt zad s ergonomicky tvarovaným opěradlem a tím významně snižují tlak na meziobratlové ploténky.

Dynamické sezení

Při dynamickém sezení se pak lidské tělo neustále bezděky namáhá, dalo by se téměř říci, že cvičí. Kromě synchronního sedacího mechanismu by měly “zdravé” židle umožňovat nastavení většiny prvků (sedák, opěradlo, područky) podle výšky, hmotnosti, tvaru těla a potřeby uživatele. Výška sedadla by měla být nastavena tak, aby se chodidla dotýkaly celou plochou podložky a kolenní kloub svíral úhel 90 stupňů. Úhel mezi sedákem a opěradlem by nikdy neměl být menší než 90 stupňů. Bederní opěrka má v ideálním případě být přesně tvarovaná na zákazníkova záda. Má být tak velká a tak vysoko, aby dokázala udržet správné prohnutí beder (lordózu). Výška zádové opěrky by měla dosahovat alespoň úrovně dolních úhlů lopatek, ničemu však nezaškodí, je-li vyšší. Podmínkou však opět je, aby měla profil umožňující anatomický posed. Nižší opěrky nabídnou možnost protažení přehnutím zad přes jejich horní okraj, vyšší zase nabízejí komfort v podobě možnosti opření celého trupu, případně i hlavy. Žádoucí úlevu od svalového napětí paží zajistí pod nimi područky se správně nastavenou výškou.

Zdravé sezení u počítače - foto, Hyperbydleni.cz

Jak máme sedět

Pracující člověk by měl sedět na co největší ploše sedáku, nohy opřené o zem. Opěradlo židle by mělo být dostatečně prohnuté a poskytovat oporu dolní polovině zad. Opěrky na ruce by měly být v přirozené výšce loktů. Při sezení na této židli jsou aktivovány všechny svaly, snižuje se tlak na meziobratlové ploténky a obratle. Na odpružené „chytré“ židli lze zaujmout i relaxační polohu a svaly se nepřetěžují. Poloha těla při sezení by měla respektovat požadavek umístění nohou tak, že stehenní část je v mírně skloněná, případně alespoň vodorovné poloze a holenní část směřuje svisle dolů. Je vhodné, aby naše sedačka měla nastavovací výšku, a podle potřeby je dobré ji vybavit i opěrkou nohou, je-li to z hlediska výšky těla zapotřebí. Opěrku hlavy ocení a využijí především lidé, kteří hodně telefonují. Kupujete-li si typ s područkami, opět musí být nastavitelné, a to jak do výšky, tak do šířky. Oceníte u nich i to, když je lze zcela odsunout za záda nebo sklopit k zemi. Při určitých činnostech překážejí.

Zdravé sezení u počítače - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Mirek: Do správné židle k PC bych...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo