Jak pracuje LCD monitor

28.8.2007 | Miroslav Kubát | Domácí kancelář | Komentářů 1 |

Monitor LCD potřebuje ke své činnosti v podstatě tři základní prvky, bez kterých nemůže pracovat. Za prvé je to panel LCD, který je tvořen z kapalných krystalů, propouštějících jednotlivé základní barvy RGB (Red – červená, Green – zelená a Blue – modrá)...

Jak pracuje  LCD monitor - foto, Hyperbydleni.cz

Monitor LCD potřebuje ke své činnosti v podstatě tři základní prvky, bez kterých nemůže pracovat. Za prvé je to panel LCD, který je tvořen z kapalných krystalů, propouštějících jednotlivé základní barvy RGB (Red – červená, Green – zelená a Blue – modrá). Jeden bod má velikost typicky kolem 0,3 mm a jeho rozměr je dán velikostí i rozlišením monitoru. Například pro 17palcový monitor má velikost 0,264 x 0,264 mm. Tyto body propouštějí jednotlivé barvy, jak už bylo řečeno – a díky nedokonalosti lidského oka, které vnímá obraz jako celek z celé plochy monitoru, dochází k tomu, že vidíme celý obraz a jednotlivé body na obrazovce nevnímáme. Rychlost rozsvěcování a zhasínání bodů je jedním z důležitých parametrů monitoru – a dnešní monitory běžně stíhají 8 ms, pro hry pak jsou ty modely s rychlostí reakce 4 ms a dokonce i 2 ms. Od této rychlosti, velikosti a rozlišení monitoru se odvozuje i jeho cena. Aby měly jednotlivé obrazové body co propouštět, je nutné, aby za LCD deskou byla další svítící plocha, která rovnoměrně rozptyluje světlo po celé ploše. A k tomu, aby svítila, je zapotřebí zdroj osvětlení – typicky to bývá miniaturní zářivka, u modernějších monitorů je tato deska osvětlována pomocí LED diod, výsledkem je pak větší množství barev, které takový monitor dokáže zobrazit. Na rozměru zdroje světla pak závisí i tloušťka monitoru. Typicky to bývá kolem jednoho centimetru, u monitorů s LED diodami i mnohem méně.

Třetím důležitým stavebním prvkem je pak elektronika, která se stará o rozsvěcení a zhasínání jednotlivých obrazových bodů na základě informací, dodávaných monitoru z grafické karty. Tady jen tolik, že vystup do minstru (a výstup z grafické karty) může výt analogový – klasický konektor označovaný jako D-Sub 15, jaký znáte i z vašeho počítače, v poslední době se stále více prosazuje konektor digitální DVI-D nebo může být i HDMI, pokud je monitor vybaven reproduktorky (DVI slouží jen k přenosu obrazu, HDMI navíc i k přenosu zvuku). Výhoda digitálního připojení je v tom, že se neprovádí na grafické kartě převod z digitálního signálu na analogový, a v monitoru zase zpět z analogového signálu na digitální, takže obraz by měl být o dost lepší. Ne vždy tak tomu ale je, nicméně DVI nebo HDMI je krok kupředu v kvalitě přenosu signálu do monitoru. Důležitými parametry monitoru jsou pak ještě úhel, ze kterého můžete obraz sledovat – dnes typicky v obou rovinách minimálně 160°, jak – který bývá typicky 300 cd/ m2 (čím více, tím lépe) a konečně kontrast – například hod- nota 1000 : 1 je velmi solidní; tento poměr představuje poměr jasu mezi nejsvětlejším a „nejčernějším“ bodem rozsvíceným na obrazovce.


Text: Miroslav Kubát

Foto: archiv autora, Fujitsu-Siemens, Samsung, ViewSonicDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Petra Horká: Dobrý den, děkuji za pěkný...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo