13 tipů pro efektivní práci z domova

13.3.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Práce z domova má mnohé výhody, a proto se k ní stále více firem přiklání. Ukazuje se, že práce doma může být dokonce produktivnější než v kanceláři, neboť zaměstnanci umožňuje pracovat ve shodě se svými denními zvyklostmi, režimem i potřebami. Takový druh práce však na druhé straně vyžaduje od zaměstnance dostatek spolehlivosti, disciplíny a soustředění, aby odolal všem pokušením, která na něj v domácím prostředí působí.

13 tipů pro efektivní práci z domova - foto, Hyperbydleni.cz

1. Zbavte se všech rušivých vlivů. Vytvořte si i doma pravé profesionální prostředí, to znamená: žádná televize, filmy, počítačové hry či dlouhé soukromé telefonáty. Hlídejte si čas a přestávky si dělejte stejně dlouhé a stejně často, jako když jste v práci pod dozorem.

2. Pořiďte si pohodlné křeslo. Ať už pracujete v kanceláři, nebo z domova, základem je cítit se pohodlně, proto při zařizování domácí pracovny investujte do kvalitního, polohovatelného a pohodlného křesla.

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

3. Zorganizujte si stůl. Když bude váš pracovní prostor přeplněný věcmi, bude tento chaos negativně působit na vaši schopnost soustředit se. To je hlavní důvod, proč by každá věc měla mít své místo. Využijte šuplíky, police a stylové krabice a boxy pro utřídění potřebných věcí a naopak se zbavte všeho, co nepotřebujete.

4. Vytvořte si plán. Představa volného pracovního dne bez pevné pracovní doby zní lákavě. Ve skutečnosti bez jasného plánu nebudete moci efektivně pracovat. Přesně si oddělte pracovní a volný čas, vstávejte vždy na určitou hodinu a snažte se požadovanou práci stihnout do konce nastavené pracovní doby.

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

5. Skryjte kabely. I když bude váš stůl uklizený a čistý, nezbytné kabely, šňůry a dráty od notebooku, tiskárny, telefonu či osvětlení mohou rušit tento na pohled příjemný dojem. Proto utřiďte i je pomocí moderních a vzhledných organizátorů.

6. Vytvořte si soukromí. Pracovní prostředí by vám mělo pro práci poskytovat co nejvíce klidu, proto si pro domácí pracovnu zaberte celou místnost, nebo alespoň ten nejklidnější koutek v bytě: ideální volbou je ložnice, kde se budete cítit bezpečně a příjemně (ovšem jen pokud nepřijímáte v rámci své práce formální návštěvy). Jestliže žijete s rodinou či přáteli, kteří jsou v době, kdy pracujete, přítomni, zkuste si vytvořit příjemnou zvukovou kulisu za pomoci hudby.

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

7. Dobré osvětlení. Dostatek světla je základ, avšak vyvarujte se silným zářivkám, jejichž umělé světlo vytváří neosobní a sterilní atmosféru. Lepší je slabší světlo v kombinaci s dostatkem světla přirozeného. Nejlepší volbou tak je pracovní stůl umístěný u okna a vybavený lampičkou.

8. Umění. Obrazy, fotografie a plakáty působí v domácích pracovnách dynamicky. Vizuální stimulace vede k podpoření kreativního myšlení, což se bezpochyby projeví i na vaší práci. Obvykle jsou nejúčinnější jednodušší motivy, volbu však vždy přizpůsobte svému osobnímu vkusu.

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

9. Uspořádejte si priority. Každé ráno se pokuste vytvořit si plán toho, co musíte udělat. Dokud máte dostatek energie, začněte nejdůležitějšími úkoly a teprve po jejich splnění přejděte k úkolům jednodušším nebo k těm, které vás baví. Nic ze svých povinností neodkládejte na druhý den – zkušenosti ukazují, že se z toho může stát velmi snadno zlozvyk.

10. Oblékněte se. Možná to bude znít absurdně, ale i na práci z domu byste se měli upravit obdobně, jako když vyrážíte za prací ven mezi lidi. Psychologické výzkumy i zkušenosti dokládají, že s neupraveným zevnějškem klesá produktivita i motivace a chuť pracovat.

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

11. Přestávky na oběd. Stejně jako při práci v kanceláři využíváte přestávky na kávu, svačinu a oběd, nezapomínejte na ně ani doma. Tak získáte určitý režim, který vám pomůže lépe si zorganizovat čas a chvilka oddychu vás navíc nabije novou energií.

12. Začněte svůj den příjemnou aktivitou. Pokud byste ihned po probuzení začali pracovat, pravděpodobně byste po čase začali pociťovat zátěž. Začněte tedy den něčím příjemným, co vás pozitivně nabudí před započetím pracovních povinností. Ideální je snídaně s rodinou, rychlá procházka nebo sportovní aktivita. Skvěle poslouží také noviny, či časopisy nebo díl oblíbeného seriálu.

 

13 tipů pro efektivní práci z domova, fotka

 

13. Oživte pracovní stůl. Obohaťte svůj pracovní koutek něčím, co na vás působí pozitivně. Na pracovním stole by neměly chybět živé rostliny a květiny, které do formálního prostředí vnesou trochu svěžesti a života. Příjemnou atmosféru vykouzlí také vaše oblíbená fotografie nebo talisman z dovolené.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek 13 tipů pro efektivní práci z domova zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo