Výběr vhodné židle k pracovnímu stolu

7.4.2011 | Jana Henychová | Domácí kancelář | Komentářů 1 |

Jelikož se pracovní stůl pro mnohé z nás stává místem, kde trávíme většinu času, je třeba věnovat zvláštní pozornost při výběru odpovídající židle, aby se nám dobře sedělo. Vhodně vybraná kancelářská židle nebo křeslo by měly respektovat anatomii našeho těla, aby při sezení a opírání získali pocit pohodlí a uvolnění od hlavy přes krční páteř až po celá záda.

Výběr vhodné židle k pracovnímu stolu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Nejvhodnější je vždy zakoupit si kancelářskou židli s dostatečně vysokým anatomicky tvarovaným jemně vypolstrovaným opěradlem. Výška samotného opěradla by měla sahat až na úroveň hlavy, abyste se mohli dokonale opřít a uvolnit tak celou opěrnou soustavu i ztuhlé krční svalstvo. Nesprávným sezením a výběrem nevhodné židle postupem času dříve nebo později začíná docházet u každého jedince ke zdravotním potížím, projevujícím se především bolestmi krční a bederní páteře. Nevhodná židle v kombinaci s nesprávným držením těla tak může mít za následek dlouhodobé bolesti a návštěvy rehabilitací. Obzvláště pokud už nějaké takové zdravotní problémy máte, pak se vám jistě vyplatí investovat do kvalitního, pevného a dlouhotrvajícího výrobku.

 

Výběr vhodné židle k pracovnímu stolu, fotka

 

Kancelářské židle patří mezi standardní vybavení jak v zaměstnání, tak i čím dál častěji v pracovnách našich bytů, kde potřebujeme trávit ještě pár hodin po práci. Většina moderních kancelářských židlí je v současné době určena k celodennímu sezení. Řada z nich je vybavena ergonomicky tvarovaným sedákem a opěradlem, které napomáhají k lepšímu držení těla a zároveň bez vynaložení velkého úsilí. Zkrátka se pouze posadíte, opřete a uvolníte. Jelikož kancelářské židle nemají napevno spojené sedadlo s opěradlem, dají se "štelovat" do různé polohy.

 

Výběr vhodné židle k pracovnímu stolu, fotka

 

Pro celodenní sezení jsou vhodné kancelářské židle se synchronní mechanikou, které umožňují synchronizované naklápění opěráku a sedáku. Součástí převážné většiny synchronních mechanik je regulační šroub, pomocí kterého lze nastavit sílu protiváhy dle hmotnosti sedícího. Synchronní židle jsou určené pro dynamické sezení. Typická židle pracovního stolu se skládá z opěrátka, sedáku a nosné části v podobě otáčecích koleček. Doplňkem některých typů kancelářských židlí jsou tzv. područky nebo-li opěrátka na lokty, se kterými se tak může částečně zařazovat do kategorie nábytku, který slouží k odpočinku. Rozdíl mezi odpočinkovou a pracovní židlí se tak projevuje v účelu použití, jakož i dlouhodobě využívání samotného.

 

Výběr vhodné židle k pracovnímu stolu, fotka

 

Správně vyhovující rozměry židle na výšku sedáku by měly být v rozmezí 40 až 50 centimetrů tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Pokud se zaměříme na opěradlo, sklon by měl být takový, aby sedící osoba při opření byla v mírném záklonu. Výška opěradla je nejlepší až k samotné hlavě, ale pro běžné účely postačí, aby dosahovala pod lopatky nebo k ramenům těla. Kancelářská židle poskytuje sedícímu vyšší komfort, má prvky aktivního sezení a jde o typ ergonomické židle pro dlouhodobé sezení. Jako prevenci proti bolestem zad si můžete pořídit zdravotní terapeutickou židli, která je vykonstruovaná pro zdravé sezení nebo třeba rekonvalescenci po úrazech, kdy je třeba se postupně zregenerovat. Jemné pryžové vypolstrování se vzorkem tak poskytne okamžitou úlevu od bolesti a dlouhodobě pomáhá.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

josef kučera: Dobrý den, výběr vhodné...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo