Aby se vám v pracovně dobře pracovalo

29.12.2010 | Lucie Sýkorová | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Čím víc času v ní trávíte, tím více péče byste měli věnovat jejímu vybavení. Zatímco do softwaru počítače, který je součástí snad už každé moderní pracovny, jsme schopni investovat nemalé prostředky, na kancelářském vybavení často šetříme. Typickým nedostatkem nejen domácích pracoven jsou špatné židle, nefyziologická výška desky pracovního stolu, nedostatečné osvětlení a především nevhodně umístěný monitor. Správná výška je taková, při níž budete mít první řádky na monitoru v úrovni kořene nosu (za předpokladu psaní bez hledání písmen na klávesnici).

Aby se vám v pracovně dobře pracovalo - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pokud jde o pracovní desku, měli bychom ji volit výškově nastavitelnou a pracovní plochu nastavit tak, aby loket při práci svíral 90 ° a stejně i koleno, přičemž chodidla se po celé délce dotýkají podlahy. Pozornost bychom měli věnovat také výběru podložky pod myš. Odborníci radí používat podložku gelovou, která umožní pohodlné opření zápěstí jako prevenci syndromu karpálního tunelu. Pohodlnému a správnému sezení bychom při práci za stolem měli věnovat asi největší pozornost.

 

Aby se vám v pracovně dobře pracovalo, fotka

 

"Zdravá" židle by měla mít kromě nastavitelného sedáku také opěradla, které zajistí správnou polohu bederní páteře a tím takzvané dynamické sezení. To umožňuje změnu poloh horní části těla a prokrvení důležitých svalů. Židle moderních a zdravých trendů jsou vybaveny síťovinou napnutou v rámu. Ta je v oblasti beder hustší, čímž brání sezení s ohnutými zády, a v horní části řidší, aby se ramena zabořila do opěradla a zároveň se zvedla a napřímila krk. Nedílnou součástí židle jsou područky. Jejich význam spočívá v podpoře váhy paží a usnadnění vstávání a dosedání do židle. Při pořizování sezení do pracovny proto vybíráme židle s područkami výškově i šířkově nastavitelnými. Kancelářské židle jsou asi nejdůležitějším vybavením každé kanceláře, proto by měl jejich výběr důkladný a když je rozpočet limitován, rozhodně by se to nemělo dotknout židlí.

Výhody a nevýhody domácí pracovny

Určitě to dobře znáte, ranní vstávání, každodenní cestování do práce, lhostejno zda prší nebo sněží, skoro každý den totéž. Pak osm hodin (možná i více) v téže kanceláři a nakonec cesta zpět domů. Pro většinu lidí je toto popis každodenní rutiny. Pokud patříte mezi ně, určitě jste si už mnohokrát povzdychli, jaké by to asi bylo pracovat z domova. Domácí pracovna má mnoho výhod, ale jak si povíme dále, není vhodná pro každého.

 

Aby se vám v pracovně dobře pracovalo, fotka

 

V prvé řadě potřebuje mít člověk, který chce pracovat z pohodlí domova, velmi dobrý "time management" a samozřejmě silnou vůli. Bez těchto dvou faktorů to asi nepůjde tak snadno. Když totiž pracujete v kanceláři, máte pevně stanovenou pracovní dobu (alespoň většinou) a jste přinucen ráno vstát a do práce se dostavit. Při domácí pracovně taková nutnost odpadá, ale pokud chcete všechno stihnout, brzkému vstávání se nevyhnete. Druhým důležitým faktorem je, že v kanceláři většinou pracujete v kolektivu, jste neustále v kontaktu s lidmi, komunikujete. Pokud se najednou ocitnete v prostředí domácí pracovny, může Vám právě toto již brzy chybět a bude to pro vás znamenat nepřekonatelný problém.

 

Aby se vám v pracovně dobře pracovalo, fotka

 

Abychom se ale dostali k samotnému zařízení domácí pracovny, je třeba si uvědomit, kolik času v ní budeme trávit a jak efektivně tento čas chceme strávit. Mnoho lidí si totiž naivně myslí, že práce z domova znamená automaticky nohy na stole před televizorem a s laptopem na kolenou či ležení v posteli. Takto se sice pracovat dá, ale efektivita bude velmi nízká.Nejdůležitější je striktní oddělení pracovních prostorů od těch ostatních. To není problém ani v případě, že nemáte v domě či bytě místnost navíc, protože i v obyčejné ložnici se dá vytvořit prostor či kout, kde budete mít pracovní stůl, židli a materiály čistě určené k práci. Pokud se vám podaří zásadně oddělit pracovní život od toho soukromého, máte téměř vyhráno.

 

Aby se vám v pracovně dobře pracovalo, fotka

 

Ale pouze téměř, protože kancelářské židle, pracovní stoly a počítače ještě nezaručují, že Váš přístup v prostředí domova bude čistě profesionální a pracovní. Práce z domu je tedy hlavně o psychice a vůli, proto si musíte dobře zvážit, jestli jste opravdu připraveni pracovat z domu, aby vám to v budoucnu nepřineslo více problémů než užitku.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Aby se vám v pracovně dobře pracovalo zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo