Domácí pracovna - to pravé pro vás?

19.11.2010 | Lucie Sýkorová | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Dnešní doba je taková, že mnohým z nás umožňuje pracovat z domova. Máte-li však děti, pak není snadné se na práci soustředit, pokud vám neustále běhají kolem stolu, křičí a řádí. Proto je dobré mít vlastní pracovnu nebo alespoň vyhrazený koutek, kde se budeme moci perfektně soustředit.

Domácí pracovna - to pravé pro vás? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Když to vezmem podlahy

Podlahová krytina by měla být snadno udržovatelná. Vybrat si můžete z celé škály zátěžových koberců. Stejně dobře poslouží moderní linoleum. Nespornou výhodou je ona snadná údržba. Velice často se volí do pracovny dlažba nebo sektorové koberce. Tady si ale dejte pozor na barvu - čím světlejší odstín, tím dříve na ní bude vidět špína.

 

Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka

 

Jenom váš pracovní stůl

Základem pohodlí a efektivní práce je pracovní stůl. Ať už bude pracoviště umístěno kdekoliv v domě či bytě, stůl by měl vždy odpovídat rozsahu činnosti – práce na počítači, psaní, kreslení apod. Výška stolu se pohybuje mezi 68 a 76 centimetry dle výšky postavy. Ideální je, pokud lze výšku stolu nastavit a naklápět. Hloubka stolu by měla být minimálně 60 centimetrů (pokud jsme majiteli klasických monitorů, pak raději 80 centimetrů) a délka přibližně 120 centimetrů. Vše se opět řídí náplní a rozsahem práce, kterou budeme v stolu vykonávat. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká, aby na stole nevznikal chaos a nutnost dávat věci na sebe a pak je složitě hledat. Umístění monitoru je vhodné volit tak, abychom jej měli přímo před sebou. Naklánět několik hodin denně hlavu na stranu není příjemné a práci to spíše komplikuje.

 

Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka
Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka

 

Pohodlně se usadit a půl práce je hotovo

Na výběru židle byste si měli dát obzvláště záležet. Nevhodná židle vám totiž může způsobit zdravotní problémy, bolesti zad, dokonce i migrény a stres. Při sezení na židli platí pravidlo pravých úhlů – chodidla by měla být položena celou plochou na zemi, lýtka a stehna, stejně jako stehna a záda by měla svírat pravý úhel. Velmi důležité je podepření bederní páteře, která by měla být přirozeně prohnutá. Pokud máte pocit, že různé houpací mechanizmy na židli jsou zbytečnost, není tomu tak. Právě ony mohou zabránit bolestem bederní páteře vznikajícím při takzvaném statickém sezení. Kvalitní židle by měla být stabilní i přesto, že má onen zmíněný „houpací“ mechanismus. Měla by mít nastavitelnou výšku sedadla i opěradla, stejně jako sklon opěradla. Podpěrky pod paže by měly být raději z měkkého materiálu. Nejsou však nutností a někdy mohou při práci také vadit. Na škodu není ani možnost vyměnit a vyprat potah židle. Všechny funkce židle by měly být snadno ovladatelné a nastavitelné. Pokud by bylo třeba brát na nastavení výšky sedáku šroubovák, nechte židli raději v obchodě.

 

Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka
Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka

 

Pozor na osvětlení

Na každém pracovním stole by měla být lampička, která dostatečně osvětluje pracovní plochu, přitom však neoslňuje. Světlo pouze z lustru za vámi či nad vámi je nedostatečné a nevyhovující. Lampičku by mělo být možno polohovat, a navolit si tak směr a intenzitu světelného kužele. Lampička vám také zpětně ukáže, jak jsme vybírali pracovní plochu. Příliš lesklá skleněná pracovní deska nás bude oslňovat, černá deska bude naopak světlo pohlcovat. Vzhled lampičky se snažte sladit s pracovním prostředím a stylem interiéru. Nezapomeňte také na snadnou výměnu žárovky.

 

Domácí pracovna - to pravé pro vás?, fotka

 

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: apartmenttherapy.com, arhzine.com, archnewhome.com, bestinteriorhome.com, picsicio.us

Související články na Living.cz:

Vyrobte si lampu!

Bydlet trendy, znamená bydlet v japonském stylu 2. dílDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Domácí pracovna - to pravé pro vás? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo