Evropská regulace výroby vysavačů zvýší jejich ceny

12.8.2014 | Tisková zpráva | Domácí elektronika | Komentářů 0 |

Od 1. září 2014 bude pro výrobce, kteří se nacházejí na území EU nebo dodávají své zboží do zemí EU, platit zákaz výroby domácích vysavačů s příkonem nad 1600 W. Důvodem jsou klimatické cíle, které si EU vytyčila splnit do roku 2030. Další změnou je označení vysavačů energetickými štítky, které mají pomáhat v lepší orientaci při nákupu. Tyto změny zvýší ceny vysavačů, ale zároveň zlepší kvalitu informací o jejich výkonu. Přední multikanálový prodejce Electro World se již nyní řadí mezi propagátory nových technologií a zároveň se předzásobuje vysavači nad 1600 W, aby tak co nejvíce zmírnil dopad regulace na své zákazníky.

Evropská regulace výroby vysavačů zvýší jejich ceny - foto, Hyperbydleni.cz

Tato redukce navíc není konečná. Předpokládá se, že v září 2017 se maximální povolený příkon sníží na 900 W. V současné době se příkon vysavačů pohybuje kolem 1800 W . Evropská komise upozorňuje, že počet Wattů automaticky neukazuje, jak dobře vysavač pracuje. Jedná se o ukazatel množství elektrické energie, které přístroj spotřebuje. „Výrobky také budou muset splňovat definované požadavky na účinnost vysávání. Z opatření jsou vyjmuty výrobky určené pro mokré čištění, kombinující suché a mokré čištění, vysavače na baterie, robotické vysavače, průmyslové a centrální vysavače,“ upozorňuje Martin Kameníček z Electro Worldu.

Prodejcům se prozatím zákaz EU vyhne
Evropský zákaz výroby vysavačů s příkonem nad 1600 W se projeví i v samotných prodejnách s elektronikou a elektrospotřebiči a dopadne hlavně na zákazníky. Tím, že nařízení reguluje pouze výrobce, prodejci se již nyní mohou připravovat na její uvedení do praxe – výjimkou není ani Electro World. „Během léta se předzásobujeme vysavači nad 1600 W v počtu několika stovek kusů a budeme je používat do slevových akcí,“ vysvětluje Martin Kameníček. Společnost Electro World svým zákazníkům umožní plynulejší přechod k vysavačům s maximem 1600 W. „Snažíme se vyjít zákazníkům vstříc, jelikož cena vysavačů v nové specifikaci se podle našich předpokladů nedostane pod 1 000 Kč, což zvýhodňuje starší modely vysavačů,“ dodáva Martin Kameníček. Nařízení s sebou přináší i preferenci nových technologii. V praxi to pak znamená, že i když budou mít vysavače nižší příkon, jejich výkon bude v mnoha případech vyšší oproti typům s 1600 W – 2200 W.

Vysavače budou označeny energetickými štítky podobně jako ledničky
Nové označení vysavačů se bude vztahovat nejen k jejich síle a výkonu, ale také k energetické efektivnosti, opětovné emisi prachu v odsávání vzduchu, hlukové úrovni a životnosti. Výrobci mají za úkol lepit štítky o rozměru 75x150 mm na vysavačích na dobře viditelné místo a také na obalu výrobku. Spotřebitelé tak mají vedle ceny vysavače k dispozici důležité informace, které jim pomohou se rozhodovat ve své koupi rychleji a přesněji. Samozřejmě se mohou informovat o vhodném poměru cena vysavače – energetická zátěž – jeho výkon i u svého prodejce.

Popis energetického štítku na vysavači

Evropská regulace výroby vysavačů zvýší jejich ceny, fotka


I Název nebo ochranná známka dodavatele.
II Identifikační značka modelu dodavatele, přičemž „značkou modelu" se rozumí obvykle alfanumerický kód, který odlišuje konkrétní model vysavače od jiných modelů se stejnou ochrannou známkou nebo stejným názvem dodavatele.
III Třída energetické účinnosti - hrot šipky udávající třídu energetické účinnosti vysavače je umístěn ve stejné výšce jako hrot šipky příslušné třídy energetické účinnosti.
IV Průměrná roční spotřeba energie
V Třída emisí prachu z vysavače
VI Třída účinnosti čištění pro koberce
VII Třída účinnosti čištění pro tvrdé podlahy
VIII Hladina akustického výkonu



Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Evropská regulace výroby vysavačů zvýší jejich ceny zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamy







veletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo