Pořádkumilovní roboti

8.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Domácí elektronika | Komentářů 0 |

Jsou splněným snem každého, kdo se musí pravidelně starat o úklid domácnosti. Vysávají totiž sami. Zvládnou podlahy bez ohledu na typ povrchu. Proto se stávají současným hitem v domácím přístrojovém parku.

Pořádkumilovní roboti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Nová generace robotických vysavačů se v prostoru orientuje díky zvláštním technologiím, takže se dovedou vyhýbat překážkám a schodům, aniž by spadly a poškodily se. Jejich kompaktní tvar jim dovoluje snadnou manipulaci i pod postelí nebo jiným nábytkem, kam se s klasickým vysavačem dostanete jen těžko. Samy si v případě potřeby najdou nabíjecí základnu a doplní „šťávu“.

 

Pořádkumilovní roboti, fotka

 

Kvalita úklidu

Podle toho, jak robotický vysavač dovede „vytěžit“ celou uklízenou plochu, a jak dokonale ji umí zbavit nečistot, usuzujeme na kvalitu a schopnosti přístroje. Vzhledem k tomu, že akumulátorové vysavače mají menší sací výkon než spotřebiče klasické, je rozumné preferovat výrobky vybavené rotujícím kartáčem, díky němuž nečistoty doslova vpochodují před sací otvor. Vysavače bez kartáče s největší pravděpodobností sotva zvládnou čištění koberců a uplatní se jen pří úklidu hladkých a pevných podlahovin. Dalším důležitým příslušenstvím jsou postranní rotující kartáčky, jež si hravě poradí s vymetením koutů a sběrem nečistot podél stěn. Na těchto místech se obvykle drží větší množství prachu a jeho vysátím se výrazně sníží prašnost místnosti, což ocení zejména alergici. Podstatná je také možnost nastavení délky vlasu kartáče, rychlosti otáčení a možnosti pohybu hlavního kartáče spolu s výškou podkladu. Jinak může nastat situace, že robot umí vysávat například jen krátce střižené koberce, nebo některé tvrdší nečistoty odhodí mimo sací otvor, takže zůstávají na podlaze. Vyspělost inteligence vysavače se tedy projevuje také schopností rozeznávat, jestli už je veškeré smetí a špína v jeho dosahu zlikvidována. Teprve potom pokračuje v práci. Účinek UV diod, které by měly zlepšit kvalitu úklidu, zatím nebyla jednoznačně prokázána.

 

Pořádkumilovní roboti, fotka

 

Náhodné versus plánované trasy

Metodou náhodného pohybu pracují spotřebiče v podstatě prosté umělé inteligence: po nárazu na překážku se vysavač vydá jiným směrem. Chytřejší, ale cenově stále ještě dostupné přístroje mají sekvenci pohybu předem danou. Po místnosti jezdí a vysávají buď do konce předvolené doby, nebo do vybitá baterie. Kýženého efektu tedy nedosahují cíleně, nýbrž dostatečnou délkou úklidu a opakováním tras. Nejinteligentnější systémy si dovedou místnost nejdříve ze všech stran „okouknout“ a teprve pak si stanoví plán a trasu práce. Robot dokáže vytvořit virtuální mapu místnosti, je schopen vyhodnotit, kde se přesně nachází, kde jsou rozmístěny předměty a kde je dokovací stanice, když potřebuje nabít baterii. Je dokonce schopen si zapamatovat, kde už uklidil, a vrátit se na místo, kde pokračuje s úklidem. Pomáhá mu v tom například zabudovaná širokoúhlá kamera, která sejme až 30 snímků za sekundu. Už zmíněná schopnost detekce nečistot je další výhodou inteligentních robotů: místu věnují zvýšenou pozornost tak dlouho, dokud nemají „jistotu“, že je opravdu čisté.

 

Pořádkumilovní roboti, fotka

 

Bez šťávy to nejde

I ten nejinteligentnější přístroj je samozřejmě nutné čas od času nabít. Nejlevnější typy robotických vysavačů pracují do úplného vybití akumulátoru. Tam, kde se zrovna zastavily, čekají, až je někdo připojí ke zdroji energie. Většina moderních přístrojů však umí sama rozpoznat, že jim dochází šťáva, a vrátit se na základnu k dobití. Totéž udělá inteligentní robotický vysavač ve chvíli, kdy dokončí úklid.

 

Pořádkumilovní roboti, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Samsung, Goddess, EcovacsDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Pořádkumilovní roboti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo