Jak správně vybrat dětskou postýlku?

22.10.2014 | Monika Kovačková | Dětské pokoje | Komentářů 1 |

Miminka a malé děti velkou část dne prospí. Klidný spánek potřebují ke svému zdravému fyzickému i psychickému vývoji, a proto je kvalitní postýlka opravdovým základem každého dětského pokoje. Výběr není jednoduchý; postýlka musí splňovat vysoké nároky zdravotnické, bezpečnostní i estetické. Zde je několik rad, které vám usnadní nákup té nejlepší postýlky pro vaše dítě.

Jak správně vybrat dětskou postýlku? - foto, Hyperbydleni.cz

Materiál a velikost postýlky

Miminko prospí až neuvěřitelných 16 hodin denně. Postýlka je pro něj celým světem, a proto je třeba ji vybrat velmi pečlivě. Co se týče velikosti postýlky, tu vždy přizpůsobte velikosti dítěte. Pro malá miminka jsou v prvních týdnech jejich života vhodné postýlky menší, popřípadě kolébky, například o rozměrech 90x40 cm. V útulných, malých rozměrech bude mít dítě pocit bezpečí a ochrany.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

 

U větších dětí se naopak nebojte volit postýlky o dost větší, než je třeba. Dostatek místa dítěti zajistí volnost pohybu a umožní mu začít prozkoumávat svět. Standardní dětská postýlka má přibližně rozměry 140x70 cm - tato velikost je navíc vyhovující pro spánek batolete i předškolního dítěte, a proto vám nějaký ten rok skvěle poslouží.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

 

Postýlka by měla být z kvalitního, stabilního, antialergického materiálu. Ideální je tvrdé bukové dřevo, které je odolné proti vzniku třísek a odřenin, což oceníte především v době, kdy vaše dítě bude ve fázi „ochutnávání světa“. Důležitá je i kvalita nátěru: musíte mít jistotu, že barva či lak jsou ve všech směrech nezávadné. Stejně tak další součástky postýlky, jako jsou různé šroubky, matky a úchyty, musí byt zcela bezpečné a dokonale zakryté. Všechny hrany postýlky musí být samozřejmě hladce zaoblené.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

Matrace

Velikost matrace vždy přizpůsobte velikosti postýlky tak, aby pevně zapadala mezi rámy. Pro nejměnší děti jsou vhodné matrace tvrdší, pevnější, které se mohou zdát na první pohled nepohodlné, ale pro zdraví dosud nezpevněných dětských zad jsou tou nejlepší volbou. Dostatečně pevným a zároveň hypoalergickým materiálem je přírodní kokosové vlákno.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

 

U starších dětí jsou často využívané tzv. sendvičové matrace, které se skládají z více vrstev: vnitřek je tvořen pevnějším materiálem, zatímco vnější vrstvy jsou vyrobeny z měkčích materiálů přírodních či syntetických. Chytrou volbou jsou také matrace s letní a zimní stranou. Ačkoli si v případě matrací můžete vybrat z velkého množství materiálů, volte vždy materiály antialergické. Pozornost věnujte i potahu matrace, který by měl být snímatelný a snadno pratelný; případně můžete použít i nepromokavé chrániče matrací.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

Bezpečnost

Pro ochranu děťátka i pro snadnou manipulaci s ním jsou nejvhodnější polohovací postele. Ideální je trojí polohování roštu. Když je miminko malé, může být rošt umístěn výše a hrana postýlky nízká. Tuto možnost uvítáte hlavně díky snadnému přístupu k miminku. Jakmile si dítě začne sedat, je dobré rošt postýlky snížit, čímž se hrana postýlky naopak zvýší. V nejvyšší poloze roštu je hrana postýlky asi 20 cm, v nejnižší asi 50 cm.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

 

Praktická postýlka by měla dále mít otevíratelné bočnice, které jsou zajištěny stabilními a kvalitními mechanismy, které dítě nebude schopné samo odjistit. Dalším kritériem bezpečnosti je vzdálenost mezi jednotlivými dřevěnými příčkami. Optimální velikost mezer, která dítě ochrání před nežádaným zaklíněním hlavičky či končetin a která mu zároveň umožní dostatečný rozhled, se pohybuje v rozmezí 2,5 a 6,5 cm. Snadnou pohyblivost většiny postýlek zajišťují kolečka, která však musí být opatřena opravdu kvalitním brzdovým systémem. Chytrou alternativou pojízdných postýlek jsou dvě kolečka v kombinaci s dvěma nohami bez kol.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

Hry barev

Líbeznou atmosféru v postýlce navodí především vhodně zvolené barvy. Teplé barvy přírodního dřeva či jemné pastelové odstíny jsou pro dítě konejšivé a relaxační. Nebojte se však ani barev výraznějších: veselé a jasné barvy snadno upoutají pozornost dítěte a podněcují rozvoj jeho fantazie. Platí, že postýlka by měla vyzařovat harmonický klid. Zvolíte-li tedy jemné zabarvení postýlky, nemusíte se bát barevně nápadnějších doplňků a naopak.

Jak správně vybrat dětskou postýlku?, fotka

 

Barvu stěn kolem postýlky je vhodné ladit do chladnějších tónů, například jemně zelené či bleděmodré. Tyto barevné kombinace díte zklidňují a pomáhají mu tak při usínání. Vysoce kvalitní postýlka, jež splňuje všechny bezpečnostní kritéria, dítěti umožní nejen zdravý spánek, ale i veselé hry plné poznávání.

Více inspirace naleznete na našem facebooku.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Poradna: Moc pěkný článek. Osobně...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo