Postýlka je základ

4.10.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Samostatný dětský pokojíček s postýlkou, přebalovacím pultem, komodou a dalšími úložnými prostory je značka ideál. Bez něho se však miminko v prvních týdnech i měsících svého života obejde. Bez vlastní postýlky ovšem nikoliv.

Postýlka je základ - foto, Hyperbydleni.cz

 

Design je v tomto případě hlediskem druhotným, i když samozřejmě na vzhledu, barvě a tvaru postýlky záleží zejména z pohledu souladu s ostatním vybavením dětského pokoje nebo ložnice rodičů. Ovšem k zásadním kritériím výběru patří stabilita a pevnost její konstrukce, hladkost povrchu, zaoblení hran a nezávadnost použitého materiálu.

 

Postýlka je základ, fotka

 

Bezpečnost a komfort především

 K důležitým parametrům výběru patří polohovatelnost roštu čili možnost nastavit dno postýlky do různých výšek, které se budou přizpůsobovat růstu miminka. V souladu s doporučeními by rošt s matrací měl být zhruba 60-65 cm pod horním koncem postýlky. Přední strana (postranice) by měla být stahovací, aby byl přístup k dítěti ležícímu na matraci co nejpohodlnější. Proto je také rozumné vybrat pro postýlku vhodné stanoviště. Nezapomeňte zkontrolovat mechanismus spouštěcí bočnice, aby ho dítě později nemohlo samo otevřít. Mantinely, nebo chcete-li ochranný límec, tedy látkové „polštářky“ přivázané k postranicím, by neměly mít příliš dlouhé šňůrky.

 

Postýlka je základ, fotka

 

Pokud jde o manipulaci s postýlkou, určitě oceníte kolečka na předních nohách. Vzdálenost příček v postranicích se kvůli bezpečnosti musí pohybovat maximálně do 6,5 cm, aby mezi nimi dítěti nemohla uvíznout hlavička, nesmí však být ani příliš malá, aby se mu do „žbrlení“ nezaklínila některá z končetin. Z téhož důvodu, tedy kvůli bezpečnosti, musí rozměr použité (nejlépe nové) matrace přesně odpovídat velikosti postýlky. Nezapomeňte se přesvědčit o tom, že výrobek, který jste si vybrali, má test nezávadnosti a je vhodný pro děti do tří let věku. Ostatně maximálně takhle dlouho by měla první klasická dětská postýlka s rozměry 70 x 140 cm plnit své povinnosti.

 

Postýlka je základ, fotka

 

Kolébka a cestovní postýlka

Na vhodnosti nebo nevhodnosti kolébky se odborníci stále ještě zcela nedohodli: řešením hodným chytré horákyně může být například postýlka, jež se jednoduchou úpravou snadno změní v kolébku a naopak. Zvláštní kapitolou je cestovní postýlka - artikl, který je nejen moderní, ale i užitečný. Umožňuje cestovat s miminkem, aniž byste museli dítě vystavovat rizikům nouzového spaní na posteli bez postranic nebo v kočárku, kde nemá tolik pohodlí. Ovšem pozor, v žádném případě nemůže plnohodnotně, a tedy trvale nahrazovat klasickou dětskou postýlku.

 

Postýlka je základ, fotka

 

Strážce dechu

Syndrom náhlého úmrtí ve spánku je novodobým strašákem všech rodičů, představuje totiž nejčastější příčinu smrti kojence během prvního půlroku jeho života. V podstatě jde o důsledek přerušeného dýchání miminka. Zabránit mu může včasné probuzení, což umožňují monitory dechu. Ve skutečnosti jde vlastně o zařízení reagující na dýchací pohyb dítěte, proto je výstižnější zahraniční označení Movement monitors. Správná funkce přístroje je podmíněna tím, aby monitorovací desky nemohly snímat jiné než pohyby dítěte. Kromě klasických deskových zařízení (Nanny, Babysense a Angelcare AC300) jsou na našem trhu také monitory ve spojení s chůvičkami (Angelcare AC301-R, AC401, Reer 7000) a přenosné přístroje, které se připevňují na plenky (Respisense, Snuza). Protože se od sebe samozřejmě liší, ještě než se pro nějaký konkrétní přístroj rozhodnete, seznamte se dobře s jeho funkcí.

 

Postýlka je základ, fotka

 

Hlídací chůvičky

Pro hlídání miminka se osvědčila také další vymoženost posledních let, takzvané chůvičky. Trh nabízí zařízení v několika cenových relacích, levné i dražší s řadou funkcí, k nimž patří například záznam hlasu rodičů, možnost reprodukovat relaxační hudbu nebo dítě uklidňovat různými světelnými efekty. Analogové chůvičky se hodí do míst s nižší hustotou zástavby, například na vesnici či na okraje měst, na chaty či chalupy. Pracují totiž na nižších frekvencích, takže jejich signál nenarušují stromy, jako je to v případě nejčastěji používaných přístrojů digitálních. Videochůvičky –jak vyplývá z jejich názvu – umožňují kromě zvukové kontroly i monitoring vizuální. I když jsou poněkud náchylné na rušení například provozem mikrovlnky nebo wifi, při dobrém umístění dobře fungují i v dvoupodlažních rodinných domech. Přístroje obecně mohou být jedno nebo dousměrné: v prvním případě jde zvuk pouze směrem od dítěte k rodičům, ve druhém lze k dítěti i promluvit. Užitečná je světelná signalizace, která na pláč dítěte upozorní i při snížené hlasitosti přístroje. Pokud bydlíte například na sídlišti, vsaďte na zařízení alespoň se šestnácti kanály, aby signál nerušily chůvičky v nejbližším okolí pracující na stejné frekvenci.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: For Baby, Lokki, BabypointDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Postýlka je základ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo