Bezpečný domov pro děti

8.9.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Mezi rodiči převládá názor, že dětem hrozí největší nebezpečí při pobytu venku. Nejvážnější úrazy se ale naopak stávají doma. Ve chvíli, kdy dítě začne lézt a chodit, je riziko ještě vyšší. Při troše předvídavosti ale můžeme své obydlí upravit tak, abychom nehodě zabránili.

Bezpečný domov pro děti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zní to děsivě, ale doma dětem hrozí úraz téměř všude, od kuchyně po ložnici. Nejrizikovější místností je však právě kuchyně, kde máme stále plné ruce práce. Stačí jen chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Nebezpečí pro děti ale představuje i obyčejné schodiště, rizikem jsou také šňůry od spotřebičů, ostré rohy a všechno, co na sebe dítě může převrhnout. Pokud tedy důkladně projdete celý byt ještě před příchodem nového potomka, rozhodně nic nepokazíte.

 

Bezpečný domov pro děti, fotka
Bezpečný domov pro děti, fotka

 

Koupelna

V koupelně musíme dávat pozor zejména na to, aby dítě nedosáhlo na jakékoliv chemické přípravky. V domácnosti s malými dětmi se určitě vyplatí namontovat uzamykatelnou skříňku, do které můžeme uložit také všechna léčiva. V případě, že už pro další skříňku nenajdete místo, ukliďte všechny nebezpečné „pochoutky“ vysoko na police, klidně až pod strop koupelny. Kromě toho nezapomínejte, že i v koupelně jsou ostré předměty jako třeba nůžky na nehty. Samozřejmě, nenechávejte bez dozoru plně napuštěnou vanu, stejně jako elektrické spotřebiče připojené do zásuvky. Dno vany by mělo být opatřeno protiskluzovou podložkou, baterie by zase měly mít vnitřní pojistku proti opaření.

 

Bezpečný domov pro děti, fotka

 

Kuchyně

Téměř všechny činnosti, které v kuchyni vykonáváme, mohou znamenat riziko pro dítě. Manipulujeme s horkou vodou, krájíme pokud možno ostrými noži a zvykli jsme si používat nesmírně užitečné, nicméně pro děti nebezpečné spotřebiče. Dalšími nebezpečnými předměty jsou vařiče, trouby, nože, igelitové sáčky ale také čisticí prostředky. Z bezpečnostního pohledu jsou proto neocenitelnými pomocníky různé pojistky proti otevírání a zaklapnutí zásuvek či dvířek. Dobrou zprávou je, že návrháři kuchyňských linek už s přítomností dítěte naštěstí počítají. Takzvané bezpečné linky mají kromě blokovaných dvířek a zásuvek také speciální držáky, které chrání ostré čepele nožů. Dětskými pojistkami bychom měli opatřit také všechny elektrické spotřebiče, na které děti dosáhnou. U trouby jsou důležitá speciálně upravená dvířka, navíc okolo ní můžeme umístit ohrádku, která dítěti zabrání do rizikového prostoru vstoupit. Další hrozbou může být i odpadkový koš, respektive jeho obsah. A protože v kuchyni se častěji než jinde větrá, nebude od věci vybavit se bezpečnostní zarážkou oken.

 

Bezpečný domov pro děti, fotka

 

Obývací pokoj

Díky tomu, že si malé děti často hrají na zemi, měli byste z jejich dosahu odstranit veškeré kabely od počítače, televize, telefonu, atp. Nejen v obýváku je rozumné všechny volné zásuvky opatřit záslepkami a opět využijeme i chrániče na rohy nábytku. Nábytek, který se může vahou rozdováděného dítěte převrátit, připevněte ke zdi napevno. Poctila vás některá z kamarádek svojí návštěvou? Je skvělé, že si můžete popovídat, ale nepolevujte s ostřížím dohledem ani teď. Dávejte pozor na horké nápoje na stole a pamatujte také na to, že ubrus by ze zjevného důvodu neměl přesahovat okraj stolu. Pokud je místnost v patře, opatřete schody zábranou případně protiskluzovými páskami. V noci byste měli mít v celém bytě orientační lampičky.

 

Bezpečný domov pro děti, fotka

 

Dětský pokoj

Základem každého pokojíčku je pevná polohovací postýlka se zaoblenými hranami, kvalitní matrací a postranním hrazením. Vzdálenost mezi příčkami u postranního hrazení musí být minimálně 2cm, aby mezi ně dítě nemohlo vklínit hlavu ani končetinu. Pokud má postýlka polohovatelné postranice, zajistíme je tak, aby s nimi dítě nemohlo manipulovat. Matrace pak musí přiléhat ke všem stranám postýlky, abychom vyloučili existenci nebezpečných mezer. Pokoj, který je určen pro ty nejmenší, se neobejde bez přebalovacího pultu. Jeho roli může plnit i stabilní komoda nebo police se speciálně upravenou vrchní deskou. Přebalovací místo musí být vždy mimo dosah věcí, které mohou na dítě spadnout. V neposlední řadě také budete muset zvážit, jakým způsobem vymalujete. Malé děti rády všechno ochutnávají, proto i podlahová krytina nebo barvy na stěnách musí být zcela zdravotně nezávadné. Berte ohled i na to, že se z vaší malé radosti může vyklubat zdatný umělec a svou novou schopnost předvede zejména na nově vymalované zdi.

 

Bezpečný domov pro děti, fotka

 

Text: Ivana Karasová / Living.cz
Foto: primabambino.cz, ikea.cz, popron.cz

Související články na Living.cz:

Pokoj pro prvňáčka

Zařizujeme pokoj pro teenageraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Bezpečný domov pro děti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo