Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl)

1.9.2010 | Lucie Sýkorová | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

V zařízení dětského pokoje hrají barvy prim. Jak tedy tento dětský svět vybarvit ke vší spokojenosti? Pokojíček by měl být synonymem pro útočiště, klid a harmonii, jedním slovem DOMOV. Je dobré, prokonzultovat zařizování, či obnovu jejich království, přímo s Vašimi ratolestmi, dovolí-li to jejich věk. Dítě musí pokojík vnímat jako nejúžasnější místo na světě, to jemu se musí líbit.

Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Barvičky pro dětské pokojíčky

Je tomu skutečně tak! Vždyť co potěší více dětské dušičky, než veselé barvičky? Dosti však veršování. Všechny děti se cítí v příjemném a veselém prostředí dobře. Milují pestrost, barevné hračky a především jasné a světlé místnosti. Na žebříčku oblíbenosti u dětí kralují jednoznačně světlé odstíny barev na čemkoliv. Ať už jsou to zdi, hračky, podlahové krytiny, či oblečení, většina maminek mi zřejmě dá za pravdu, že právě ony dětskýma očkama favorizované světlé barvy rozhodně nejsou ani z poloviny tak praktické, jako vizuálně roztomilé.

Mnohdy si ani neuvědomujeme, co všechno barvy umí, jak mohou ovlivnit momentální náladu člověka, jeho rozhodování, ale především, bavíme-li se konkrétně o dětech, mohou tyto vizuální faktory ovlivňovat i celkový vývoj člověka. Má-li Váš potomek, kupříkladu potíže s usínáním, či spánkem samotným, měli byste se vyhnout křiklavým barvám. Do tmavých a malých místností volíme světlejší barvy, které opticky pokoj zvětší a prosvětlí. Ve větší míře (podlaha, stěny, velké plochy nábytku) by se v pokoji měly objevovat maximálně 3 barvy, přičemž přírodní barvu dřeva a bílou barvu považujeme za neutrální, protože přirozenou snahou člověka je barevná harmonie.

 

Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl), fotka

 

Pomocí barevného ladění prostředí, v němž se dítě pohybuje, jsme například schopni ovlivňovat jeho chování a podpořit jeho soustředění, nebo probudit k aktivitě uzavřenější, či melancholické povahy. Pro aktivní a neposedné dítě je dobré zvolit barvu modrou, která uklidňuje a zpomaluje a navíc prostor opticky zvětšuje. Žlutá barva podněcuje intelekt a rozvoj myšlení. Děti nejčastěji barvy vnímají do 6 let . Později se vkus dítěte změní na decentnější tóny.

Hračkami, nejrůznějšími doplňky i textiliemi můžeme dodat barevnost již pobledlému či okoukanému dětskému pokoji. Odlišného vzhledu pokoje docílíme jednoduchou změnou těchto doplňků, nebo malbou na stěně. Důležitou roli při volbě barev hraje orientace dětského pokoje vzhledem ke světovým stranám. Místnosti orientované k jihu lze ladit i ve studenějších tónech, pro severně orientované pokoje jsou vhodnější teplejší barvy. Tmavší pokoj pak rozjasní oranžová (často se používají pro označení odstínů oranžové termíny meruňková či broskvová). Na strop a šikmé stěny v podkrovních pokojích volíme velmi světlé barvy nebo je ponecháme bílé, abychom pokoj zbytečně opticky nesnižovali.

Hlavně nepřepísknout barevné kombinování!

Odpověď je snadná: Barevné spektrum. Tato pomůcka má většinou podobu kruhu, na němž je znázorněna vzájemná snášenlivost jednotlivých barev. Například od žluté, která je nahoře, po směru hodinových ručiček se přes oranžovou, červenou, fialovou a modrou dostaneme k zelené a od ní zase zpátky ke žluté.

 

Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl), fotka

 

Doplňkové barvy - Jedná se o barvy ležící na opačné straně barevného spektra. Největšího kontrastního účinku dosáhneme, pakliže zvolíme kombinaci doplňkových barev v barevném spektru. Navzdory tomu, že dvě vzájemně se doplňující barvy se k sobě hodí, při jejich použití je nutno dbát na kvantitu. Kombinace dvou sousedních barev v barevném spektru si již žádá citlivější přístup. Ne každá barva se totiž snáší se svojí sousední barvou. Vhodnou kombinací však můžeme docílit velmi zajímavého a dramatického řešení. Použití na plochách shodné velikosti vedle sebe může vytvářet znepokojivý efekt.

Mezi doplňkové barvy kupříkladu patří především žlutá, pojící se s modrou, červená je doplňována zelenou, oranžová čaruje, je-li v blízkosti modrozelená, fialovou podtrhuje žlutozelená atd.
Příhodným spojením může být například žlutá a oranžová nebo oranžová a červená, troufalejší je již kombinace modré a zelené.

 

Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl), fotka

 

 

V zařízení dětského pokoje hrají barvy prim. Jak tedy tento dětský svět vybarvit ke vší spokojenosti? Pokojíček by měl být synonymem pro útočiště, klid a harmonii, jedním slovem - domov. Je dobré, prokonzultovat zařizování, či obnovu jejich království, přímo s Vašimi ratolestmi, dovolí-li to jejich věk. Dítě musí pokojík vnímat jako nejúžasnější místo na světě, to jemu se musí líbit. Pokuste se tedy vyhovět potřebám a přáním svých rošťáků a princezen, jak jen to půjde. Nezapomínejte na „dospěláckou“ praktičnost, nicméně mějte na paměti, že dětský pokojíček nutně nemusí odpovídat Vašim představám - hlavně, když se tam jeho obyvatel vždycky rád vrátí, protože právě u sebe v pokojíčku je doma.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Dětský pokojík není jen obyčejná místnost (4. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo